ایستگاه خبر

آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تایلند در مشاغل و شرکت‌های بزرگ این کشور

پروژه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تایلند (CBDC) در حال شکلگیری است و وارد مرحله سوم توسعه شده است. بانک مرکزی این کشور با نزدیک شدن به موعد گسترش سراسری CBDC در سطح کشور، بانک مرکزی ارز دیجیتال خود را در برخی از مشاغل بزرگ آزمایش کرده است.

بانک تایلند (BoT) اعلام کرد که از طریق دستیار فرماندار، واشیرا آرومدی، وارد مرحله جدیدی از توسعه CBDC خود شده است. در ماه سپتامبر، بانک مرکزی استفاده از CBDC را برای معامله با مقامات مالی هنگ‌کنگ آغاز می‌کند. این همکاری به تایلند امکان می‌دهد دلار هنگ‌کنگ را در سیستم CBDC خود ادغام و زمینه را برای پذیرش جهانی در آینده فراهم کند.

واچیرا اعلام کرد، در حال حاضر CBDC بین این تنظیم‌کننده و برخی از مشاغل بزرگ تایلند استفاده می‌شود. این تنظیم‌کننده با هشت بانک محلی و Siam Cement در زمینه سیستم پرداخت عمده‌ در مشاغل بزرگ همکاری داشته است.

پس از اتمام موفقیت‌آمیز این پروژه‌ها، تایلند CBDC را در اختیار مشتریان کوچک‌تر هم قرار می دهد. واچیرا اظهار  کرد: «پس از آن، ما قصد داریم با رسیدن به فاز چهارم توسعه به سراغ مشتریان خردتر برویم، اما این مرحله به یک بررسی محتاطانه در مورد جوانب مثبت و منفی آن نیاز دارد. با ورود به بازار خرده فروشی، CBDC می‌تواند با تغییر نقش مؤسسات مالی باعث ایجاد اختلال اساسی در کل بازار و ثبات آن شود».

پروژه‌های آزمایشی بر روی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی تایلند انجام گرفت تا مناسب بودن آن برای استفاده در مراحل بعدی، یعنی تبادل‌های کوچک‌تر، سنجیده شود. با این حال، BoT برای رسیدن به فاز بعدی عجله‌ای ندارد، زیرا تلاش می‌کند که این طرح ملی بدون نقص اجرا شود.

واچیرا اظهار داشت: «بانک مرکزی همچنین در فکر گسترش استفاده از رمزارزها در میان عموم مردم است، اما باید پیش از آن بررسی جامعی انجام شود». معاون استاندار اذعان کرد که چین گام‌های بزرگی در بخش CBDC برداشته است و گفت: تایلند از چین در مورد خطرات و فرصت‌هایی که CBDC ارائه می‌دهد درس‌های زیادی گرفته است.

 

Source

https://coiniran.com/?p=40201
دکمه بازگشت به بالا