ایستگاه خبر

قیمت توکن یونی‌سوآپ ۹ درصد افزایش یافت

براساس داده‌های ارائه شده از سوی پلتفرم آماری CoinGecko، قیمت توکن یونی (UNI) صرافی غیرمتمرکز یونی‌سوآپ با افزایش ۹ درصدی در ۲۴ ساعت گذشته، به ۲۰.۹ دلار رسیده است.

این روند صعودی یونی‌سوآپ درپی ادغام سایت معتبر CoinMarketCap با پروتکل امورمالی غیرمتمرکز رخ داده است. این سایت در ۲۹ ماه ژوئن با پشتیبانی از ویژگی منحصربفرد توکن سوآپ (token swap)، به کاربران اجازه داد تا انواع توکن‌های مبتنی بر اتریوم را بدون هیچ واسطه‌ای مبادله کنند.

قیمت توکن یونی‌سوآپ 9 درصد افزایش یافت

تحولات اخیر یونی‌سوآپ

طبق داده‌های DeFi Pulse، صرافی یونی‌سوآپ با داشتن ۵.۴۷ میلیارد دلار دارایی قفل شده مقام ششم با ارزش‌ترین پروتکل امورمالی غیرمتمرکز (DeFi) را به‌خود اختصاص داده است. یونی‌سوآپ در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توکن بومی خود را معرفی نمود و در آن زمان دومین پروتکل بزرگ دیفای بود. این صرافی در آغاز ۴۰۰ توکن UNI را به آدرس کیف پول‌هایی که با پروتکل آن تعامل داشتند ارسال نمود.

با این وجود، این روند صعودی اخیر نیز نتوانسته است قیمت توکن یونی‌ را به نصف ارزش دو ماه گذشته‌ی آن برساند. این توکن در سوم ماه می و پس از بروزرسانی کارمزد نقدیگی با نسخه‌ی سوم یونی‌سوآپ (Uniswap V3)، توانست به اوج قیمت تاریخی ۴۴.۶۹ دلاری خود دست یابد.

اما یونی نیز همانند بسیاری از حاضرین بازار در اواسط ماه می سقوط نموده و پس از یک روند نزولی شدید در ۲۳ می، قیمت آن تا ۱۵.۴۹ دلار کاهش یافت.

علیرغم ماهیت سوداگرانه‌ی توکن یونی که در صرافی‌های متمرکزی همچون کوین‌بیس قابل معامله است، شبکه‌ی غیرمتمرکز آن به دارندگان امکان شرکت در فرآیند رای‌گیری‌ را در نقش اعتباردهنده می‌دهد. توکن‌های حاکمیتی همچون یونی به طرح‌های تشویقی‌ای شباهت دارند که به مشتریان سود سهام شرکت را اعطا می‌کنند.

برخی از دارندگان توکن یونی در ماه پیش یک بودجه‌ی ۲۵ میلیون دلاری را برای طرح «دفاع سیاسی از پروتکل‌های دیفای» ارائه کردند. این طرح توسط تشکل حقوقی بلاک‌چین دانشگاه هاروارد و FinTech Initiative پذیرفته و شروع به‌کار نمود. هدف اصلی این طرح اختصاص ۱ میلیون توکن یونی از سوی جامعه‌ی کاربری برای محافظت از یونی‌سوآپ در برابر تهدیدات سازمان‌های تنظیم‌کننده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

Source

https://coiniran.com/?p=46384
دکمه بازگشت به بالا