ایستگاه خبر

قانون برای بیت‌کوین؛ اخطار کریگ رایت، مردی که ادعا می‌کند خالق بیت‌کوین است!

کریگ رایت، مردی که ادعا می‌کند ساتوشی ناکاموتو است می‌گوید سال ۲۰۲۰ سالی است که یک قانون برای بیت‌کوین وضع خواهد شد. کریگ رایت در وبلاگ شخصی خود، آینده‌یی از بیت‌کوین ارائه داد که به مذاق اپراتورهای شبکه بیت‌کوین یا استخراجگران آن خوش نمی‌آید.

یکی از بزرگترین جاذبه‌های بیت‌کوین طبیعت ظاهراً بی‌پروا و قدرت‌گریز آن است اما طبق گفته رایت، اینها توهمات و تخیلاتی بیش نیستند.

رایت ادعا می‌کند هر بیت‌کوینی که بدون رعایت الزامات قانونیِ شناخته شده -دقت و تلاش مشتری (CDD) و شناخت مشتری (KYC)- خریداری شود، نتیجتاً یک نوع سرقت به حساب می‌آید.

طبق گفته رایت، این مسئله برای اپراتورهای شبکه‌های بیت‌کوین که سکه‌های «دزدیده شده» را دریافت می‌کنند، مشکل ایجاد می‌کند. رایت همچنین به اصل قانونی Nemo dat quod non habet یا «هیچ‌کس نمی‌تواند آنچه را که ندارد ارائه دهد» استناد می‌کند. از نظر رایت اگر حق قانونی سکه‌های «سرقت شده» به صورت قانونی منتقل نشود، ممکن است ادامه‌ی فعالیت قانونی بیت‌کوین ملغی شود.

رایت همچنین سناریوی شوم دیگری هم برای استخراجگران بیت‌کوین ترسیم کرد. هر استخراجگری که بیت‌کوین را دزدیده یا استخراج می‌کند می‌تواند توسط مقامات قضایی با توجه به قوانین استاندارد سرقت هر کشور تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

پرستون جی بایرن، وکیل دادگستری از سوی دیگر متذکر می‌شود که سناریوی رایت به واقعیت نمی‌پیوندد مگر آنکه یک لیست جهانی از سکه‌های سرقت‌شده در سراسر جهان در دسترس عموم قرار بگیرد.

همانطور که بایرن خاطرنشان می‌کند، در حال حاضر هیچ سندی از سکه‌های مسروقه وجود ندارد. ممکن است روزی قانون به خوش‌آمد بیت‌کوین بیاید اما آیا آن روز تحت شرایطی که کریگ رایت گفته است، خواهد بود؟

 

Source

https://coiniran.com/?p=37927
دکمه بازگشت به بالا