ایستگاه خبر

Sapio، امکان ایجاد قرارداد هوشمند بر روی شبکه بیت‌کوین

توسعه دهنده هسته بیت‌کوین جرمی رابین  Jeremy Rubin از پروژه جدید خود که یک زبان برای نوشتن قراردادهای هوشمند روی بیت‌کوین است؛ رونمایی کرد. وی امیدوار است تلاش وی باعث افزایش تسلط مالی کاربران در این شبکه شود.

به گزارش خبرگزاری کوین‌دسک، جرمی از نسخه دموی این زبان که Sapio نام دارد، در جلسه  RecklessVR که به صورت واقعیت مجازی برگزار می‌شد رونمایی کرد. او امیدوار است که این زبان برنامه نویسی را در غالب پروژه Judica به زودی عرضه کند.

این قراردادهای هوشمند به کاربران اجازه می‌دهد سرمایه خود را قفل کنند و این سرمایه‌ها تنها در شرایط مشخص شده هزینه و یا سرمایه‌گذاری شوند. کمتر کسی می داند که بیت‌کوین قابلیت پشتیبانی از مدل های مختلفی از قراردادهای هوشمند را دارد. در مقایسه با اتریوم قراردادهای هوشمند بر بستر بیت‌کوین پیچیده تر هستند و تمایل کمتری برای عرضه این قراردادها بر روی بستر بیت‌کوین وجود دارد. این قراردادها اصطلاحا stateless هستند. به این معنی که یا تمامی شرایط باید برقرار باشند یا هیچ. به همین دلیل امکانات کمتری برای توسعه قراردادها بر روی بیت‌کوین وجود دارد. جرمی امیدوار است که کابردهای مختلفی از قراردادهای هوشمند را برای بیت‌کوین ایجاد کند تا کابران کنترل بیشتری بر سرمایه‌های خود داشته باشند.

اگرچه از Sapio اکنون می توان استفاده کرد اما برای بسیاری از رویاهای جرمی هنوز بر بستر بیت‌کوین قراردادی وجود ندارد. او با توسعه Sapio حول CTV امکان حفظ و نگهداری از بیت‌کوین با روش‌های مختلفی را برای کاربران فراهم کرده است. او در صحبت خود CTV را یک “مکانیزم پیمان ساده برای بیت‌کوین” نامید.

“در عمل این به شما اجازه می دهد قراردادهای هوشمند پیچیده تری را اجرا کنید. اینکه بیت‌کوین شما پس از ایجاد چگونه باید خرج شود!”

یکی از این کاربردها vaults  است. معمولا وقتی کلید خصوصی شما ایجاد می شود، هکرها می توانند به  شما حمله کنند، اما قفل کردن موجودی شما به طور هوشمند می تواند محدودیت هایی را برای نحوه خرج کردن و انتقال بیت‌کوین وضع کنند.

“من فکر میکنم vaults یکی از مهمترین کاربردهایی است که CTV ایجاد می کند. امکان تسلط هرچه بیشتر کاربران بر موجودی خود با CTV فراهم می‌شود. کاربران بدون نیاز به سایت های واسط امکانات متنوعی در اختیار خواهند داشت.”

https://coiniran.com/?p=40093
دکمه بازگشت به بالا