پروژه‌های دیفایرمزارزها و توکن‌ها

TCC یا جوامع سازماندهی‌شده بر اساس مالکیت توکن چیست؟

دفاتر ثبت اسناد سازماندهی‌شده بر اساس توکن (TCR) کاربران را تشویق به استیکینگ توکن‌ها می‌کنند. هدف از این کار، سازماندهی لیست‌های غیرمتمرکزی از اطلاعات قابل‌اعتماد مانند وبسایت‌های پروژه‌ای معتبر است. بیشتر تمرکز این دفاتر در سال گذشته بر اکوسیستم اتریوم بود. البته باتوجه به اینکه امروزه جریاناتی مانند دیفای مطرح شده‌اند، مفهوم TCR نیز مورد توجه قرار گرفته است. امسال مفهوم دیگری نیز که مرتبط به TCR است، در کانون توجه قرار گرفته است و آن، جوامع سازماندهی‌شده بر اساس مالکیت توکن (TCC) است. افراد این جامعه باید یک حداقل توکنی داشته باشند تا بتوانند عضو این گروه‌ها شوند. با استفاده از این توکن‌ها، حقوق خاصی نصیب اعضا خواهد شد.

به عنوان مثال، این حقوق می‌تواند دسترسی به یک چت‌روم اختصاصی باشد که تعدادی از نخبگان کریپتو در آنجا حضور دارند و می‌توان با آنها همکاری کرد؛ یا ممکن است این حقوق شامل دسترسی به وقایع انحصاری جهان واقع، و یا مزایای جانبی دیگری باشد.

توجه داشته باشید که اکثر این جوامع که در سال ۲۰۲۰ شاهد ظهور چشمگیر آن‌ها بوده‌ایم، در بالای بات Collab.Land ساخته شده‌اند. این بات یک سیستم مدیریت جامعه کاربرپسند و توکنیزه را فراهم می‌آورد. این سیستمِ دربانِ خودکار به اعضای جامعه امکان می‌دهد که مستقیما با توکن‌های خود در جوامعی مانند تلگرام و دیسکورد تعامل داشته باشند.

Collab.Land هنوز هم یک ابزار مدیریتی محبوب است. ایجاد‌کنندگان این جوامع می‌توانند اقدام به بیرون دادن توکن‌های زیربنایی کنند که البته در میان این جوامع، اینک تنها چند گزینه مناسب وجود دارد. پروژه Roll یکی از این پروژه‌هاست که به خالقان خود اجازه می‌دهد به آسانی توکن‌های جامعه یا توکن‌های شخصی خود را بر اساس یک ساختار از پیش تعیین‌شده رد و بدل کنند.

یک سرویس عملی دیگر برای بیرون دادن توکن، ژنراتور توکن ERC-20 است که توسط توسعه‌دهنده‌ای به‌نام ویتوریو میناکوری (Vittorio Minacori) ساخته شده است. توسط این ژنراتور کاربران می‌توانند از یک قرارداد هوشمند برای ایجاد یک توکن ERC-20 استاندارد و مناسب استفاده کنند. کاربرانی که دانش کدگذاری لازم را دارند، قادرند به‌صورت دستی توکن جامعه را مبادله کنند که البته این رویکرد معمولا دشوار‌تر است.

پیشنهاد مطالعه: استاندارد ERC-20 چیست؟ آشنایی با ساختار و نحوه ساخت توکن های ERC-20

نمونه‌هایی از جوامع سازماندهی‌شده بر اساس مالکیت توکن (TCC)

DFIO$ توکن

DFIO$

DFIO$ توکن عضویت DeFi Omega است که یک شبکه جهانی و یک اتاق فکر دیفای است. این پروژه دارای گروهی از سیاست‌گذاران با هدف شکل دادن سیاست آینده در امور مالی غیرمتمرکز است.

