ایستگاه خبر

بلاکچین اتریوم اکنون بیش از 20،000 بیت کوین توکنسازی ‌شده دارد

با وجود توکن‌های ERC-20 مانند WBTC، اکنون بیت کوین می‌تواند در فضای رقابتی داغ توسعه DeFi حاضر باشد. در پایان ماه ژوئن، Dune Analytics گزارش داد که بیش از 60 میلیون دلار بیت کوین از طریق پروتکل‌های مختلف ERC-20 به اتریوم منتقل شده‌اند. در پایان ماه جولای، رکوردها 225 میلیون دلار بیت کوین توکنسازی شده را ثبت کردند. یکی از بزرگترین مشارکت‌کنندگان ERC-20 در این رشد، wrapped Bitcoin (WBTC) با سهم بازار حدود 76٪ و 15.500 بیت کوین توکنسازی شده است.

wrapped Bitcoin چیست؟
WBTC در اصل یک رمز ERC-20 است که روی بلاکچین اتریوم اجرا و ارزش آن توسط بیت کوین‌های واقعی پشتیبانی می‌شود. این پروتکل در سال 2019 با هدف پر کردن شکاف بین پروتکل قدیمی‌تر بیت کوین با پلتفرم‌های معاصر -مانند اتریوم- معرفی شد.

||بیشتر بخوانید:‌ تفاوت بین رمزارز، ارز دیجیتال، توکن و آلتکوین در چیست؟||

از آنجا که WBTC یک نشانه ERC-20 است، سرمایه گذاران می‌توانند از بیت کوین از طریق WBTC بیت کوین در شبکه اتریوم استفاده کنند تا از بسیاری از ویژگی‌های آن از جمله برنامه‌های غیرمتمرکز (dApp)، قراردادهای هوشمند و خدمات DeFi (تمرکز مالی غیرمتمرکز) بهره‌مند شوند.  وقتی سرمایه‌گذاران نیاز به برداشت وجه دارند، WBTC سوخته و بیت کوین برای بازگرداندن آن از انبار خارج می‌شود. تحت مدیریت سازمان خودمختار غیر متمرکز (DAO) ،WBTC به‌طور منظم در هر دو پلتفرم بیت کوین و اتریوم مورد بازرسی و تأیید قرار می‌گیرند. در حال حاضر، پروتکل‌های مختلف رمزگذاری شده مانند WBTC  imBTC و renBTC وجود دارد.

نیرو گرفتن DeFi
از اواخر ماه جولای، ارزش کل DeFi به 4 میلیارد دلار رسید و کارشناسان برجسته پیشبینی کردند که این ممکن است نتیجه چهار برابر شدن بیت کوین ذخیره شده در شبکه اتریوم باشد. بیشتر کاربران بیت کوین در DeFi وام می‌گیرند، وام می‌دهند، سرمایه‌گذاری می‌کنند که این موضوع باعث افزایش ارزش اتریوم می‌شود. اندی برومبرگ، رئیس CoinList، به CoinDesk گفت که DeFi بزرگترین فرصتِ رشد غیرمتمرکز مالی امروز است.

توسعه‌دهندگان برنامه‌های DeFi را ساخته‌اند که WBTC بعنوان موتور آن در زمان ثبت کردن عمل می‌کند. TokenSet تقریباً یک سال پس از راه‌اندازی WBTC معرفی شد و به کاربران این امکان را داد تا تجارت ETH و WBTC را به‌طور مستقل انجام دهند و از مزایای هر دو پلتفرم سود ببرند.

 

Source

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا