ایستگاه خبر

استقرار صرافی یونی‌سوآپ بر Celo برای توسعۀ یک دیفای دوستدار محیط زیست

براساس رای‌گیری جامعه‌ی کاربری در روز گذشته، صرافی غیرمتمرکز محبوب یونی‌سوآپ (Uniswap) بر بستر Celo مستقر شد. این رای‌گیری قاطعانه با‌ حمایت ۹۹.۷ درصدی کاربران از این تصمیم صورت گرفت، ۰.۳ درصد باقیمانده رای بی‌طرف داده و هیچ مخالفی وجود نداشت.

تقریبا ۵۰۰ آدرس کیف‌پول در این رویداد شرکت کرده که شاخص‌ترین آنها موسسه‌ی سرمایه‌گذاری خطرپذیر Andreesen Horowitz (a16z) بود که با داشتن ۱۳.۵ میلیون رای‌دهنده از ضریب نفوذ ۱.۳۵ درصدی برخوردار بود.

این رویداد باحضور موسسات آکادمیک متعددی برگزار شد. طرح اولیه‌ی آن ازسوی انجمن بلاک‌چین دانشگاه میشیگان مطرح و سایر انجمن‌های بلاک‌چینی ازقبیل دانشگاه‌های UCLA، برکلی، پنسیلوانیا و کلمبیا در فرآیند رای‌گیری شرکت داشتند. این موسسات آکادمیک با داشتن ۱.۲ میلیون رای تقریبا ۱.۷ درصد از کل آرا را به‌خود اختصاص دادند.

ویژگی‌های دوستدار محیط زیست Celo

یونی‌سوآپ در ابتدا تنها برای تبادل دارایی‌های مبتنی بر اتریوم توسعه یافته بود، اما به‌مرور زمان این صرافی غیرمتمرکز (DEX) به سایر پلتفرم‌های سازگار با اتریوم ازقبیل پالیگان (Polygon)، آربیترام (Arbitrum) و آپتیمیسم (Optimism) نیز راه یافت.

از دلایل اصلی و اولیه‌ی این تصمیم مصرف انرژی بهینه‌ی Celo می‌باشد، سازوکار این بلاک‌چین اثبات سهام (PoS) است که بااستفاده از یک صندوق آفست میزان دی‌اکسید کربن تولیدی خود را به صفر رسانده است. یونی‌سوآپ می‌خواهد با بهره‌گیری از اعتبارهای توکنی‌شده «استخرهای نقدینگی دارایی سبز» را توسعه دهد.

به‌موجب این همکاری Celo ذخایر خود را بی‌نیاز به صرافی‌های متمرکز، مانند کوین‌بیس، با دارایی‌های سبز تعدیل می‌کند.

همکاری فوق به‌نفع کاربران Uniswap نیز خواهد بود و ۱۰ میلیون دلار از پاداش‌های مالی بنیاد Celo را دراختیار آنان قرار می‌دهد. صرافی یونی‌سوآپ با استقرار بر Celo به جامعه‌ی کاربری موبایلی ۶ میلیاردی این بلاک‌چین نیز دسترسی پیدا خواهد کرد.

براساس داده‌های منتشر شده ازسوی DeFiPulse، صرافی Uniswap درحال حاضر با دراختیار داشتن ۷ میلیارد دلار ارزش قفل‌شده جایگاه پنجم بزرگترین پلتفرم امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) را به‌خود اختصاص داده است. درمقایسه Celo یک بلاک‌چین نسبتا کوچک است و توکن CELO، دارایی بومی آن، ارزش بازاری بالغ بر ۱.۱ میلیار دلار دارد.

پیشنهاد مطالعه: ایردراپ (Airdrop) چیست؟ معرفی انواع ایردراپ رمز ارزها

Source

https://coiniran.com/?p=50932
دکمه بازگشت به بالا