ایستگاه خبر

پس از فشار برای عدم تمرکز، API جدید توییتر در اختیار برنامه‌نویسان

رویکردی مطلوب‌تر و راه‌اندازی API جدید توسط توییتر نشان‌دهنده نگرش جدید این غول رسانه‌های اجتماعی است، نگرشی که ممکن است آینده غیرمتمرکز آن‌ها را تضمین نماید. به استناد خبرگزاری Decrypt، توییتر یک V2 API جدید را راه‌اندازی کرده است که دسترسی بیشتری را برای برنامه‌نویسان شخص ثالث باز می‌کند. این شرکت تا کنون در مورد API خود محدود کننده عمل می‌کرده است.

اما به نظر می‌رسد این وضعیت در حال تغییر است زیرا جک دورسی،‌ مدیر ارشد توییتر، به صورت عمومی از آینده‌ی بالقوه‌ای خبر داده که در آن، توییتر به صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود.

V2 API

پس از گذشت یک ماه از حمله هکری فاجعه‌بار به سایت توییتر در ماه ژوئن، این شرکت در نهایت، دیروز نسخه جدید V2 API را راه‌اندازی کرد. این اولین بازسازی API از سال ۲۰۱۲ است. این نسخه ویژگی‌های جدیدی را مثل نتایج نظرسنجی، توییت‌های پین‌شده و فیلتر کردن اسپم‌ها در اختیار برنامه‌نویسان شخص ثالث قرار می‌دهد. این ویژگی‌های جدید برای استفاده در سه زمینه استاندارد، پژوهش دانشگاهی و کسب و کار، قابل دست‌یابی هستند. هر یک از این‌ها قابلیت‌های مشخصی دارند که زمینه‌ی کسب و کار نوعی از رویه قیمت‌گذاری را شامل می‌شود. البته توییتر هنوز تمام قابلیت‌های برنامه‌ریزی شده API را به صورت کامل باز نکرده است.

در حقیقت راه‌اندازی این API و نقشه راه آشکار شده به خودی خود به نکته‌ای درباره عدم تمرکز اشاره نمی‌کنند. عدم تمرکز هدف اصلی این دستورالعمل جدید نبوده و توییتر نیز به صورت کامل و شفاف به یک آینده‌ی غیرمتمرکز متعهد نشده است. اما به نظر می‌رسد که عدم تمرکز چیزی است که جک دورسی می‌خواهد و شرکت توییتر یک تیم را برای بررسی چگونگی رسیدن به آن تشکیل داده است.

در مجموع، راه‌اندازی V2 API یک تغییر قابل توجه را در نگرش توییتر نشان می‌دهد. اقداماتی نظیر این می‌تواند به حرکت در جهت رسیدن به یک اکوسیستم بازتر و آزادتر، شتاب دهد. به هر حال، در حال حاضر غیرمتمرکز بودن توییتر یک امکان است، نه یک وعده.

بیشتر بدانیم: سر و صدا و جنجال های توییتر و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین (Bitcoin)

 

https://coiniran.com/?p=40674
دکمه بازگشت به بالا