ایستگاه خبر

چرا بیت کوین سهمگین‌ترین سقوط در هفت سال گذشته را تجربه می‌کند؟

بیت کوین در سقوطی کم‌سابقه در حالی که از دیروز تا کنون حدود ۴۰ درصد ارزش خود را از دست داد و سر تعظیم در مقابل نیروهای کلان اقتصادی فرود آورد. آخرین باری که بیت کوین اتفاقی مشابه را تجربه کرد سال ۲۰۱۳ بود که در یک روز تقریبا ۵۰ درصد سقوط کرد.

با وجود این که تغییرات اساسی در متغییرهای کلان اقتصادی رخ داده بود تقریبا هیچکس چنین سقوطی را برای بیت کوین پیش‌بینی نمی‌کرد. هرچند باید دقت داشت که بازار رمز ارزها هرگز با بحران مالی جهانی روبرو نشده بود.

دنباله‌ای از وقایع در بورس‌های جهان موجب سقوط بیت کوین شد

شاخص S&P500 آمریکا در حال حاضر بیش از ۲۶ درصد افت داشته و این اولین بار از زمان سال ۱۹۸۷ است که در یک هفته معاملات این بازار دوبار متوقف می‌شود. شدت سقوط بازار سهام تاثیرات چشمگیری بر سایر دارایی‌ها دارد. طلا که یک دارایی امن برای مواقع بحران محسوب می‌شود نیز سقوط سنگینی تجربه می‌کند. بیت کوین هم که تجربه‌ی رویارویی با چنین حوادثی را نداشته در میانه‌ی یک بازار خونین است.

سقوط بازار سهام چرخه‌ی معیوبی‌ست که خودش را تکرار می‌کند و متوقف کردن آن کار بسیار دشواری‌ست. معامله‌گران وارد صف‌های فروش شده‌اند و قیمت را به پایین هل می‌دهند. با افت قیمت فروشندگان بیشتری وارد صف فروش می‌شوند و قیمت بیش از پیش افت می‌کند.

به نظر می‌رسد معامله‌گران برای یافتن نقدینگی برای تامین مالی مارجین کال‌های خود دست به هر کاری می‌زنند، چه درون بازار سهام و چه خارج از آن و در بازارهای طلا و رمز ارزها. این درحالیست که حجم بازار رمز ارزها نسبت به بازار سهام و طلا مانند قطره‌ای از دریاست. با این حال به نظر می‌رسد با نزدیک شدن قیمت بیت کوین به کانال سه‌ هزار دلار نقدینگی این بازار به شدت کاهش می‌یابد.

با نگاهی واقع‌بینانه متوجه میشویم که بیت کوین برای حضور در میانه‌ی بحران مالی خیلی جوان است و به عنوان یک دارایی پرریسک اولین قربانی چنین بحرانی خواهد بود.

Source & Image

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا