ایستگاه خبر

Bluesky اولین کد را برای شبکه‌ی اجتماعی غیرمتمرکز و مبتنی بر وب ۳ منتشر کرد

بلو-اسکای (Bluesky)، پروژه تحت حمایت توییتر برای «توسعه استاندارد آزاد و غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی»، اولین بخش‌‌های کد خود را روز چهارشنبه منتشر کرد.

این کد که به عنوان آزمایش داده‌های تأیید شده (ADX) شناخته می‌شود، شامل یک کیت توسعه‌دهنده نرم‌افزار و همچنین اجرای سرور و دستورات اساسی برای کارهایی است که ممکن است در یک شبکه اجتماعی انجام شود، از جمله ایجاد پست‌ها و لایک کردن پست‌های دیگران.

این کد بسیار ابتدایی است، تیم پشتیبان Bluesky در توییتی اشاره کرد:

قبل از اینکه خیلی هیجان‌زده شوید: این کد راه‌اندازی برنامه نیست! هیچ برنامه یا شبکه‌ای وجود ندارد، و فقط یک خط فرمان برای آزمایش وجود دارد.

به گفته تیم Bluesky، انتشار کد در چنین مرحله‌ای بخشی از تعهد آن به «کار در فضای باز و به اشتراک‌گذاری توسعه آن» است.

چندین عنصر اساسی در کد Bluesky وجود دارد

ابتدا، ADX از «داده‌های تأیید هویت خودکار» استفاده می‌کند. هدف آن این است که به کاربران اجازه دهد داده‌های خود را بین شبکه‌ها منتقل کنند و نشان‌دهنده کنترل کاربر بر شرکت است – یک ایده مبتنی بر وب ۳.

دوم، تیم Bluesky در توییتی نوشته است که «امکان داشتن یک شبکه اجتماعی قابل استفاده بدون رعایت میانه‌روی وجود ندارد.» این ممکن است برای کسانی که برنامه‌های ایلان ماسک برای آزادی بیان حداکثری در توییتر را با سیاست بدون میانه‌‌روی یکی می‌دانند، یک سیگنال باشد.

طبق توضیح تیم پروژه:

نظر ما این است که گفتار و دسترسی باید دو لایه مجزا باشند. لایه گفتار می‌تواند به اندازه انتشار یک وبسایت خنثی باشد و لایه دسترسی تعیین می‌کند که چه چیزی در سراسر شبکه تقویت شود.

جک دورسی در سال ۲۰۱۹ زمانی که هنوز مدیرعامل توییتر بود، Bluesky را تأسیس کرد و این پروژه در سال ۲۰۲۱ با انتشار یک مطالعه اکوسیستمی از فناوری‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز مختلف، از جمله سیستم‌ مبتنی بر بلاکچین و پلتفرم میکروبلاگینگ اتریوم Peepeth، پیشرفت کرد.

این مطالعه توسط Jay Graber، توسعه‌دهنده سابق Zcash و مدیرعامل Bluesky، نوشته شده است.

در حالی که ارز دیجیتال و وب ۳ در Bluesky اجرا می‌شوند، این تیم هنوز نشان نداده است که آیا استاندارد غیرمتمرکز آن از یک توکن یا شبکه‌های بلاکچین استفاده می‌کند یا خیر.
Bluesky در ماه فوریه (بهمن) پس از دریافت چک ۱۳ میلیون دلاری از توییتر مستقل شد. (اما جک دورسی در هیئت مدیره Bluesky باقی ماند.)

 

پیشنهاد مطالعه: معرفی بهترین اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز

 

Source

https://coiniran.com/?p=51015
دکمه بازگشت به بالا