ایستگاه خبر

شکایت علیه صرافی غیرمتمرکز Uniswap به‌دلیل فروش توکن‌های دیجیتال ثبت‌نشده

دو شرکت حقوقی ایالات متحده علیه صرافی Uniswap و شرکت‌های پشتیبان آن، A16z و Paradigm، به‌دلیل «نقض قوانین و عرضه‌‌ی اوراق بهادار درقالب توکن‌های دیجیتال» شکایت نمودند.

این دو شرکت که «Kim & Serritella و Barton» نام دارند سعی دارند تا با فراخوان قربانیان این رویداد، که از آوریل (فروردین) سال پیش دارایی‌های خود را در این پلتفرم مبادلاتی ازدست داده‌اند، موضع‌گیری متحدی تشکیل داده و علیه توسعه‌دهندگان و بنیان‌گذاران Uniswap اقدام کنند. این نهادهای حقوقی مدعی شدند که یونی‌سوآپ «موفق به انتشار بیانیه‌ ثبت این توکن‌ها نشده است.» این بیانیه شامل اطلاعاتی درخصوص ریسک‌ مرتبط با اوراق بهاداری است که این پلتفرم به مشتریان خود عرضه می‌کند.

در این پرونده‌ی حقوقی آمده است که Uniswap Labs اجرای فعالیت‌های غیرقانونی ازقبیل «پامپ و دامپ یا افزایش قیمت و فروش» و «حمله‌ی راگ پول یا تخلیه‌ی نقدینگی» را بر پلتفرم خود ممکن ساخته است. از دیگر اتهامات وارده بر این صرافی غیرمتمرکز (DEX) ساختار کارمزدهای آن است، که براساس بیانیه‌ی دعوی، با ارائه‌ی بخشی از درآمد هر معامله به تامین‌کنندگان نقدینگی تقلب و کلاهبرداری را گسترش می‌دهد.

صرافی Uniswap همزمان با اختصاص کسری از کارمزدها به توسعه‌دهندگان، بخشی از آن را نیز برای خود نگه می‌دارد. این رویکرد دوگانه یونی‌سوآپ را به تسهیل‌کننده‌ی خاموشی برای کلاهبرداری بدل ساخته است.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار Uniswap را تحت‌نظر دارد

پرونده‌ی حقوقی فوق نخستین شکایتی نیست که اصول پروتکل‌های امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) را به‌چالش کشیده است. در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۰) یک مهندس برنامه‌نویس پروتکل پس‌انداز کریپتوی PoolTogether را با چالش حقوقی روبرو کرد و مدعی شد که فعالیت این پروتکل مصداق نوعی قرعه‌کشی است که در نیویورک غیرقانونی تلقی می‌شود.

کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) آمریکا نیز در سپتامبر ۲۰۲۱ (شهریور ۱۴۰۰) تحقیقاتی را درخصوص نحوه‌ی کاربری، بازاریابی و سازوکار صرافی Uniswap انجام داد که تاثیرات منفی‌ای بر قیمت توکن UNI داشت. ریاست SEC نیز درگذشته ضمن اظهار نگرانی درخصوص پروتکل‌های دیفای، آنها را نیازمند ارزیابی این سازمان نظارتی دانست.

پیشنهاد مطالعه: شت‌ کوین چیست (Shitcoin) و چگونه شت کوین ها را شناسایی کنیم؟

Source

https://coiniran.com/?p=50697
دکمه بازگشت به بالا