روند صعودی بیت کوین
حامد صالحی | 2019.10.22

روند صعودی بیت‌کوین – بخش چهارم

هدیه ای دیگر از پایگاه خبری، آموزشی کوین ایران به علاقمندان بیت‌کوین و بلاکچین

مجموعه ای چهار قسمتی تحت نام “روند صعودی بیت‌کوین” است که به همت حامد صالحی از فعالین کامیونیتی رمزارز ایران ترجمه گردیده است. کوین ایران به عنوان تنها حامی مادی و معنوی برای ترجمه و چاپ مقاله اصلی با نام “The bullish case for Bitcoin” به زبان فارسی تلاش نموده تا تمام عواید حاصل از آن صرف کمک به هموطنان آسیب دیده گردد. نحوه مشارکت در این طرح متعاقبا به اطلاع مخاطبان عزیز خواهد رسید.

یکی از اهداف اصلی این کتاب، کمک به کسب درک صحیحی از فلسفه وجودی بیت‌کوین و جایگاه آن در تکامل تاریخی پول و صنعت مالی است. از آنجا که اقبال عمومی به بیت‌کوین بیشتر ناشی از رشد قیمت های خیره کننده آن در بازه های زمانی بوده است و به همین علت به عنوان یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری دیده شده و توانایی بالقوه این کمرنگ شده است. در این کتاب مسیر تاریخی و تکوینی بیت‌کوین به عنوان یک پول از ذخیره ارزش تا واسطه ای برای مبادلات ترسیم شده است.

به عقیده نویسنده کتاب، بیت‌کوین در مراحل اولیه مسیر تبدیل شدن به یک پول برای پرداخت های روزمره است. به بیان دیگر، در یک تصویر بزرگتر، بیت‌کوین برخلاف دیگر آلتکوین ها در مسیر تبدیل شدن به یک واسطه مبادله معتبر و جهانی قرار دارد.

در این کتاب نویسنده تلاش می‌کند به چند ایراد اساسی در مورد بیت‌کوین پاسخ دهد. وی نوسان بالای قیمت بیت‌کوین، افزایش کارمزد تراکنش ها و ایجاد انشعاب و کاهش نفوذ آن به سبب ظهور رقبا را تنها بخشی ضروری از فرآیندی می‌داند که در مسیر پذیرش همگانی از سر می‌گذراند. به زعم وی، با افزایش ارزش بازار یا حجم سرمایه، نوسان ها به مرور کمتر خواهد شد، انشعاب ها نخواهند توانست با پیشینه مثبتی که شاخه اصلی بیت‌کوین دارد رقابت کند و در نهایت کارمزد تراکنش ها برای امنیت شبکه مفید و ضروری خواهد بود.

صرف نظر از موافقت یا مخالفت ما با نویسنده نسبت به آینده بیت‌کوین، این کتاب به ما کمک می‌کند تا چند برداشت غلط در مورد بیت‌کوین را تصحیح کنیم. این سوء برداشت ها به خصوص مانع جدی برای پذیرش همگانی بیت‌کوین است، زیرا موجب انتظارات غلط یا سوء استفاده شده و در نهایت موجب خواهد شد تا مردم تجربه مثبتی در استفاده از آن نداشته باشند. امید است که این کتابچه به مثابه تلاش کوچکی برای آشنایی بهتر و جامع تر با رسالت و فلسفه وجودی بیت‌کوین مفید واقع شود.

 

برای مطالع قسمت اول، دوم و سوم کلیک کنید.

 

«قسمت چهارم»
باورهای نادرستِ رایج

بخش زیادی از این مقاله بر ماهیت پولیِ بیت‌کوین تمرکز کرده است. بر همین اساس می‌توانیم به برخی از رایج‌ترین باورهای نادرست درباره‌ی بیت‌کوین نیز بپردازیم.

بیت‌کوین یک حباب[1] است

بیت‌کوین مانند تمامی کالاهای پولی بازاری، اضافه‌ی ارزش به همراه دارد. همین اضافه‌ی ارزشِ پولی باعث شده این باور به‌وجود بیاید که بیت‌کوین حباب است. با این‌حال همه‌ی کالاهای پولی اضافه‌ی ارزش دارند. البته همین اضافه‌ی ارزش (مازاد بر قیمت مصرف و مورد تقاضا) است که ویژگیِ معرف تمامی پول‌هاست. به بیان دیگر پول همیشه و همه‌جا حباب است. برخلاف عقیده‌ی عموم مردم، یک کالای پولی هم می‌تواند حباب باشد و هم می‌تواند ارزش کمی داشته باشد، اگر در مراحل اولیه‌ی پذیرش خود برای ایفای نقش پولی قرار داشته باشد.

قیمت بیت‌کوین بیش از حد نوسان دارد

نوسان قیمت بیت‌کوین ناشی از نوظهور بودن آن است. بیت‌کوین در سال‌های اولیه‌ی ظهور خود مانند سهامِ پِنی[2] [3] عمل می‌کرد و هر خریدار عمده‌ای مانند برادران وینکلووس[4] می‌توانست نوسان شدیدی را در قیمت آن ایجاد کند. در سال‌های گذشته با افزایش پذیرش و نقدینگی بیت‌کوین، نوسان آن نیز به همان میزان کاهش یافته است. زمانی‌که ارزش بازار بیت‌کوین به طلا برسد، رفتار این دو از نظر نوسان شبیه به هم خواهد شد. درصورتی‌که ارزش بازار بیت‌کوین از طلا بیشتر شود، نوسان آن به حدی کاهش می‌یابد که بتوان به‌صورت گسترده از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای مبادله استفاده کرد. همان‌طور که پیش‌تر نیز بیان شد تبدیل بیت‌کوین به پول در مجموعه‌ای از چرخه‌های گارتنر رخ می‌دهد. نوسان قیمت در مرحله‌ی کفِ قیمت این چرخه به حداقل می‌رسد، درحالی‌که طی مراحل اوج و سقوطِ این چرخه، نوسان به حداکثر می‌رسد. هر یک از چرخه‌های گارتنر نسبت به چرخه‌های پیشین نوسان قیمت کمتری دارند چراکه نقدینگی بازار افزایش یافته است.

کارمزد تراکنش‌ها بالاست

یکی از انتقادهایی که اخیراً متوجه شبکه‌ی بیت‌کوین شده، این است که افزایش کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین آن‌را به‌عنوان یک سیستم پرداختی نامناسب می‌سازد. با این‌حال، رشد کارمزدها اتفاق قابل پیش‌بینی و سالمی است. کارمزد تراکنش، هزینه‌ای است که در ازای ایمن‌سازی شبکه از طریق تأیید تراکنش‌ها به استخراج‌کنندگانِ بیت‌کوین پرداخت می‌شود. درآمد استخراج‌کنندگان یا از کارمزد تراکنش‌ها[5] و یا پاداش بلوک‌ها[6] حاصل می‌شود. این کارمزدها کمک هزینه‌ای تورمی هستند که مالکان فعلی بیت‌کوین آن‌ها را پرداخت می‌کنند.

با توجه به عرضه‌ی ثابت بیت‌کوین (سیاست پولی که آن‌را برای ذخیره‌ی ارزش مناسب می‌کند) پاداش‌های بلوک درنهایت به صفر خواهند رسید و شبکه بالاخره باید به کمک این کارمزدها ایمن شود. شبکه‌ای که کارمزد پایینی دارد، امنیت آن کاهش یافته و در معرض سانسور خارجی قرار می‌گیرد. افرادی‌که “کارمزد پایین” در بعضی از کوین‌های  مدعیِ جایگزینیِ بیت‌کوین را در بوق و کرنا می‌کنند ناخواسته و ندانسته در حال توصیفِ ضعفِ این اصطلاحاً آلت‌کوین‌ها[7] هستند.

