ایستگاه خبر

هشدار قانون‌گذاران آمریکا: فیسبوک و اینستاگرام بستر مطلوبی برای کلاهبرداری‌های کریپتو هستند!

سناتورهای آمریکایی از مارک زوکربرگ، مدیرعامل شرکت متا (Meta)، خواستار شفاف‌سازی دربارۀ افزایش فزآیندۀ کلاهبرداری‌های کریپتو از طریق پلتفرم‌های سوشال مدیای فیسبوک و اینستاگرام شدند. این قانون‌گذاران تصمیم فوق را درپی اعلام کمیسیون تجارت فدرال (FTC) درخصوص گسترش بیش از حد شمار کلاهبرداری‌ها در دو شبکۀ مذکور اتخاذ کرده‌اند.

FTC با انتشار گزارشی در ماه ژوئن (خرداد) خاطرنشان کرد که شبکه‌های مجازی منشا نیمی از کلاهبرداری‌های رمز ارزی بوده‌اند که از سال ۲۰۲۱ (دی ۱۳۹۹) کاربران را متضرر کرده است. براساس نتایج این گزارش اینستاگرام، فیسبوک و واتس‌آپ به ترتیب ۳۲، ۲۶ و ۶ درصد این جرایم سایبری را تسهیل کرده‌اند.

سناتور Robert Menendez در این زمینه افزود:

«پس از بررسی کلاهبرداری‌های صورت گرفته در شبکه‌های مجازی و اپلیکیشن‌های مربوطه، به این نتیجه‌ رسیده‌ایم که شرکت متا بستر بسیار مناسبی برای جرایم مالی بوده و آسیبب فراوانی برای کاربران دارد».

قانون‌گذاران با فراخوان مارک زوکربرگ از وی خواستار تسلیم یک گزارش دقیق ازعملکرد شرکت متا نسبت به مبارزه با جرایم مربوطه و جبران خسارت به قربانیان شدند. وی تا ۲۴ اکتبر (۲ آبان) فرصت دارد تا این گزارش را تکمیل کند.

شیوع کلاهبرداری‌های کریپتو در شبکه‌های مجازی

با تبدیل شدن رمز ارزها به عنوان یکی از روش‌های متداول پرداختی در شبکه‌های مجازی، افراد سودجو از این فرصت سواستفاده کرده و از کاربران صدها میلیون دلار به سرقت برده‌اند.

با استناد به گزارش فوق، ۷۷۰ میلیون دلار از بیش از ۹۵ هزار کاربر شبکه‌های مجازی کلاهبرداری شده که بیش از ۷۰ درصد این جرائم در قالب سرمایه‌گذاری، پیشنهادات ازدواج و یا خریدهای آنلاین بوده است.

طبق گزارش دیگری که BBC در سال گذشته منتشر کرد، ۱۰۵۰۰ کاربر در سه ماهۀ نخست سال ۲۰۲۱ (دی تا اسفند ۱۳۹۹) بیش از ۱۸ میلیون دلار از دارایی خود را در جریان کلاهبرداری‌های کریپتو از دست داده‌اند. اغلب این کلاهبرداری‌ها با جعل هویت افراد معروف و اینفلوئنسرهایی مانند ایلان ماسک صورت گرفته‌اند.

پیشنهاد مطالعه: کلاهبرداری هانی‌ پات (honeypot) در رمز ارزها چیست و چگونه آن را شناسایی کنیم؟

Source

https://coiniran.com/?p=59365
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x