پیشنهاد مطالعه: دیفای (defi) چیست و چه کاربردهایی دارد؟

این گروه فعال، توکن DFIO$ را به‌عنوان یک آزمایش اجتماعی و توکنی که دارای ارزش ذاتی نیست، معرفی کرده است. برای اینکه تبدیل به عضو اولیه این مجموعه شوید، باید ۱۰۰ عدد از این توکن را نگهداری کنید. برای عضویت در هیئت‌مدیره این جامعه، لازم است ۱۰۰۰۰ توکن DFIO$ داشته باشید. تعداد کل اعضای هیات مدیره ۱۰ نفر است. اعضای این جامعه در ماه اول حداکثر می‌توانند ۱۰۰۰ عضو باشند. بعد از آن، هر سی روز یکبار ۱۰۰ عضو جدید به تعداد اعضا افزوده خواهد شد. طبق قوانین این جامعه، هرسال نیز می‌توان دو عضو جدید به هیئت مدیره اضافه کرد. علاوه بر این، اعضای این جامعه درمورد سازمان‌های جدید دیفای رای‌گیری می‌کنند تا هر سه ماه یکبار ۱۰۰۰۰ توکن DFIO$ را سرمایه‌گذاری کنند. در زمان این نوشتار، هزینه هر DFIO$ در Uniswap حدود ۳.۰۶ دلار و کل نقدینگی آن ۷۰۰۰۰ دلار است.

توکن PARTY$

PARTY$

جامعه Money Party به عنوان یک مهمانی آنلاین دائمی توصیف می‌شود. این جامعه، از توکن PARTY$ برای تعیین عضویت در گروه استفاده می‌کند. این توکن به دارندگان خود اجازه می‌دهد که وارد رویداد‌های این پروژه در سراسر جهان شوند و از تبادل اطلاعات و مشارکت با حرفه‌ای‌های حوزه اقتصاد رمز ارز لذت ببرند.

به منظور ورود به این جامعه، باید ۲۵۰۰۰۰ توکن PARTY$ را بخرید. هر یک از این توکن‌ها درحال‌حاضر در Uniswap با قیمت ۰.۰۰۰۶ دلار معامله می‌شود. افراد با داشتن این توکن‌ها می‌توانند در گروه تلگرامی انحصاری این جامعه عضو شوند که در آنجا مناسبت‌ها، همکاری‌ها و غیره سازماندهی می‌شود. PARTY$ پروژه کوچکی است و تنها ۱۲۰۰۰ دلار در Uniswap نقدینگی دارد.

وکن JAMM$

JAMM$

JAMM$ توکن جامعه خبرنامه Jamm Session و متعلق به برایان فلین (Brian Flynn) است. فلین JAMM$ را در آگوست ۲۰۲۰ برای افرادی که می‌خواهند امور عجیب و جالب را در فضای کریپتو امتحان کنند، بیرون داد. خبرنامه او همواره بر این نکته تاکید کرده است که چگونه خالقان اثر می‌توانند از کریپتو برای کسب درآمد استفاده کنند و حالا باید با استفاده از محصول خود، دیگران را وارد این اقتصاد نوین و پرشور و شوق کنند.

درنتیجه‌ی این روحیه آزمایش، فلین هر هفته یکبار مولفه‌ی جدیدی را به JAMM$ اضافه می‌کند تا پروژه را توسعه داده و افق‌های جدیدی را به روی آن باز کند. پس JAMM$ یک آزمایش ثابت نیست و به مرور زمان چیز‌های مختلفی را ممکن می‌سازد. با این وجود، فلین از تعدادی از امتیازات جانبی برای اعضای خبرنامه صحبت کرده است که از جمله آن‌ها می‌توان به محتوای اختصاصی، دسترسی به محصولات شرکا و هدیه‌های برنامه‌نویسی‌شده اشاره کرد. هزینه پیوستن به این جامعه ۱۰۰۰ توکن JAMM$ است که با توجه به قیمت حال حاضر این توکن، معادل تقریبا ۹۰ دلار است. نقدینگی این توکن هم‌اکنون در Uniswap در حدود ۷۲۵۰ دلار است.

