ایستگاه خبر

تحلیلگران معتقدند تحریم‌‌ها علیه تورنادو کش عامل کاهش هک رمزارزها در سه ماه اخیر بوده است

شرکت اطلاعاتی بلاکچین TRM Labs اعلام کرد این صنعت در سه‌ماهه اول سال 2023 به دلیل تلاش‌های بازیابی و تحریم‌های اعمال شده بر میکسر اتریوم تورنادو کش (Tornado Cash)، شاهد کاهش چشمگیر تعداد هک‌ها بوده است.

این گزارش حاکی از آن است که هکرها در طی 40 حمله تقریباً 400 میلیون دلار از پروژه‌های رمزارزی سرقت کرده‌اند که نشان‌دهنده کاهش 70 درصدی پول سرقت‌شده در مقایسه با مدت مشابه در سال 2022 است.

علاوه بر این، مقدار سرقت‌شده در سه ماهه اول 2023 کمتر از هر سه‌ماهه سال 2022 بوده است.

A bar chart showing the rise and fall of crypto hack amounts.
نمودار میله‌ای که افزایش و کاهش مقادیر هک کریپتو را نشان می‌دهد. منبع: TRM Labs

این گزارش روند مثبت صنعت را به اقدامات قانونی علیه هکرها و تحریم‌ تورنادو کش در سال گذشته نسبت می‌دهد چرا که پولشویی وجوه مسروقه را دشوار می‌کرد.

رگولاتورهایی که مهاجمان را تحت فشار قرار می‌دهند نیز ممکن است در کاهش هک‌ها در سه ماهه گذشته نقش داشته باشند.

در دسامبر 2022، وزارت دادگستری ایالات متحده، آبراهام آیزنبرگ را دستگیر کرد و او را به دستکاری بازار در پرونده 114 میلیون دلاری صرافی دائمی غیرمتمرکز سولانا، Mango Markets متهم کرد، در حالی که او 67 میلیون دلار از مبلغ سرقت‌شده را پس داده بود.

تحلیلگران TRM Labs اضافه کردند «ممکن است تعقیب قضایی آبراهام به مهاجمان احتمالی این پیام را داده باشد که حتی توافق قربانی برای پیگیری نکردن اقدام قانونی ممکن است محافظتی ایجاد نکند».

برای مثال، در آوریل 2023، بهره‌بردار اویلر فایننس (Euler Finance)  200 میلیون دلار وجوه مسروقه را پس داد. به طور مشابه، هکر Tender.fi که 1.5 میلیون دلار دزدیده بود، با پاداش 850000 دلاری تیم موافقت کرد.

این گزارش همچنین به اجرای «استانداردهای ضدپولشویی» توسط صرافی‌ها، اقدامات قانونی علیه «هکرها» و «ابزارهای اطلاعاتی بلاکچین» به عنوان دلایل کاهش حملات اشاره کرده است.

با این حال، تحلیلگران تخمین می‌زنند که هک‌های رمزارزی احتمالاً با پیشرفت بازار کریپتو بازخواهندگشت. به این دلیل که فقط چند هک بزرگ می‌تواند به سرعت آمار را تغییر دهد. تحلیلگران TRM دریافتند که ده هک 75 درصد از کل مبلغ هک شده در سال 2022 را به خود اختصاص داده است.

پیشنهاد مطالعه: میکسر ارز دیجیتال چیست؟ + معرفی بهترین میکسرهای بیت کوین

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا