ایستگاه خبر

به هالوینگ Bitcoin Cash و Bitcoin SV نزدیک می‌شویم

دو رمز‌ارز BCH و BSV هالوینگ خود را قبل از هالوینگ بیت‌کوین خواهند گذراند. موسسه‌ی پژوهشی Arcane در یک مطالعه به بررسی نتایج ممکن این هالوینگ‌ها می‌پردازد.

در طی ۹ روز آینده،هالوینگ دو انشعاب بیت‌کوین انجام خواهد شد. پاداش استخراج این دو رمز‌ارز از ۱۲.۵ دلار به ازای هر بلوک به ۶.۲۵ دلار کاهش خواهد یافت. اثرات هالوینگ بیت‌کوین که یک ماه بعدتر رخ خواهد داد، به طور گسترده‌ای در مجامع، مورد بحث قرار گرفته است. آیا هالوینگ بر قیمت اثرگذار خواهد بود؟ در صورت نصف شدن پاداش استخراج، چه اتفاقی برای نرخ هش در شبکه رخ خواهد داد؟

چرا هالوینگ BCH و BSV مقدم بر هالوینگ بیت‌کوین است؟

در انشعاب BCH در آگوست ۲۰۱۷، یک الگوریتم تعدیل سختی پیاده‌سازی شد که در مقایسه با الگوریتم سختی بیت‌کوین، سازگارتر بود. این امر به دلیل جلوگیری از کند‌تر شدن اکتشاف بلوک به خاطر نرخ هش کم‌تر، رخ داد. اما این الگوریتم در ماه‌های ابتدایی، توسط استخراج‌گران با تغییر دادن نرخ هش خود از یک روز به روز دیگر، دور زده شد. این به استخراج‌گران اجازه داد با شتاب دادن به تولید بلوک‌های جدید، عرضه‌ی BCH را بسیار سریع‌تر از آن‌چه در بیت‌کوین مورد هدف بود، افزایش دهند. این شتاب، دلیل اصلی هالوینگ زودتر برای BCH و BSV است.

در نوامبر همان سال،‌ یک انشعاب سخت بر BCH پیاده‌سازی شد تا مشکلات تعدیل سختی را حل کند. از آن به بعد، شمارش بلوک روزانه، ثبات و صحت بسیار بیشتری دارد. بعد از این اصلاحات، نرخ تولید بلوک در بیت‌کوین بیش‌تر از BCH و BSV بوده است. در سال اخیر، زمان مورد نیاز برای تولید یک بلوک در بیت‌کوین به طور متوسط ۹ دقیقه و ۴۴ ثانیه بوده است که بسیار کم‌تر از زمان مورد هدف یعنی ۱۰ دقیقه بوده است. این نشان می‌دهد که با تعدیل سختی در هر دو هفته (در واقع هر ۲۰۱۶ بلوک)، افزایش سختی استخراج از رشد نرخ هش، عقب افتاده است. از طرف دیگر در BCH و BSV، با تعدیل سختی بر اساس میانگین متحرک ۱۴۴ بلوک آخر، نرخ تولید بلوک بسیار نزدیک به ۱۰ دقیقه بوده است.

اثرات مورد انتظار از هالوینگ BCH و BSV

با نصف شدن پاداش استخراج این دو رمز‌ارز، انتظار داریم برخی از استخراج‌گران، استخراج بیت‌کوین را جایگزین کنند. این اتفاق به دلیل قابلیت سود‌دهی بیش‌تر در استخراج بیت‌کوین نسبت به این دو رمز‌ارز، رخ می‌دهد.

استخراج، یک بازار رقابتی است. حاشیه‌ی سود در استخراج بیت‌کوین، BSV و BCH، باید برابر با قبل از هالوینگ باشد. وقتی پاداش‌ها برای BCH و BSV نصف می‌شوند، قابلیت سود دهی استخراج آن‌ها نصف می‌شود. برای این که استخراج آن‌ها  سود‌ده باقی بماند، سختی نیز باید نصف شود تا پاداش کم‌تر نسبت به بیت‌کوین را جبران نماید. البته با جایگزینی استخراج بیت‌کوین به جای این دو رمز‌از، تعدیل سختی بیت‌کوین به سمت بالا را انتظار خواهیم داشت. البته این اثر، ناچیز است، زیرا:

  1. نرخ هش اختصاص داده شده به این دو رمز‌ارز در مقایسه با بیت‌کوین بسیار محدود است.
  2. الگوریتم سختی بیت‌کوین، دو هفته طول می‌کشد تا سختی را تعدیل کند.

به عبارت دیگر، ریسک نصف شدن موقت نرخ هش در BCH و BSV تا زمان هالوینگ بیت‌کوین در ماه می،‌ وجود دارد، مگر این که قیمت این دو رمز‌ارز و یا هزینه‌های تراکنش در شبکه در مقایسه با بیت‌کوین به شکل قابل‌توجهی افزایش یابد. گرچه که بحث تأثیر هالوینگ بر قیمت مختوم نخواهد شد، اما احتمال بسیار کمی وجود دارد که هالوینگ موجب دو برابر شدن قیمت شود.

بیت‌کوین بر استخراج SHA-256 چیره شده است

تسلط بیت‌کوین در نرخ هش SHA-256 خیره‌کننده است. یک انتقال موقت از استخراج BCH یا BSV به استخراج بیت‌کوین، می‌تواند اثر شدیدی بر این دو رمز‌ارز داشته باشد، در حالی که اثر بر بیت‌کوین ناچیز است. این امر می‌تواند این دو رمز‌ارز را بیش‌تر در معرض حمله‌ی ۵۱ درصدی قرار دهد که یک ریسک بزرگ برای این پروژه‌ها است و برای مقابله با آن شاید مجبور شوند که الگوریتم استخراج یا مکانیزم اجماع را تغییر دهند.

اما از طرف دیگر الگوریتم تعدیل سختی در این دو رمز‌ارز که بسیار سازگار است، می‌تواند برنامه‌ی منظم تولید بلوک را حفظ نماید. این امر از عدم اطمینان دارندگان توکن‌های BCH و BSV می‌کاهد. با تمام این اوصاف، روز‌‌های پرنوسانی را با نزدیک شدن به هالوینگ و عواقب بعد از آن تجربه خواهیم کرد.

https://coiniran.com/?p=38091
دکمه بازگشت به بالا