ایستگاه خبر

اجرای یک گره کامل بیت کوین با کامپیوتر اپل توسط مدیر توییتر و شرکت پرداخت Square

جک دورسی، مدیر توییتر و شرکت پرداخت Square، در حساب توییتر خود اعلام کرد که در حال اجرای گره کامل بیت کوین روی یک کامپیوتر اپل است.

جک دورسی دیروز با انتشار یک پست درباره‌ی اجرای یک گره کامل، سطح آگاهی را درباره‌ی بیت کوین افزایش داد. او یک تضویر از صفحه‌ی کامپیوتر خود منتشر کرد که نشان می‌داد یک گره‌ی بیت کوین است. وی با عبارت «اجرای بیت کوین»، این تصویر را توضیح داد.

عبارت «اجرای بیت کوین» برای اولین بار توسط رمزنگار معروف، هال فینی، در سال ۲۰۰۹ استفاده شد، زمانی که وی یک گره‌ کامل بیت کوین را اجرا کرد. اما اجرای گره کامل به چه معناست؟

گره کامل بیت کوین

بلاک چین بیت کوین شامل یک شبکه از گره‌هاست. این شبکه به مانند جمعی از سرورها عمل می‌کند که کد زیربنایی پروتکل بیت کوین را پیاده‌سازی و اجرا می‌کنند. این کد تضمین می‌کند که گره‌ها می‌توانند اتصال با گره‌های دیگر را برقرار کنند و یک شبکه از گره‌ها را ایجاد کنند که برای انتقال اطلاعاتی مثل تراکنش‌ها، بلوک‌ها و داده‌های دیگر توسط گره‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

گره کاملی که جک دورسی در حال اجرای آن است، یک نسخه‌ی کامل را از بلاک چین بیت کوین ذخیره‌سازی می‌کند. گره‌ کامل با گره سبک متفاوت است. گره سبک، فقط قسمتی از بلاک چین را که برای کارکردهای خاصی چون پرداخت نیاز است، ذخیره می‌کند.

اجرای گره بیت کوین

اجرای گره کامل خیلی آسان نیست اما برای سلامت پایدار شبکه بیت کوین بسیار ضروری است. گره سبک، گره کامل . گره کامل هرس‌شده ازانواع مختلف گره‌های بیت کوین هستند. هر کدام با یکدیگر تفاوت‌های فنی دارند، اما جدا از نوع، همه در اجرای قواعد اجماع در پروتکل بیت کوین کمک می‌کنند.

شبکه گره‌های بیت کوین به سرعت گره‌ای را که سعی در انتشار اطلاعات نادرست دارد، حداقل برای ۲۴ ساعت، بسته به تعداد اطلاعات نادرست، متوقف می‌کند.

یک آدرس یا کیف پول بیت کوین با یک گره بیت کوین تعامل می‌کند تا آن گره تراکنش مورد نظر را درسراسر شبکه منتشر کند تا آن تراکنش تأیید شود. این آدرس‌ها که متشکل از یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی هستند، می‌توانند به کیف پول صرافی‌ها، کیف پول‌های تأیید پرداخت ساده (SPV) و یا گره‌ خود-میزبان کاربر متصل شوند.

گره‌های خود-میزبان، بدون نیاز به واسطه های طرف سوم، به صورت مستقیم به بلاک چین متصل می شوند. امنیت و حریم خصوصی آدرس‌ها در شبکه‌ی بیت کوین با این روش ارتقا می‌یابد.

تفاوت میان استخراج‌گر و گره کامل

گره‌ یا اعتبارسنج در شبکه بیت کوین سه نقش اصلی دارد: تأیید و احراز هویت یک تراکنش، محافظت از حریم خصوصی افراد و جلوگیری از دو بار خرج کردن. ساتوشی ناکاموتو در مقاله ی اصلی بیت کوین نوشت:

“سیستم تا زمانی امن است که گره‌های درست‌کار در مجموع سهم بزرگتری را از قدرت پردازش را نسبت به گروه متحد گرهه ای مهاجم در اختیار داشته باشد.”

|| بیشتر بخوانیم: وایت پیپر بیت کوین به زبان فارسی

با توجه به رقابت شدید و پیشرفت فنی دستگاه‌های استخراج، آن‌ها تبدیل به گره‌های تخصصی شده‌اند که کارهایی ورای تأیید تراکنش‌ها انجام می‌دهند. به عبارت دیگر، تمام استخراج‌گران یک گره محسوب می شوند اما تمام گره‌های شبکه، استخراج‌گر نیستند.

