ایستگاه خبر

بانک تجاری اوکراین ارز دیجیتال ساخته‌شده بر روی استلار را آزمایش می‌کند

Tascombank، یکی از قدیمی‌ترین بانک‌های تجاری اوکراین در حال برنامه‌ریزی برای آزمایش یک hryvnia الکترونیکی، نسخه دیجیتالی ارز مستقل خود است.

این بانک در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت: hryvnia الکترونیکی در شبکه استلار (Stellar) ساخته و آزمایش می‌شود و از طریق سیستم مدیریت ارز دیجیتال Bitt (DCMS) پلتفرم جهانی فین‌تک مستقر می‌شود. این آزمایشی اثربخشی ارز دیجیتال را در حقوق و دستمزد کارکنان عمومی، پرداخت‌های همتا به همتا و پرداخت‌های بازرگانان آزمایش خواهد کرد.

والری دانیلنکو، معاون تاسکوبانک که مسئولیت تجارت الکترونیک را بر عهده دارد، گفت که این آزمایش توسط وزارت تحول دیجیتال اوکراین پشتیبانی می‌شود و تمام «فعالیت‌های پول الکترونیکی» توسط این بانک تجاری تحت نظارت بانک مرکزی NBU است. بر اساس این بیانیه، hryvnia الکترونیکی بر اساس قوانین موجود در اوکراین ساخته خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که فعالیت آزمایشی آن در سال ۲۰۲۲ آغاز شود.

دانیلنکو در ایمیلی به CoinDesk گفت:

هدف ما انجام آزمایش در کوتاه‌ترین زمان معقول است و ما با شرکا و سهامداران در اوکراین روی این موضوع کار می کنیم.

وی مدت زمان این آزمایش را مشخص نکرد.

مقامات پولی در سراسر جهان در حال تقویت تحقیقات و آزمایشات ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستند. بر اساس ردیاب CBDC شورای آتلانتیک، حدود ۸۰ کشور به‌طور فعال ارزهای دیجیتال با حمایت بانک‌های مرکزی را بررسی می‌کنند. اخیراً، در ماه نوامبر، نیجریه eNaira را راه‌اندازی کرد که طبق گزارش‌ها، نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ بار دانلود کیف پول در سه هفته اول ثبت شده است. در ماه اکتبر، بانک مرکزی اروپا یک آزمایش دو ساله را در یک CBDC خرده‌فروشی آغاز کرد، آزمایشی که می‌تواند توسط مصرف‌کنندگان برای پرداخت یا دریافت استفاده شود.

اوکراین نیز زمینه را برای راه‌اندازی بالقوه hryvnia الکترونیکی فراهم کرده است. در اوایل ژوئیه، پارلمان کشور قانونی را تصویب کرد که روش‌های پرداخت را تنظیم و CBDC آینده را در همان دسته پول نقد یا پول الکترونیکی فهرست می‌کرد. در اواخر ژوئیه، رئیس‌جمهور ولودیمیر زلنسکی لایحه‌‌ای را امضا کرد که به NBU اجازه می‌‌دهد CBDC صادر کند.

اولکساندر بورنیاکوف، معاون وزیر تحول دیجیتال اوکراین در بیانیه ای گفت: آزمایشی آتی به عنوان یک مبنای فناوری برای صدور پول الکترونیکی عمل خواهد کرد و گام کلیدی بعدی برای پیشبرد نوآوری در پرداخت و زیرساخت‌های مالی در اوکراین است.

در این بیانیه همچنین آمده است که آزمایشی مورد استفاده برای حقوق و دستمزد قابل برنامه‌ریزی را با کارمندان در Diia، یک شرکت راه‌حل‌های فناوری اطلاعات عمومی در اوکراین، آزمایش خواهد کرد. دانیلنکو گفت Tascombank همچنان در حال بررسی تعداد کاربرانی است که در پروژه آزمایشی شرکت خواهند کرد.

 

پیشنهاد مطالعه: CBDC یا ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=48795
دکمه بازگشت به بالا