ایستگاه خبر

عصر دیجیتال: بهار شرکت‌های رمزارز و فین‌تک، خزان ذخایر بانکی

بانک‌های بزرگ از ابتدای سال تاکنون با عملکرد منفی سهام‌هایشان دست‌وپنجه نرم می‌کنند. این درحالی است که شرکت‌های فین تک و رمزارزها در حال شکوفایی هستند. آیا جهان آماده است که به‌طور تمام و کمال وارد عصر دیجیتال شود؟

سال ۲۰۲۰ تا همین‌جایش هم یک سال پرچالش بوده و اتفاقاتی همچون آتش‌سوزی استرالیا و ویروس جهانی کووید-۱۹ به زمین و ساکنان آن آسیب رسانده است. به اوضاع دنیای مالی نیز به ویژه طی چند ماه اول آسیب‌های زیادی وارد شده است. در عین حال که برخی در این دوران پیامدهای نامطلوبی را احساس کرده‌اند، دیگران رشد کرده و اوج گرفته‌اند.

یکی از مدیران ارشد بلومبرگ، اخیراً عملکرد قیمت سهام بانک‌ها و شرکت‌های فین‌تک و دو رمزارز بزرگ -بیت کوین و اتریوم- را منتشر کرده است. همانطور که در نمودار می‌توانید مشاهده کنید، شرکت‌های فین تک همچون Square و PayPal نسبت به بخش بانکداری عملکرد چشمگیری داشته‌اند. همچنین بیت کوین افزایش قابل‌توجه قیمت YTD را تجربه کرده است، در حالی‌که اتریوم با یک افزایش قابل توجه سه رقمی همه را پشت سر گذاشته است.

 

بیت کوین و اتریوم از این بحران به سلامت گذشتند

امسال سهام برخی از بزرگترین بانک‌های جهان از بحران مالی قبلی که بیش از یک دهه از آن می‌گذرد روی غلتک افتاده بود. سهام بانک مرکزی آمریکا از سال ۲۰۰۹ تقریبا ۱۰ برابر افزایش یافته و به بالاترین حد خود در فوریه ۲۰۲۰ رسیده و حدود ۳۵دلار بوده است. با این حال بحران ناشی از کووید-۱۹ در جهان طوفانی به پا کرد به‌طوری که در ماه مارس چنان افت قیمتی را شاهد بودیم که طی دهه‌ها مشاهده نشده بود. بیشتر سهام بانکی فقط طی چند روز حدود ۵۰درصد از ارزش خودشان را از دست دادند. گرچه رمزارزها هم از این طوفان بی‌نصیب نبوده‌اند (حتی کاهش ۸۰درصدی ارزش‌شان را تجربه کرده‌اند)، اما باقی سال به‌طور قابل‌توجهی برایشان مثبت بود. بیت کوین بیش از ۸۰درصد رشد داشت و در روزهای گذشته به ۱۳هزار دلار هم رسید و اتریوم بیش از ۲۰۰درصد افزایش داشت.

درنهایت باید گفت که دنیای مالی از عصر دیجیتال عقب نخواهد ماند. مردم بیشتر به سوی مشاغل آنلاین خواهند رفت و وجوه منتقل‌شده به‌صورت دیجیتالی در نهایت به یک امر عادی تبدیل خواهند شد.

 

Source

https://coiniran.com/?p=41686
دکمه بازگشت به بالا