آخرین اخبار ارزهای دیجیتالایستگاه خبر

مؤسس صرافی رمزارزی تدکس در دادگاه ترکیه محکوم شد

فاروق فاتح اوزر، بنیانگذار  صرافی رمزارزی تدکس (Thodex)، صرافی منحل شده ارز دیجیتال مستقر در ترکیه، توسط دادگاهی در استانبول به ۱۱۱۹۶ سال زندان محکوم شد.

این تصمیم در واکنش به سقوط ناگهانی Thodex در سال 2021 اتخاذ شد که تعداد زیادی از کاربران در آن متضرر شدند و نگرانی‌هایی را در مورد ثبات و امنیت صرافی‌های ارزهای دیجیتال در منطقه ایجاد کرد.

نقش اوزر در فروپاشی Thodex

تدکس که در سال 2017 توسط فاروق فاتح اوزر تأسیس شد، به سرعت در چشم‌انداز ارزهای دیجیتال ترکیه رشد کرد. با این حال، در سال 2021 با توقف فعالیت این پلتفرم، مشکلات ظاهر شد و اوزر ترکیه را به مقصد آلبانی ترک کرد.

دادگاه استانبول در حکم اخیر خود، اوزر و دو خواهر و برادرش را در یک سری جرایم از جمله کلاهبرداری، رهبری یک سازمان جنایی و پولشویی مجرم خوانده است. در طول مراحل دادگاه، اوزر به نقل از خبرگزاری دولتی آنادولو:

من آنقدر باهوش هستم که بتوانم هر مؤسسه‌ای روی زمین را رهبری کنم. توانایی من در شرکتی که من در سن 22 سالگی تأسیس کردم مشهود است. اگر قرار بود خطایی مرتکب شوم، اینقدر آماتور عمل نمی‌کردم.

خسارت‌های ناشی از فروپاشی صرافی رمزارزی تدکس

میزان دقیق خسارات پس از توقف فعالیت‌های صرافی رمزارزی تدکس همچنان موضوع تجزیه و تحلیل مداوم است. اسناد اولیه دادستان حاکی از زیان سرمایه‌گذاران در مجموع 356 میلیون لیره (حدود 13 میلیون دلار) است. با این حال، چندین گزارش رسانه‌های ترکیه ارقام بسیار بزرگ‌تری را نشان می‌دهند که برخی حتی به 2 میلیارد دلار هم می‌رسند. علاوه بر این، یک مطالعه مستقل توسط Chainalysis تخمین می‌زند که کل ارز دیجیتال از دست رفته در تدکس 2.6 میلیارد دلار باشد.

پس از توقف عملیات تدکس و پیامدهای بعدی، نقل مکان اوزر به آلبانی آغاز یک روند طولانی را برای استرداد وی بود. پس از طی مراحل قانونی گسترده، او در اوایل سال جاری به ترکیه بازگردانده شد که منجر به حکم اخیر دادگاه شد.

محکومیت اوزر و خواهران و برادرانش نشان‌دهنده نگرانی‌ها و چالش‌های گسترده‌تری است که رگولاتورها و سهامداران در بازار ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تحول با آن مواجه هستند، به ویژه در زمینه تضمین امنیت و اعتماد کاربران.

 

پیشنهاد مطالعه: صرافی های متمرکز و خطراتی که برای سرمایه کاربران دارند

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا