بلاکچینکاربرد بلاکچین

چه زمانی باید به سمت استفاده از بلاک چین (Blockchain) برویم؟

بلاک چین یکی از مهم ترین فناوری های در حال رشدِ جهان به شمار می رود، ولی چگونه می توان از مناسب بودن یک راه حل غیر متمرکز برای یک کسب و کار اطمینان حاصل کرد؟

به گزارش کوین ایران به نقل از Medium، بلاک چین یکی از مهم ترین فناوری های در حال رشدِ جهان به شمار می رود. با این وجود، چگونه می توان از مناسب بودن یک راه حل غیر متمرکز برای یک کسب و کار اطمینان حاصل کرد؟ با توجه به گزارش سایت PwC، بلاک چین یکی از هشت فناوری ضروریِ در حال ظهور است و ICO ها از طریق آن مبالغ هنگفتی را به دست می ‌آورند. آیا باید به سمت بلاک چین حرکت کرد؟ آیا باید در فناوری های دفتر کل غیر متمرکز سرمایه گذاری نمود یا اینکه با چشم پوشی از Hype Cycle گارتنر باید در مقابل آن ایستاد؟

بیشتر بخوانید: دلایل جهش قیمت بیت کوین و دیگر رمز ارز ها از دیدگاه کارشناسان

آیا باید در فناوری بلاک چین سرمایه گذاری نمود؟

می خواهیم با توجه به تحقیقات انجام شده در مرکز کارآفرینی و فناوری Sutardja بِرکلی، و همچنین چارچوب ارائه شده برای ارزیابی ارزش فناوری بلاک چین به عنوان یک راه حل بالقوه، به این سوال پاسخ دهیم. برای درک هر چه بهتر چارچوب ارائه شده، باید درک روشنی از مفهوم بلاک چین وجود داشته باشد. منابع معتبر و مختلفی برای تعریف این موضوع وجود دارد. با این وجود، بلاک چین با تمام تفاسیری که پیرامون آن وجود دارد در اصل، یک سیستم ذخیره سازی داده به شمار می رود، نه چیزی بیشتر، نه چیزی کمتر. اگرچه بلاک چین راهی برای ذخیره داده ها است، خواص ذاتی آن، یک ساختار داده بسیار قدرتمند و مفید برای سناریوهای خاص ارائه می دهد.

ویژگی های داده در بلاک چین چیست؟

داده های ذخیره سازی شده در بلاک چین دارای ویژگی های مشخصی هستند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

  • بلاک چین غیر متمرکز است: هیچ مرجع مرکزی وجود ندارد که در مورد داده های زنجیره تصمیم گیری نماید. تصمیم گیری در این مورد از طریق اجماع مابین مشارکت کنندگان شبکه ی بلاک چین انجام می شود.
  • بلاک چین تغییرناپذیر و قابل تأیید است: هیچ کس در شبکه نمی تواند یک رکورد ثبت شده را تغییر دهد و تمامی اعضای شبکه می توانند مطابقت تغییر وضعیت شبکه با پروتکل مورد توافق را تأیید کنند.
  • بلاک چین دارای نسخه های تکراری است: هر یک از اعضای شبکه یک نسخه از داده های ذخیره سازی شده را در اختیار دارند.
  • بلاک چین دارای مهر زمانی است: مهر زمانی به مشارکت کنندگان شبکه اجازه می دهد تا زمان ورود داده ها به شبکه را تشخیص دهند.
Blockchain and the future of data
Blockchain and the future of data/ Source

لازم به ذکر است که شبکه بلاکچین از پیچیدگی قابل توجهی برخوردار است و موارد ذکر شده از جمله ویژگی های پایه آن می باشند که برای درک چارچوب ارائه شده مورد نیاز هستند.

اساساً می توان بلاک چین را مانند دفتر کلی در نظر گرفت که چندین نفر با رعایت قوانینِ تعیین شده می توانند داده ها را به آن اضافه کنند ولی امکان ویرایش داده های اضافه شده وجود ندارد.

بلاک چین در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در حالت کلی، مهم ترین کاربرد های بلاکچین شامل سناریو های زیر است.

  • اولین و مهم ترین کاربرد بلاک چین در مشکلاتی است که شامل داده می باشند؛ به ویژه زمانی که این داده ها وضعیتی را توصیف می کنند که نیازمند تغییر است.
  • مشکل شامل چندین بازیگر مختلف است که اقدامات آنها موجب تغییر وضعیت می شود. این بازیگران می خواهند و/ یا نیاز دارند تا تغییر داده/ وضعیت را در پایگاه داده/ دفتر کل ذخیره نمایند. می توان این بازیگران را نویسنده نامید.
  • با این حال، بین نویسندگان فرضی بیان شده هیچ اعتمادی وجود ندارد. هیچ یک از اعضای شبکه حق ویرایش داده ثبت شده را نخواهند داشت.
  • در نهایت، هیچ شخص ثالثی وجود ندارد که تمام بازیگران به او اعتقاد داشته باشند؛ این فرد مورد اعتماد می تواند تنها نویسنده در پایگاه داده بوده و یکپارچگی آن را تضمین نماید. اگر چنین فردی در شبکه وجود داشته باشد هزینه های استفاده از سرویس به شدت افزایش یافته و/ یا دسترس پذیری شبکه کاهش خواهد یافت.

اگر مشکل شما شامل یک یا چند مورد از موارد بالا باشد جای تبریک دارد، چرا که شما می توانید به دنبال بلاک چین رفته و تجربه خود را با آن استارت بزنید.

اگر تمامی شرکت کنندگان به هم اعتماد داشته باشند باز هم به بلاک چین نیاز است؟

توانایی فناوری بلاکچین برای فراهم نمودن امکان اضافه کردن/ تغییر وضعیت پایگاه داده/ دفتر کل بدون نیاز به واسط های مورد اعتماد، دلیل اصلی توجیه پذیری صرف منابع و انرژی قابل توجه در بلاک چین است. در صورت وجود چندین نویسنده که به یکدیگر اعتماد دارند یا نویسندگانی که دارای یک انگیزه طبیعی برای همکاری هستند، دیگر نیازی به استفاده از بلاک چین نخواهید داشت. با این وجود، اگر شما هنوز هم به یک رکورد قابل تأیید، غیر قابل تغییر و دارای مهر زمانی از تغییر وضعیت رکورد ثبت شده نیاز دارید، باید از ابزاری مانند Git استفاده کنید. در غیر این صورت، فقط از پایگاه داده های به اشتراک گذاشته شده کلاسیک مانند اوراکل یا SQL Server استفاده کنید.

چه زمانی باید از بلاک چین استفاده کرد؟

در شکل زیر یک چارچوب بصری ارائه شده است که به شما کمک خواهد کرد تا ضرورت و معیار های مورد نیاز برای ارزیابی به کارگیری بلاک چین را مقایسه کرده و در مورد استفاده از این فناوری تصمیم گیری کنید.

انتخاب راه حل بلاک چین
Blockchain Solution Selection/ Source

با این چارچوب می توان ارزشمندی بلاکچین برای کسب و کار را تعیین کرد. با این وجود سفر شما به پایان نمی رسد. با انتخاب راه حل توزیع شده، مسائلی جدید پیش روی شما قرار خواهد گرفت که در آینده نزدیک به آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: مشعل لایتنینگ از دست سرمایه گذاران غول مشتقات مالی Fidelity هم عبور کرد

توجه!
مطالب صرفا برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می شوند و نباید به عنوان مشاوره ی تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.

Source & image

https://coiniran.com/?p=28100
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x