انتقادِ در ظاهر‌ صحیحِ کارمزد بالای تراکنش‌های بیت‌کوین، ریشه در این باور دارد که بیت‌کوین ابتدا باید به سیستمی برای پرداخت و بعد به ذخیره‌ای برای ارزش تبدیل شود. همان‌طور که در بخش منشأ پول اشاره شد، این باور مانند قرار دادنِ گاری جلوی اسب است. بیت‌کوین تنها زمانی می‌تواند به وسیله‌ای برای مبادله تبدیل شود که به خوبی به‌عنوان وسیله‌ای برای ذخیره‌ی ارزش پذیرفته شده باشد.

علاوه بر این زمانی‌که “هزینهٔ فرصتِ” داد و ستد کردن بیت‌کوین به سطح مناسبی برای یک واسطه‌ی مبادله برسد، اغلب داد و ستدها نه در خودِ شبکه‌ی بیت‌کوین بلکه در لایه‌ی دومِ شبکه[8] با کارمزد بسیار کمتری انجام خواهند شد. لایه‌ی دومِ شبکه مثل شبکه‌ی لایتنینگ[9] معادل امروزیِ سفته‌هایی هستند که در قرن نوزدهم جهت انتقال مالکیت طلا استفاده می‌شدند. این بانک‌ها بودند که از این سفته‌ها استفاده می‌کردند؛ چراکه انتقال شمش طلا نسبت به انتقال یک سفته که بیانگر مالکیت آن است هزینه‌ی بیشتری به همراه داشت.

با این‌حال شبکه‌ی لایتنینگ برخلاف آن سفته‌ها امکان انتقال بیت‌کوین را با هزینه‌ی پایینی فراهم می‌کند و در عین حال نیاز به اشخاص ثالثِ مورد اعتمادی همچون بانک‌ها را به حداقل می‌رساند و یا به‌کلی از بین می‌برد. توسعه‌ی شبکه‌ی لایتنینگ نوآوریِ فنیِ بسیار مهمی در تاریخ بیت‌کوین تلقی می‌شود و بعد از توسعه و پذیرش آن در سال‌های آتی ارزش آن بهتر درک خواهد شد.

رقابت

به‌عنوان یک پروتکل نرم‌افزاریِ متن باز، تکثیر و تقلید از شبکه‌ی بیت‌کوین همواره ممکن بوده است. طی سال‌های اخیر نسخه‌های تقلیدیِ زیادی از بیت‌کوین ایجاد شده‌اند؛ از نسخه‌های کپی برابر اصل مثل لایت‌کوین[10] گرفته تا نسخه‌های پیچیده‌ای مثل اتریوم[11]. این نسخه‌ها ادعا می‌کنند که می‌توانند با استفاده از یک سیستم محاسباتیِ توزیع شده به‌صورت مستقل امکان انجام امور قراردادی پیچیده را فراهم کنند. یکی از انتقادات رایجی که به بیت‌کوین وارد می‌شود این است که وقتی رقیبانِ بیت‌کوین به‌راحتی بتوانند ایجاد شوند و از آخرین امکانات و نوآوری‌های نرم‌افزاریِ ایجاد شده بهره ببرند، بیت‌کوین دیگر نمی‌تواند ارزش خود را حفظ کند.

استدلال غلطی که وجود دارد این است که رقیبانِ بیت‌کوین که در سال‌های اخیر ایجاد شده‌اند فاقد «تاثیر شبکه[12] [13]» در اولین فناوری برجسته‌ی این حوزه هستند. تاثیر شبکه (افزایش ارزش استفاده از بیت‌کوین صرفاً به این خاطر است که این شبکه بر شبکه‌های دیگر غلبه دارد) امکانی است که ماهیت مستقلی برای خود دارد. این ویژگی برای تمامی فناوری‌هایی که دارای تاثیر شبکه هستند، مهم‌ترین ویژگی محسوب می‌شود.

