ایستگاه خبر

ممنوعیت پرداخت‌های رمز ارز در ترکیه

Resmi Gazetethe، روزنامه‌ی رسمی دولت ترکیه، در گزارش امروز خود از تصمیم بانک مرکزی جمهوری ترکیه مبنی بر ممنوعیت استفاده از رمز ارزها در راهکارهای پرداختی خبر داد. این  ممنوعیت از ۳۰ آوریل عملی خواهد شد. در ادامه به چند نمونه از مفاد این قانون اشاره خواهیم داشت:

اهداف و فراگیری:

  • هدف این لایحه‌ی تنظیمی توقف استفاده از دارایی‌های دیجیتال در پرداخت‌ها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم است. همچنین جلوگیری از کاربرد رمز ارزها در سامانه‌های صدور پول دیجیتال و اتخاذ انها در سازمان‌های فعال در زمینه‌ی دارایی‌های دیجیتال که خدماتی از قبیل معاملات، وام‌دهی امانی و جابجایی آنها را ارائه می‌دهند نیز در دستور کار این قانون قرار دارند.
  • با استناد به این قانون، دارایی دیجیتال به انواع رمز ارزها اطلاق می‌گردد که به‌طور مجازی توسط فناوری دفترکل توزیع شده صادر شده‌اند. این دارایی‌ها برخلاف ارزهای فیات و اوراق بهادار قابل لمس نبوده و مورد اعتبار نخواهند بود.

جزئیات و نحوه‌ی اجرا

  • هرگونه استفاده مستقیم یا غیرمستقیم از رمز ارزها ممنوع است.
  • امکان استفاده از این دارایی‌ها برای شرکت‌های خدمات پرداخت وجود نخواهد داشت.
  • شرکت‌های خدمات پرداخت لازم است تا از توسعه‌ی مدل اقتصادی خود بر مبنای دارایی‌ها و پول دیجیتال خودداری نمایند.
  • این مقررات از تاریخ ۳۰ آوریل ۲۰۲۱ و توسط مدیر بانک مرکزی جمهوری ترکیه اجرایی خواهند شد.

ممنوعیت جدید ترکیه تنها شامل خرید فروش کالاها و محصولات با رمز ارزها بوده و معاملات کریپتو را تحت تاثیر نخواهد گذاشت.

استقبال شدید از بیت‌کوین در ترکیه

طبق گزارش‌ها با سقوط ۱۷ درصدی ارزش لیر ترکیه، جستجوی کلیدواژه‌ی «بیت‌کوین» در گوگل طی ماه گذشته با افزایش ۵۰۰ درصدی همراه بوده است.

نرخ بالای تورم ترکیه‌ را به یکی از کشورهای مهم در استقبال از رمز ارزها تبدیل نموده است. انتظار می‌رود با تصویب ممنوعیت پرداخت رمز ارز موج تازه‌ای از محبوبیت این کشور را فرا گیرد.

پیشنهاد مطالعه: بهترین کیف پول‌های بیت کوین در سال ۲۰۲۱

Source

https://coiniran.com/?p=45149
دکمه بازگشت به بالا