ایستگاه خبر

دفاع نماینده کنگره آمریکا از بیت کوین در بحبوحه هک توییتر

شب گذشته، فضای مجازی از حمله‌ی بی‌سابقه‌ی هکرها به توییتر در بهت و حیرت فرو رفت. طی این حمله که شماری از کارشناسان با عنوان «حمله هماهنگ مهندسی اجتماعی» از آن یاد کرده‌اند، حساب‌های کاربری سرشناس‌ترین افراد و شرکت‌ها از جمله بارک اوباما، ایلان ماسک، اپل و تسلا هک شد. هکرها در نهایت توانستند با فریب کاربران، حدود ۱۲ بیت کوین به ارزش تقریبی ۱۱۰ هزار دلار از آن‌ها بربایند.

این اتفاق، تازه‌ترین رخدادی است که طی آن دوباره فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری به بیت کوین گره می‌خورد. با این حال، تام امر، نماینده‌ی کنگره‌ آمریکا طی توییتی نوشته است:

مسئله اصلی نه بیت کوین که مدیریت و کنترل تمرکزگرا است.

بنابر آنچه توییتر به رسانه‌ها گفته، تهاجم سایبری به سامانه‌ی این شبکه‌ی اجتماعی، ماحصل عملیات مهندسی اجتماعی برای دسترسی به حساب‌های داخلی این شرکت بوده است. گزارش‌هایی نیز بر این فرضیه صحه می‌گذارند که یک خودی، پشت تمام این ماجرا قرار دارد. امر نیز دست روی این نکته گذاشته و با شماتت کنترل متمرکز توییتر، گفته است که نقطه تکین شکست، درست همان سوراخی است که گزیده شدن سامانه‌های متمرکز از آن اجتناب‌ناپذیر است.

بیشتر بخوانیم: برای تکنولوژی بلاکچین (Blockchain Technology) آمادگی لازم داریم؟

تصاویری نیز توسط وب‌سایت خبری مادربورد از پنل ادمین داخلی توییتر منتشر شده که نشان می‌دهد ادمین‌های شخصی تا چه میزان قدرت دخل و تصرف در مدیریت توییتر دارند.

توییتر البته با این مسئله بیگانه نیست و سال گذشته، جک دورسی، بنیان‌گذار و مدیرعامل توییتر اقدام به تاسیس Bluesky کرد. بلواسکای، تیمی است که وظیفه ایجاد و توسعه‌ی یک استاندارد باز برای شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز به آن محول شده است.

ماموریت این تیم آن‌طور که دورسی گفته، واکاوی چالش‌های متمرکزی است که برای گذار به بلاک چین، باید از آن‌ها عبور کرد.

ازجمله چالش‌هایی که مدیرعامل توییتر امیدوار است بتواند در رسانه‌های اجتماعی غیرمتمرکز به آن‌‌ها فائق آید، مسئله‌ی گسترش اطلاعات گمراه‌کننده است.

گفتنی است تمرکززدایی توییتر می‌تواند با از بین بردن نقطه‌ی تکین شکست، به کاربران امکان دهد که بتوانند از امکانات این پلتفرم، بهترین استفاده را بکنند.

Source

https://coiniran.com/?p=40116
دکمه بازگشت به بالا