تاثیر شبکه‌ی بیت‌کوین شامل نقدینگی بازار، تعداد دارندگان بیت‌کوین و جامعه‌ی توسعه‌دهندگانی هستند که درحال ارتقا و نگهداری از نرم‌افزار آن بوده و برای افزایش آگاهی نسبت به این بِرند اقدام می‌کنند. سرمایه‌گذاران بزرگ از جمله دولت‌ها به دنبال بازاری هستند که بیشترین نقدینگی را داشته باشد تا بتوانند بدون تحت تأثیر قرار دادن قیمت آن سریعاً به آن وارد و خارج شوند. توسعه‌دهندگان نیز به جمع جامعه‌ی غالبِ توسعه‌دهندگانی می‌پیوندند که بیشترین کیفیت را دارند و به دنبال آن استحکام آن جامعه را افزایش دهند. آگاهی نسبت به برند نیز در اینجا به گونه‌ای است که خود بیت‌کوین تقویت می‌شود؛ چراکه رقیبان بیت‌کوین بدون خود بیت‌کوین معنا و مفهومی ندارند.

انشعاب در مسیر

یکی از مسائلی که در سال 2017 تا حد زیادی رواج پیدا کرد این بود که نه تنها برخی از مردم از نرم‌افزار بیت‌کوین تقلید می‌کردند، بلکه کل سابقه‌ی تراکنش‌های گذشته‌ی آن (که به عنوان بلاک‌چِین شناخته شده است) را نیز کپی‌برداری می‌کردند. رقیبان بیت‌کوین تا نقطه‌ای از بلاک‌چِینِ بیت‌کوین را کپی‌برداری می‌کردند و سپس شبکه‌ی جدیدی را در فرآیندی به‌نام «انشعاب[14]» از بلاک‌چِین اصلی جدا می‌کردند و از این طریق مشکل توزیع توکن‌هایشان را بین کاربران خود حل می‌کردند.

مهم‌ترین انشعاب در اول آگوست 2017 (10 مرداد 1396) و زمانی‌که شبکه‌ی جدیدی به نام بیت‌کوین‌کش[15] (BCash) ایجاد شد، به‌وجود آمد. افرادی که تا قبل از این تاریخ N بیت‌کوین داشتند، بعد از آن مالک N بیت‌کوین و N بی‌کش می‌شدند. جامعه‌ی کوچک ولی پرسروصدای بی‌کش به‌صورت مداوم سعی در تخریب برند بیت‌کوین داشتند؛ چه از طریق نام‌گذاری شبکه‌ی جدید خود و چه از طریق ایجاد کمپینی برای متقاعد کردن تازه‌واردان بازار بیت‌کوین به این امر که “بی‌کش” بیت‌کوین واقعی است. این تلاش‌ها تا حد زیادی با شکست مواجه شدند که می‌توان با نگاه به ارزش بازارِ این دو شبکه به این موضوع پی برد. با این‌حال امکان کپی‌برداری از بیت‌کوین و بلاک‌چِین آن و سبقت از ارزش بازار آن و درنهایت تبدیل شدن به بیت‌کوین برای سرمایه‌گذاران جدید ریسک واضحی محسوب می‌شود.

قانون مهمی را می‌توان از انشعاب‌های صورت گرفته‌ی هر دو شبکه‌ی بیت‌کوین و اتریوم به‌دست آورد. شبکه‌ای که بیشترین کیفیت و فعال‌ترین جامعه‌ی توسعه‌دهنده را در اختیار دارد، بیشترین ارزش بازار را از آن خود می‌کند. با وجود این‌که می‌توان بیت‌کوین را یک پول نوپا محسوب کرد، همچنین می‌توان آن‌را شبکه‌ای رایانه‌ای نیز درنظر گرفت که بر روی نرم‌افزاری بنا شده و نیاز به ارتقا و نگهداری دارد. خرید یک توکن در شبکه‌ای که توسعه‌دهندگان آن بی‌تجربه و یا تعداد آن‌ها کم باشد، به مانند خرید نسخه‌ای از ویندوز است که از سوی بهترین توسعه‌دهندگان شرکت مایکروسافت پشتیبانی نشود. از تاریخچه‌ی انشعاب‌های صورت گرفته در سال 2017 به وضوح مشخص است که مجرب‌ترین متخصصان حوزه‌ی کامپیوتر و بهترین رمزنویسان[16] به توسعه‌ی بیت‌کوین اصلی و نه نسخه‌های تقلیدی آن متعهد هستند.

