ایستگاه خبر

انتخاب Tezos به عنوان بستر بلاکچین ارز دیجیتال بانک مرکزی فرانسه

بستر بلاکچین Tezos برای برنامه ارز دیجیتال بانک مرکزی فرانسه انتخاب شد. هدف اصلی این برنامه، ایجاد یک ارز دیجیتال بانک مرکزی برای پرداخت‌های بین بانکی است.

بر طبق گزارش خبرگزاری decrypt، استارت‌آپ Societe Generale – Forge که توسط بانک سرمایه‌گذاری بین‌المللی Societe Generale راه‌اندازی شده، بلاکچین Tezos را برای آزمایش‌های خود در رابطه با ارز دیجیتال بانک مرکزی برگزیده است. این استارت‌آپ در ماه جولای از طرف بانک مرکزی فرانسه برای توسعه یک ارز دیجیتال برای پرداخت‌های بین بانکی انتخاب شده بود. این اولین نمونه‌ی یک ارز دیجیتال بانک مرکزی در قاره سبز به شمار می‌رود.

بلاکچین Tezos که یک بلاکچین عمومی است که دارای ویژگی‌هایی چون حکم‌رانی روی زنجیره، الگوریتم اجماع مبتنی بر اثبات سهام و توانایی تأیید رسمی قراردادهای هوشمند است. این بستر غیرمتمرکز، یک اکوسیستم پرحرارت و باطراوت است که در زمینه‌های فنی از مشارکت شرکت تحقیق و توسعه مستقر در پاریس، Nomadic Labs، بهره می‌برد.

مدیر عامل Nomadic Labs گفته است:

“پروژه Tezos با پشتوانه قابلیت‌های فنی، سازگاری و جامعه قدرتمند خود، در حال حاضر در پروژه‌های متعددی در کشور‌های مختلف حضور فعالانه‌ای دارد. از انتخاب این فناوری توسط استارت‌آپ Societe Generale – Forge بسیار خوشحالیم و البته این مزد کیفیت و تخصص تیم مهندسی ماست.”

برنامه‌های ارز دیجیتال بانک مرکزی در اروپا

در دسامبر سال ۲۰۱۹ رییس بانک مرکزی فرانسه گفته بود که می‌خواهد فرانسه اولین کشور صادرکننده ارز دیجیتال در قاره اروپا باشد. در یک بیانیه مطبوعاتی در ماه می، آمده است:

“بانک مرکزی فرانسه، از ابتدای امسال، یک رویکرد آزمایشی را نسبت به ارز دیجیتال بانک مرکزی اتخاذ کرده است. هدف این برنامه کشف پتانسیل برای مشارکت فناوری‌های جدید در بهبود عملکرد بازار‌های مالی و به ویژه مقررات بین‌بانکی است.”

در حالی که فرانسه در زمینه توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی در قاره اروپا پیشگام است، اما چند کشور دیگر مثل ایتالیا، لیتوانی و هلند نیز در همین راه پیش می‌روند. به علاوه، بانک مرکزی اتحادیه اروپا نیز تأیید کرده که در حال انجام پیاده‌سازی آزمایشی این فناوری است. اغلب ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی بر بستر بلاکچین‌های مجوزدار و یا دفترکل‌های دیجیتال دیگر که فقط مشابه با بلاکچین هستند، ایجاد می‌شوند.

تا کنون، Tezos از معدود بلاکچین‌های عمومی به حساب می‌آید که در برنامه‌های آزمایشی ارز دیجیتال با پشتوانه بانک مرکزی به کار گرفته می‌شود. ظاهرا کشور اوکراین نیز این بلاکچین را مبنای ارز دیجیتال خود قرار داده است. بلاکچین Tezos می‌تواند در آینده بستری برای یورو دیجیتال باشد.

بیشتر بخوانیم: تاریخ پول، از” فردریش آگوست فون هایک” تا ” ساتوشی ناکاموتو “

https://coiniran.com/?p=41176
دکمه بازگشت به بالا