گام بلند یونی‌سواپ به سمت «تغییر کارمزد»

جامعه یونی‌سواپ (Uniswap) گام بزرگی به سمت تغییر کارمزد (fee switch) برداشت که می‌تواند پیامدهای مهمی برای پروتکل یونی‌سواپ و همه دارندگان توکن UNI داشته باشد. تغییر کارمزد به دلیل تأثیرات احتمالی آن بر جامعه، موضوع بحث‌های طولانی در جامعه DeFi بوده است.

تغییر کارمزد (fee switch) چیست؟

در حال حاضر، کاربران باید ۰.۳ درصد برای معاملات در یونی‌سواپ بپردازند. از این درصد اندک، کل مبلغ برای آن معامله خاص به تأمین کنندگان نقدینگی ارسال می‌شود. با این حال، اگر «تغییر کارمزد»، که «کارمزد پروتکل» نیز نامیده می‌شود، اجرا شود، ارائه‌دهندگان نقدینگی تنها حدود ۰.۲۵ درصد دریافت خواهند کرد، در حالی که ۰.۰۵ درصد باقی‌مانده از نظر تئوری به دارندگان توکن UNI می‌رسند.

با این حال، هنوز مشخص نیست که دارندگان UNI چگونه این مقدار را دریافت می‌کنند و آیا آن را به عنوان سود بیشتر دریافت می‌کنند یا در ایردراپ‌ها. به عنوان مثال،سوشی‌سواپ، فورک یونی‌سواپ، به کاربران اجازه می دهد تا در صورت داشتن نسخه‌ای از توکن SUSHI حدود ۰.۰۵ درصد در تمام معاملات کسب کنند. به گفته تیم Uniswap، وجوه هدایت‌شده را می‌توان به یک مکانیسم بودجه غیرمتمرکز اختصاص داد که می‌تواند برای حمایت از اکوسیستم یونی‌سواپ استفاده شود. جامعه Uniswap می‌تواند از طریق رأی‌دهی حاکمیتی این تغییر را اعمال کنند، به این معنی که اگر کاربران کافی خواهان تغییر کارمزد باشند، می‌توانند رأی دهند و آن را دریافت کنند.

تغییر کارمزد برای دارندگان UNI چه ارزشی دارد؟

در طول ماه گذشته، یونی‌سواپ حجم معاملات روزانه‌ای بین ۳۷ تا ۱۳۰ میلیون دلار داشته است. با فرض اینکه این مبلغ به طور متوسط ​​برابر با ۸۳ میلیون دلار است که ۰.۰۵ درصد آن می‌شود ۴۱۵۰۰ دلار که روزانه بین دارندگان توکن UNI توزیع می‌شود. این رقم بر اساس حجم متوسط ​​تعیین شده است، بنابراین رقم واقعی می تواند بسیار بیشتر یا کمتر باشد. این بدان معنی است که هر چه تعداد توکن‌های UNI بیشتر باشد، درآمد هم بیشتر خواهد بود. این تغییر برای دارندگان توکن UNI بسیار جذاب است.

The Holdup چیست؟

ارائه‌دهندگان نقدینگی در حال حاضر ۰.۳ درصد از هر تراکنش در Uniswap دریافت می‌کنند. این ارائه‌دهندگان نقدینگی از کاهش درآمد خود چندان خوشحال نخواهند شد. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که کاهش درآمد آن‌ها باعث شود که دارایی‌های خود از Uniswap خارج کنند، که می‌تواند بر نقدینگی آن تأثیر منفی بگذارد و کل صرافی غیرمتمرکز را تحت تأثیر قرار دهد. این همان چیزی است که یک انتخاب نسبتاً ساده را برای دارندگان توکن UNI برای کل اکوسیستم یک انتخاب نسبتاً دشوار می کند.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

 

Source

https://coiniran.com/?p=57577
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x