ریسک‌های واقعی

گرچه انتقادهایی که عموماً رسانه‌ها و متخصصان حوزه‌ی اقتصاد به بیت‌کوین وارد می‌کنند، ناشی از فهم ناقص از پول است اما سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین ریسک‌های واقعی و چشمگیری نیز به همراه دارد. بهتر است که سرمایه‌گذاران آینده‌ی بیت‌کوین پیش از سرمایه‌گذاری در آن این اصول احتیاطی را درنظر بگیرند.

ریسک پروتکل

پروتکل بیت‌کوین و نسخه‌های اولیه‌ی رمزنگاری که به موجب آن ساخته می‌شوند ممکن است طراحی ناقصی داشته باشند و یا با توسعه‌ی رایانه‌های کوانتومی[17] ناامن شوند. اگر نقصی در این پروتکل پیدا شود و یا این‌که با استفاده از رایانه‌های کوانتومی امکان شکستن رمزنگاریِ بیت‌کوین فراهم شود، باور به بیت‌کوین تا حد زیادی خدشه‌دار می‌شود. این نوع از ریسک در سال‌های اولیه‌ی توسعه‌ی بیت‌کوین در اوج خود قرار داشت، چراکه این موضوع حتی برای رمزنگارانِ حرفه‌ای نیز امری مبهم بود که آیا ساتوشی ناکاموتو واقعاً راه‌حلی برای مسئله‌ی ژنزال‌های بیزانسی پیدا کرده است یا خیر. نگرانی‌ها مربوط به نواقص جدیِ پروتکل بیت‌کوین در سال‌های اخیر کاهش یافته، اما به‌دلیل ذات فناورانه‌ی آن، این ریسک همواره برای بیت‌کوین وجود خواهد داشت؛ حتی اگر احتمال آن کم باشد.

تعطیلی صرافی‌ها

بیت‌کوین به‌دلیل طراحی نامتمرکزی که دارد تا به امروز در برابر تلاش دولت‌ها در راستای تنظیم یا تعطیلیِ آن مقاومت بالایی نشان داده است. با این حال صرافی‌هایی که برای خرید و فروش بیت‌کوین از ارزهای فیات استفاده می‌کنند به شدت متمرکز بوده و در معرض کنترل و محدودیت قرار دارند. بدون وجود این صرافی‌ها و تمایل نظام بانکی جهت همکاری با آن‌ها، فرآیند تبدیل بیت‌کوین به پول اگر به طور کامل متوقف نشود با مانع بزرگی مواجه می‌شود. با وجود این‌که منابع جایگزینی مثل کارگزاری‌های خارج از بورس و بازارهای غیرمتمرکز  برای خرید و فروش بیت‌کوین وجود دارد (مانند LocalBitcoins.com[18])، اما اصل فرآیند کشف قیمت در صرافی‌هایی اتفاق می افتد که دارای بیشترین نقدینگی هستند که آن‌ها نیز متمرکز هستند.

یکی از راه‌های کاهش این ریسک، خروج صرافیِ در معرض خطر از کشورِ محدود به کشوری است که مقررات آزادتری در این زمینه دارد. بایننس[19] که صرافی برجسته‌ای است، کار خود را در چین آغاز کرد و بعد از آن‌که دولت چین فعالیت‌های  آن‌را متوقف کرد به ژاپن منتقل شد. دولت‌ها نسبت به ایجاد مانع بر سر راه صنایع نوپایی که ممکن است روزی مانند اینترنت نتایج مهمی را به همراه داشته باشند، بسیار محتاط عمل می‌کنند؛ چراکه ممکن است در آن روز مزیت رقابتی عظیمی نصیب دولت‌های دیگر شود.