نرم‌افزار استخراج، تراکنش‌ها را ازگره‌ها می‌گیرد و سخت‌افزار استخراج آن‌ها را با یک ترتیب خطی و دارای مهر زمانی مرتب می‌کند. در نهایت استخراج‌گران برای ذخیره‌ی بلوک‌ها در بلاک چین با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.

زمانی که بلوک‌ها توسط استخراج‌گر به شبکه افزوده شدند، یک گره‌ کامل به صورت مستقل تمام تراکنش‌ها را در آن بلوک اعتبارسنجی می‌کند. یک تراکنش اولین تأیید خود را زمانی به دست می‌آورد که یک گره‌ کامل آن را اعتبارسنجی کند.

در مجموع، استخراج‌گران مسئولیت ذخیره سازی تراکنش‌ها را در بلوک بر عهده دارند و گره‌ها بررسی می‌کنند که تراکنش‌ها قواعد اجماع را رعایت کرده باشند.

|| بیشتر بخوانیم: تفاوت بین Full Node (گره کامل) با Miner (استخراج کننده) چیست؟

گره کامل بر روی کامپیوتر اپل مدل M1

جک دورسی برای این کار از یک سیستم مک استفاده کرده که از یک تراشه‌ی M1 مبتنی بر فناوری پیشرفته ARM است. پردازش‌گر ARM یک نوع از پردازنده‌های مرکزیست که بر معماری RISC (کامپیوترهای مجموعه دستور تقلیل‌یافته) ساخته شده و برای محیط‌های مختلفی پیکربندی شده است.

با رشد روز افزون و پیوسته‌ بلاک چین بیت کوین در طول ۱۲ سال گذشته به لحاظ داده‌های تراکنش، در حال حاضر اجرای یک گره کامل نیاز به حافظه هارد دیسک بالایی وجود دارد. اندازه ی بلاک چین بیت کوین در فوریه ۲۰۲۱ چیزی بیش از ۳۰۰ گیگابایت بوده است. به همین دلیل، دستگاه‌ها با مشخصات پایین تنها می‌توانند یک گره‌ی سبک را اجرا کنند.

به هر حال، کامپوتر اپل مدل M1، در اجرای گره کامل برای جک دورسی خوشایند بوده است. این سیستم نرم‌افزاری می‌تواند با یک گره کامل بیت کوین در کمتر از چند ساعت متصل شود و با آن هماهنگ شود.

جک دورسی بر سر سفره‌ی بیت کوین

جک دورسی، از سال ۲۰۱۴ یکی از حامیان و سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین به شمار می‌رود. وی در یک مصاحبه گفته بود که اینترنت نیاز به پول دارد و به بیت کوین به عنوان یک راه‌حل مناسب اشاره کرده بود. وی همچنین بنیان‌گذار شرکت Square است. این شرکت پرداخت، به سرمایه‌گذاران خرد از طریق برنامه‌ی CashApp، بیت کوین می‌فروشد. این شرکت در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ توانست تنها از فروش بیت کوین، ۱.۶ میلیارد دلار درآمد ناخالص به دست آورد.

علاوه بر فروش بیت کوین به مشتریان، این شرکت در اکتبر سال گذشته اعلام کرد که مبلغ ۵۰ میلیون دلار را در دارایی‌های دیجیتال، سرمایه‌گذاری کرده است. همچنین کنسرسیوم رمز ارز Square، با تخصیص کمک هزینه‌هایی، بر روی توسعه نرم‌افزاری متن باز بیت کوین مشغول به فعالیت است.

Source

https://coiniran.com/?p=43593
دکمه بازگشت به بالا