ایستگاه خبر

آیا ترکیه هم به جمع کشورهای فعال در حوزه CBDC پیوسته است؟

براساس گزارش Coindesk که در تاریخ ۲۶ دسامبر منتشر شد، ترکیه آماده است تا در نیمه دوم سال ۲۰۲۱  ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود را آزمایش کند. ناجی آگبال، رئیس بانک مرکزی ترکیه، این موضوع را روز جمعه به اعضای پارلمان گفت.

از آگبال به نقل از منابع نزدیک به این موضوع:

«پروژه تحقیق و توسعه در مورد پول دیجیتال آغاز شده است. در حال حاضر، مرحله نظری این پروژه به پایان رسیده است. هدف ما شروع آزمایشات ارز دیجیتال در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ است.»

اظهارات آگبال کمی تعجب‌آور بود و اکنون ترکیه را در میان معدود کشورهایی است که در حال حاضر در مراحل پیشرفته آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود هستند.

همچنین لازم به ذکر است که بانک بین‌‌المللی (BIS) که در محافل پولی «بانکی برای بانک‌های مرکزی» نیز نامیده می‌شود، هیچ سابقه‌ای از داشتن هر نوع پروژه CBDC در بانک اطلاعاتی خود از ترکیه ندارد.

طبق مستندات BIS، با وجود اینکه نزدیک به ۸۰ درصد از بانک‌های مرکزی که در حال حاضر در حال راه‌اندازی CBDC در آینده نزدیک هستند، تعداد انگشت‌شماری مانند سوئد، ژاپن، چین، باهاما گام‌های اساسی در جهت راه‌اندازی یک ارز دیجیتال مستقل کاملاً کاربردی برداشته‌اند.

|| بیشتر بخوانید: ۷۰ درصد از بانک های مرکزی سراسر جهان روی CBDC تحقیق می کنند ||

بانک مرکزی روسیه نیز پتانسیل CBDC را دریافته است
در همین حال، Russia Today به نقل از یک مقام رسمی از بانک مرکزی روسیه گفت که ارزهای دیجیتال در حال رقابت و پیشرفت‌اند و حتی روزی ممکن است سیستم پرداخت بانکی جهانی SWIFT را از عرصه خارج کنند.

معاون اول فرماندار اولگا اسکوروبوگاتووا گفت، با توجه به سرعت سریع توسعه CBDC در سراسر جهان، ممکن است در ۵-۷ سال آینده چندین کشور CBDC خود را راه‌اندازی کنند. اسکوروبوگاتووا خاطرنشان کرد.

«پس ما می‌‌توانیم از پس مسائل مرتبط با ادغام بربیاییم. در این حالت ممکن است دیگر نیازی به SWIFT نباشد، زیرا نوع متفاوتی از تعاملات فناورانه به وجود خواهد آمد.»‌

برای اطلاعات بیشتر، SWIFT یک شبکه پیام‌رسانی است که توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و اطلاعات محرمانه در آن از طریق کدها منتقل می‌شوند. این شبکه پرداخت‌های مرزی را بهمراه مجموعه گسترده‌ای از خدمات بین بیش از ۱۰ هزار مؤسسه مالی در کشورهای مختلف جهان امکان‌پذیر می‌کند.

 

Source

https://coiniran.com/?p=42815
دکمه بازگشت به بالا