تنها درصورتی‌که با یک هماهنگی تمامی صرافی‌های جهان متوقف شوند، فرآیند تبدیل بیت‌کوین به پول نیز به‌صورت کامل متوقف می‌شود. سرعت بیت‌کوین در راستای پذیرش عمومی به قدری زیاد است که عملاً تعطیل کردن کلیِ این صرافی‌ها از نظر سیاسی مانند تعطیل کردن اینترنت غیرممکن می‌شود. با این‌حال چنین احتمالی همچنان وجود دارد و باید آن‌را در زمره‌ی ریسک‌های سرمایه‌گذاریِ بیت‌کوین درنظر گرفت. همان‌طور که در بخش «ورود دولت‌ها» اشاره شد، بالاخره چشم دولت‌ها بر روی این واقعیت درحال باز شدن است که یک ارزِ دیجیتالیِ غیردولتی و ضدسانسور می‌تواند سیاست‌های پولی آن‌ها را به خطر بیندازد و همچنین این سؤال مطرح می‌شود که آیا دولت‌ها قبل از آن‌که بیت‌کوین به قدری توسعه یابد که نسبت به اقدامات سیاسی مقاوم شود، اقدامی خواهند کرد یا خیر.

قابلیت تعویض

به‌دلیل ماهیتِ آزاد و شفاف بلاک‌چِینِ بیت‌کوین، دولت‌ها می‌توانند با اتهام استفاده‌ی بیت‌کوین در فعالیت‌های ممنوع آن‌را لکه‌دار کنند و در زمره پول‌های آلوده قرار دهند. باوجود این‌که به‌دلیل ضدسانسور بودن بیت‌کوین در سطح پروتکل همچنان امکان نقل و انتقال آن وجود دارد، اما اگر مقرراتی تصویب شود و به موجب آن استفاده از این بیت‌کوین‌‌های لکه‌دار شده از سوی صرافی‌ها و دادوستد کنندگان ممنوع شود، ممکن است این بیت‌کوین‌ها تا حد زیادی ارزش خود را از دست بدهند. در این نقطه است که بیت‌کوین یکی از مشخصه‌های اساسیِ یک کالای پولی یعنی “قابلیت تعویض” را از دست می‌دهد.

برای آن‌که قابلیت تعویض بیت‌کوین بهبود یابد، پروتکل آن باید به گونه‌ای اصلاح شود که حریم خصوصی تراکنش‌ها بیش ‌از پیش حفظ شود. با وجود این‌که در همین زمینه پیشرفت‌هایی صورت گرفته است (در ابتدا و در رمزارزهایی همچون مونرو[20] و زیکش[21])، اما بین کارایی[22]، پیچیدگیِ[23] و حریم خصوصی بیت‌کوین از نظر فناوری بده‌بستانِ مهمی وجود دارد و این سؤال هنوز مطرح است که آیا می‌توان جهت بهبود حریم خصوصی امکاناتی را به بیت‌کوین اضافه کرد به گونه‌ای که به کارایی آن به‌عنوان پول خدشه‌ای وارد نشود یا خیر.

نتیجه‌گیری

بیت‌کوین به‌عنوان یک پول اولیه درحال تبدیل از یک کالای کلکسیونی به یک ذخیره‌ی ارزش است. بیت‌کوین به‌عنوان یک کالای پولیِ غیردولتی ممکن است در آینده مانند طلا در زمان استاندارد طلا در قرن نوزدهم به یک پول جهانی تبدیل شود. پذیرش بیت‌کوین به‌عنوان پول جهانی دقیقاً همان روند صعودی بیت‌کوین[24] است که ساتوشی ناکاموتو در اوایل سال 2010 در ایمیلی به مایک هرن[25] به آن اشاره کرده[26] است:

«اگر بیت‌کوین در کسری از تجارت جهانی استفاده شود، در این صورت ارزش آن در هر واحد بسیار زیاد خواهد بود؛ چراکه تنها 21 میلیون سکه در کل جهان وجود دارد.»