پیشنهاد مطالعه: معرفی صرافی یونی سوآپ و توکن UNI

توکن DDIM$

DDIM$

DDIM$ یا Duck DAO Dime توکن جامعه Duck DAO است. هدف این جامعه، تبدیل شدن به یک سازمان غیرمتمرکز سرمایه‌گذاری در دیفای است که به استارتاپ‌ها کمک کند که از طریق اعضای جامعه خود سرمایه جمع‌آوری کنند. پس می‌توان گفت که هدف این جامعه این است که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای دیفای به موفقیت درازمدت پروژه‌های تحت حمایت خود به شکلی فعالانه متعهد شوند.

توجه داشته باشید که Duck DAO از DDIM$ به عنوان بخشی از یک سیستم عضویت طبقه‌بندی‌شده استفاده می‌کند. برای پیوستن به چت خصوصی این جامعه در تلگرام، افراد باید ۲۰۰ توکن DDIM$ داشته باشند. علاوه بر این، گروه وی‌آی‌پی نیز در دسترس افرادی خواهد بود که ۲۵۰۰ توکن DDIM$ دارند. گروه‌های انحصاری و جداگانه دیگری نیز در آینده ایجاد می‌شوند که هنوز آستانه توکن برای آن‌ها تعیین نشده است. نقدینگی کلی این توکن در حال حاضر در Uniswap برابر ۱۶۲۰۰۰ دلار و قیمت هر توکن ۶.۱۳ دلار است.

KARMA$

Karma DAO جامعه‌ای است که در جولای ۲۰۲۰ به عنوان یک جامعه شبکه حرفه‌ای مبتنی بر تلگرام راه‌اندازی شد. هزینه پیوستن به این جامعه ۲۰۰ توکن KARMA$ است. اندرو لی (Andrew Lee) که بنیان‌گذار Web3 Journal است، هدایت این جامعه را برعهده دارد. رسالت این گروه ساختن یک اقتصاد “مالکیت جامعه” است که هدف آن کمک به دیگران و مشارکت در افزودن ارزش به یک جامعه بزرگتر است.

این پروژه سریعا به محبوبیت رسید و هنوز دو هفته از راه‌اندازی آن نگذشته بود که تعداد اعضای آن از ۲۰۰ نفر عبور کرد. در آن بازه زمانی، Karma DAO به صورت طبیعی به سمت یک فروم تامین وجه برای افرادی که پروژه‌های جالب در فضای دیفای و بلاک چین می‌سازند، تکامل پیدا کرد. قیمت این توکن اکنون ۹.۰۶ دلار و کل نقدینگی آن در Uniswap نیز به ۱۴۲۰۰۰ دلار رسیده است.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

LADZ$

Layer1 یک شرکت محتوای پادکست کریپتویی است که استفاده از پلتفرم Roll را برای توکنیزه کردن برند خود در جولای ۲۰۲۰ شروع کرد. این توکن LADZ$ نام دارد که افرادی که در فعالیت‌های اکوسیستم Layer1 مشارکت می‌کنند، قادر به کسب این توکن خواهند بود. برای پیوستن به گروه دیسکورد این جامعه، باید ۱۰۰۰ توکن LADZ$ داشت و این درحالی‌ست که کاربران این جامعه می‌توانند با خرج کردن ۲۵۰ توکن LADZ$ یک توییت را که در اکانت توییتر Layer1 پست شده است، خریداری کنند. از آنجا که این جامعه هنوز LADZ$ را در Uniswap عرضه نکرده است، این توکن در حال حاضر نرخ مبادله و یا نقدینگی ندارد.

نتیجه‌گیری

جوامع سازماندهی‌شده بر اساس توکن (TCR)، هنوز بخش کوچکی از اکوسیستم اتریوم را تشکیل می‌دهند، اما این فضا اخیرا بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به نظر می‌رسد که این نوع جوامع آینده خوبی داشته باشند؛ زیرا کاربران این جوامع برای سازماندهی و ایجاد ارزش به شیوه جدیدی از کریپتو استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که هدف از این نوشتار تنها اطلاع‌رسانی است و به هیچ وجه نباید این نوشتار را به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی کرد.  

منبع

https://coiniran.com/?p=45240
دکمه بازگشت به بالا