رمزارزها و توکن‌هامبانی اقتصاد و پول

توسعه پایدار و طراحی اقتصادی توکن‌ها – قسمت دوم

در قسمت اول این مجموعه در مورد اهمیت طراحی اقتصادی توکن‌ها صحبت کردیم. با افزایش توجه جهانیان به رمز ارزها و روش‌های جذب سرمایه در آنها، بر آن شدیم که با مورد مطالعه قرار دادن انواع روش های ارائه توکن، یک مدل بهینه آن را مورد بررسی قرار دهیم. بر این اساس پروژه Steemit  به عنوان یک نمونه موفق و شاخص مورد مطالعه قرار گرفت.

همانطور که پیشتر اشاره شد، شبکه Steemit دارای دو نوع توکن عضویت و توکن پاداش است. ابتدا باید انواع مختلف وجه نقدی که شبکه بر آن استوار است را به منظور حفظ استقلال این مقاله دوباره معرفی کنیم. اقتصاد مالی این شبکه بر سه توکن (Steem، Steem power (SP و (Steem Dollar (SBD استوار است. توکن Steem پایه و اساس حساب هر کاربر است و می‌تواند به سایر ارزهای دیجیتال تبدیل شود. توکن Steem power برای سرمایه‌گذاری بلندمدت و سود رسانی به سرمایه‌گذاران طراحی شده و Steem dollar پایداری ارزش پاداش‌ها را تضمین می‌کند.

در این قسمت در مورد طرق ذاتی کردن ارزش در توکن‌های Steemit و استفاده از روش‌های مدیریت استراتژیک در اکوسیستم این توکن‌ها خواهیم پرداخت.

نهادینه کردن ارزش در توکن‌ها

ارزش‌گذاری حقیقی یک توکن مکانیسمی است که توسط آن ارزش توکن به عنوان یک رمز ارز به طور واقعی محاسبه می‌شود. با لینک کردن توکن به ارزهای سنتی امکان تخمین ارزش واقعی یک توکن ایجاد می‌شود و بهتر است این کار به سرعت بعد از پیدایش هر توکن صورت گیرد. شبکه Steemit با ایجاد توکن SBD که به دلار آمریکا مرتبط است این مهم را محقق کرده است.

در حقیقت Feed producers ها که همان شاهدین هستند، موظفند یک سیاست پولی اتخاذ کنند؛ سیاست‌هایی مانند اعمال نرخ بهره برای متوازن ماندن نسبت قیمت توکن با دلار. اگر SBD با نرخی بیش از یک دلار مبادله شود، افزایش نرخ بهره می‌تواند متوقف شود و اگر مبادله با نرخی کمتر از ۱ دلار باشد، افزایش نرخ بهره می‌تواند موثر واقع گردد. آنها توسط دارندگان SP انتخاب می‌شوند. شاهدین برای جلوگیری از سوءاستفاده مالکین توکن‌های  SPو به منظور تایید صحت اطلاعات، نقش مهمی ایفا می‌کنند. شاهد در شبکه Steemit، اپراتور سرور شاهد است و وظیفه‌اش تولید بلاک‌ها و افزودن آنها به بلاک‌چین است. آنها همچنین یک رونوشت از کل بلاک‌‌چین را نیز ذخیره می‌کنند. بلاک‌ها حاوی اطلاعاتی در مورد پست‌ها، کامنت‌ها، رای‌گیری‌ها و اطلاعات مربوط به مبادله توکن‌ها هستند. این افراد به نحوی معیار تعیین نرخ مبادله ای SBD را منتشر می‌کنند.

 به بیان ساده‌تر، شاهدین در شبکه Steemit دو وظیفه مهم دارند. اولین وظیفه آنها ایجاد بلاک‌ها و تایید صحت اطلاعات ذخیره شده در بلاک‌چین است، و دومین وظیفه آنها اعمال سیاستی است که نرخ تبدیل SBD به دلار آمریکا را همیشه ۱ نگه می‌دارد. شبکه Steemit عوامل نوسانات کوتاه مدت را با میانه‌گیری قیمتی در طول هفته از بین می برد. تصحیح کننده قیمتی نشان دهنده اعمال همان سیاستی است که شاهدین توسط آن نرخ یک دلاری SBD را حفظ می‌کنند. تصحیح کننده قیمتی نهایی میانگین تصحیح کننده‌های قیمتی ۲۰ شاهد اصلی بلاک‌چین Steem در سه و نیم روز آخر است. در این لینک لیست صد شاهد اول بلاک‌چین Steem قابل مشاهده است.