این موضوع به بیان بهتری توسط نابغه‌ی رمزنگاری هال فینی[27]، اولین دریافت‌کننده‌ی بیت‌کوین از ساتوشی ناکاموتو اندکی پس از اعلام اولین نرم‌افزار فعال بیت‌کوین پرداخته شده است[28]:

«تصور کنید بیت‌کوین موفق شود و در سراسر جهان به یک سیستم پرداخت غالب تبدیل شود. در این‌صورت ارزش کل این ارز با ارزش کل ثروت جهان برابری خواهد کرد. برآورد فعلی من از ثروت کل مردم جهان از 100 تریلیون تا 300 تریلیون دلار متغیر است. با توجه به این‌که در مجموع 20 میلیون سکه از بیت‌کوین در جهان وجود خواهد داشت، ارزش هر سکه تقریباً به 10 میلیون دلار خواهد رسید.»

حتی اگر بیت‌کوین به‌صورت کامل و جهانی به پول تبدیل نشود و صرفاً به‌عنوان یک ذخیره‌ی ارزشِ غیردولتی با طلا رقابت کند، قیمت آن همچنان تا حد زیادی جای افزایش دارد. درصورت مقایسه‌ی ارزش بازار طلاهای استخراج شده (تقریباً 8 تریلیون دلار) با عرضه‌ی 21 میلیون سکه‌ای بیت‌کوین، ارزش هر بیت‌کوین باید تقریباً برابر با 380 هزار دلار باشد. همان‌طور که در بخش‌های قبل نیز اشاره شد، بیت‌کوین به‌عنوان یک کالای پولی مناسب برای ذخیره‌ی ارزش از تمامی جوانب به غیر از “تاریخچه‌ی ثبت شده” برتر از طلا است.

با گذر زمان و غالب شدن “تاثیر لیندی” دیگر این جنبه‌ی تاریخچه‌ای مزیت رقابتی برای طلا محسوب نخواهد شد. از همین روی توقع نزدیک شدن بیت‌کوین به طلا و یا پیشی گرفتن از ارزش بازار آن در 10 سال آینده دور از ذهن نخواهد بود. یک ملاحظه احتیاطی که برای صحت این فرضیه باید درنظر گرفت این است که بخش زیادی از ارزش طلا ناشی از بانک‌های مرکزی است که  آن‌را به‌عنوان ذخیره‌ی ارزش نگهداری می‌کنند. برای این‌که بیت‌کوین بخواهد به ارزش طلا برسد و یا از آن پیشی بگیرد، مشارکت دولت‌ها تا حدی ضروری است. مشارکت یا عدم مشارکت حکومت‌های دارای دموکراسی در مالکیت بیت‌کوین همچنان مبهم است اما متأسفانه احتمال مشارکت دیکتاتور‌ها و دزد سالارها[29] [30] به‌عنوان اولین دولت‌ها جهت ورود به بازار بیت‌کوین بیشتر است.

به‌فرض آن‌که هیچ دولتی در بازار بیت‌کوین مشارکت نکند، بازهم بیت‌کوین به صعود خود ادامه خواهد داد. بیت‌کوین به‌عنوان یک ذخیره‌ی ارزشِ غیردولتی که تنها سرمایه‌گذارانِ سازمانی و خُرد از آن استفاده می‌کنند، همچنان در اولین مراحل پذیرش خود (اکثریت اولیه) قرار دارد و اکثریت آخر و جامانده‌ها هنوز سال‌ها زمان دارند تا به این بازار وارد شوند. با مشارکت بیشتر سرمایه‌گذارانِ خُرد و به ویژه سازمانی، بازه‌ی قیمتی 100 هزار دلار تا 200 هزار دلار برای بیت‌کوین محتمل است.

مالکیت و حفظ بیت‌کوین یکی از معدود قمارهای یک‌طرفه‌ای است که مردم در سراسر جهان می‌توانند در آن مشارکت کنند. درست مانند “قرارداد اختیار معامله[31] [32]” احتمال کاهش قیمت برای سرمایه‌گذار حداکثر یک برابر خواهد بود، این درحالی است که تا صد برابر یا حتی بیشتر احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

بیت‌کوین حقیقتاً اولین حبابی است که اندازه و وسعت آن تنها توسط کسانی مشخص می‌شود که می‌خواهند پس‌انداز خود را از شر سوء مدیریت اقتصادی دولت‌ها در امان نگه دارند. به‌راستی که بیت‌کوین مانند ققنوسی از خاکسترهای بحران اقتصادی جهانی سال 2008 (بحرانی که سیاست‌های بانک‌های مرکزی همچون فدرال رزرو آن‌را تسریع کردند) سر برآورد.

بیت‌کوین فراتر از مسائل مالی درصورتی که به‌عنوان یک ذخیره‌ی ارزشِ غیردولتی توسعه یابد، تأثیرات عمیقی بر جغرافیای سیاسی کره‌ی زمین خواهد گذشت. یک ارز اندوخته، غیرتورمی و جهانی، دولت‌ها را وادار خواهد کرد تا سازوکار اولیه‌ی تأمین بودجه‌ی خود را از افزایش تورم به هدایت مالیات مستقیم که تا حد زیادی به مذاق دولتی‌ها خوش نمی‌آید تغییر دهند. درصورتی‌که دولت‌ها برای تأمین بودجه‌ی خود تنها از مالیات استفاده کنند، تا حد زیادی حجم و اندازه‌ی خود را از دست خواهند داد. علاوه بر این تجارت جهانی به گونه‌ای انجام خواهد شد که آرزوی چارلز دوگل مبنی بر نداشتن امتیاز ویژه توسط دولت‌ها محقق خواهد شد:

«از نظرِ ما انجام تجارت‌های بین‌المللی به شیوه‌ای که پیش از بحران عظیمِ جهان انجام می‌شد، ضروری است؛ آن‌چنان‌که این تجارت‌ها مبتنی بر یک مبنای پولی مسلم و بدون دخالت دولت‌ها انجام شود.»

در 50 سال آینده این “مبنای پولی” بیت‌کوین خواهد بود.

 

[1] Bubble

[2] penny-stock

[3] سهامی که نرخ آنها کمتر از 5 دلار است. معمولا برای معاملات با سود بالا استفاده می‌شوند. اغلب این سهام متعلق به شرکت‌هایی هستند که شهرت زیادی در بازار بورس ندارند، یعنی معامله با این سهام از ریسک بالایی برای سرمایه گذار برخوردار است.

[4] Winklevoss

[5] Transaction fee

[6] Block rewards

[7] Alt-coins

[8] Second layer networks

[9] Lightning network

[10] Litecoin

[11] Ethereum

[12] Network effect

[13] https://en.wikipedia.org/wiki/Network_effect

[14] Fork

[15] Bitcoin Cash

[16] Cryptographer

[17] Quantum computing

[18] https://localbitcoins.com

[19] Binance

[20] Monero

[21] Zcash

[22] Efficiency

[23] Complexity

[24] The Bullish Case For Bitcoin

[25] Mike Hearn

[26] https://pastebin.com/Na5FwkQ4

[27] Hal Finney

[28] https://www.mail-archive.com/cryptography@metzdowd.com/msg10152.html

[29] kleptocracy

[30] https://en.wikipedia.org/wiki/Kleptocracy

[31] Call option

[32] https://en.wikipedia.org/wiki/Call_option