در شبکه Steemit امکان تبدیل توکن‌های Steem به SP و SBD فراهم است؛ بر این اساس ارتباط بین SBD و دلار می‌تواند برای توکن‌های دیگر این شبکه نیز ارزش حقیقی مشخص کند.

روش‌های افزایش ارزشمندی توکن‌ها

اگر ارزش توکن‌ها به طور پیوسته افزایش یابد، این امکان وجود دارد که با حفظ کاربران فعلی، کاربر جدید نیز جذب شود که این خود باعث توسعه پایدار جامعه خواهد شد. قیمت توکن با استفاده از مکانیسم عرضه و تقاضا در بازار آزاد مشخص می‌شود. اگر دارندگان توکن‌های شبکه برای مدت زیادی ارزهای خود را حفظ کنند، عرضه کم و قیمت افزایش پیدا خواهد کرد. این حفظ بلند‌مدت مشکل‌ساز هم هست. با عدم فروش توکن‌ها تعداد تراکنش‌ها به سمت صفر میل خواهد کرد که اتفاق مناسبی قلمداد نمی‌شود. بهترین شیوه، تشویق دارندگان توکن‌ها به حفظ دارایی خود برای یک مدت مناسب است.

در مدل Steemit این توکن Steem است که ارزش توکن‌ها را مشخص می‌کند. ارزش SP و SBD نیازی نیست که افزایش پیدا کند زیرا نمیتوان آنها را با سایر رمز ارزها و یا ارزهای فیات مبادله کرد. اولین استراتژی Steemit برای کاهش سرعت مبادله توکن‌ها تخصیص پاداش به فعالیت‌های مختلف کاربران است.

همانطور که پیشتر نیز اشاره شده بود، کاربران باید Steem را بخرند و مالک SP باشند تا بتوانند به عضویت Steemit در‌ بیایند و در فعالیت‌هایی که پاداش دارد، مشارکت کنند. وقتی که سرمایه‌گذاران با تمرکز بر سود دهی، Steem را خریداری کنند، طبیعتا سرعت گردش توکن‌ها کاهش پیدا می‌کند.

راه دوم زمان‌بندی پرداخت پاداش‌هاست. وقتی قرار است به محتوای تولید شده ای پاداش داده شود، این پاداش به شکل SP و SBD خواهد بود که ۱۳هفته و ۳ و نیم روز طول می‌کشد تا  کاربر بتواند پاداش‌های خود را تبدیل به Steem کند. این وقفه زمانی خود باعث کاهش سرعت عرضه توکن Steem  می‌شود.

راه سوم درباره افزایش ارزش کل جامعه است. در شبکه Steemit دو توکن SP و Steem به عنوان حقوق صاحبان سهام ایفای نقش می‌کنند. دارندگان این دو توکن می‌توانند انتظار داشته باشند که با افزایش ارزش کل جامعه، ارزش دارایی‌های آنها نیز بیشتر شود. بنابراین آنها تمایل دارند که توکن‌های خود را برای مدتی طولانی و به امید افزایش ارزش حفظ کنند که این نیز خود باعث کاهش سرعت عرضه توکن‌ها می‌شود. در بخش بعدی این مفهوم به طور گسترده‌تری مورد بحث قرار خواهد گرفت.

استراتژی‌های مدیریتی در سیستم اقتصادی توکن‌ها

به طور کلی استراتژی‌های مدیریت اقتصادی توکن‌ها برحسب نوع هدف تجاری طراحی آنها به سه بخش تقسیم بندی می‌شوند. استراتژی رشد محور از اثرات شبکه‌ای استفاده می‌کند؛ به این معنی که هرچه شبکه بزرگتر باشد، انگیزه برای مشارکت کاربران بیشتر می‌شود. روش سوزاندن بخشی از توکن‌ها هم یک استراتژی مدیریتی برای افزایش ارزش رمز ارزها‌ست. روش سوم به استراتژی توکن توزیع شده مشهور است و به این معناست که توکن‌های جدید ایجاد‌شده باید میان دارندگان توکن‌های مجموعه توزیع شود.

برای مطالعه کامل این گزارش بر لینک Sustainable Growth and Token Economy Design – Part 2 کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

توسعه پایدار و طراحی اقتصادی توکن‌ها

 

https://coiniran.com/?p=36215
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x