ایستگاه خبر

بلومبرگ: تتر دارای میلیاردها دلار اوراق قرضه چینی است

بلومبرگ BusinessWeek گزارش داده است که کمپانی تتر صادرکننده محبوب‌ترین استیبل کوین بازار، مالک میلیاردها دلار اوراق قرضه است که توسط شرکت‌های بزرگ چینی منتشر شده‌‌اند و ممکن است از این دارایی‌ها برای حمایت از ذخایر استیبل کوین خود استفاده کند.

قابل ذکر است که این اوراق قرضه شکلی از بدهی دولت چین است و در صورت سقوط بازار آن تتر نیز سقوط خواهد کرد.

طبق اسناد دریافتی Bloomberg BusinessWeek، تتر میلیاردها دلار وام به شرکت‌های بزرگ چینی اعطا کرده است. این گزارش کیفیت دارایی‌های پشتیبان USDT را مورد بررسی قرار داده و ادعا کرده که دارایی‌هایی که از ذخایر دلار تتر حمایت می‌کنند ماهیت مشکوکی دارند.

رمز ارز با ارزش ثابت USDT به گونه ای طراحی شده است که با نسبت ۱: ۱ به دلار آمریکا وصل شود و بدین ترتیب امکان مبادله دارایی‌های رمز ارزی را بدون اتکا به خدمات بانکی فراهم کند. رمز ارز USDT با بیشترین حجم معاملات رهبر بازار استیبل کوین‌هاست و بعنوان برترین رمز ارز با قیمت ثابت بازار بیشترین حجم مبادلات در صرافی‌های بزرگ، از جمله بایننس و FTX را به خود اختصاص داده است.

این گزارش فاش کرده است که شرکت Tether همچنین یک وام میلیارد دلاری به Celsius، پلتفرم متمرکز وام‌دهی رمز ارزی ارائه کرده که اخیراً از سوی ایالات مختلفی درآمریکا نظیر آلاباما، تگزاس و نیوجرسی متهم به نقض قوانین بورس و اوراق بهادار شده است.

گواهی‌های عمومی قبلی تتر شامل سپرده‌های کوتاه مدت مختلف و اوراق قرضه‌ای است که به عنوان منع ذخیره برای حمایت از استیبل کوین USDT نگهداری می‌شود. در حقیقت، ۳۰ میلیارد دلار از دارایی‌های تتر در اوراق تجاری سرمایه‌گذاری می‌شود.

همچنین فاش شده است که تتر همچنین دارای اوراق قرضه‌ای است که توسط Evergrand، دومین توسعه‌دهنده بزرگ املاک چین صادر شده است، که خود دچار بحران نقدینگی بزرگی است. توسعه دهندگان املاک چینی یکی از بزرگترین صادرکنندگان اوراق تجاری در جهان هستند. پیش از آنکه دچار بحران نقدینگی اخیر شرکت‌های املاک در چین، توسعه دهندگان املاک چینی در سال ۲۰۲۰ به ارزش ۳.۶ تریلیون یوان (۵۵۶ میلیارد دلار) اوراق بهادار صادر کرده بودند که این به مقدار ۲۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۹ است.

این نخستین بار نیست که نگرانی‌هایی در مورد ارزش واقعی USDT مطرح می‌شود. در حقیقت، تتر چندین بار متهم شده است که استیبل کوین آنها با کل ارزش بازار ۶۹ میلیارد دلاری خود ذخایر دلار برابری برای پشتیبانی ندارد.

جوابیه شرکت تتر

تتر ادعاها را به شدت رد کرده و اعلام کرده است که ارزش کامل ذخایر پشتیبان عرضه استیبل کوین خود را حفظ می‌کند.
این شرکت همچنین طلب هرگونه بدهی از شرکت Evergrande را تکذیب کرده و ادعا می‌کند که فقط اوراق تجاری صادر شده توسط شرکت‌های A-2 و شرکت‌های دارای رتبه بالاتر را در اختیار دارد که طبق ادعای این شرکت دارایی‌های بدون ریسک محسوب می‌شوند. این شرکت اما جزئیات دقیق بدهکاران خود را روشن نکرده است. این شرکت تلاش کرده نگرانی‌های شدید رسانه‌های جریان اصلی مالی در مورد ذخایر دلاری خود را بی اساس بخواند. در پاسخ به گزارش بلومبرگBW، تتر یک پست اینترنتی منتشر کرده که ادعا می‌کند این گزارش “اطلاعات غلط” منتشر کرده است. گفتنی است که در گذشته نیز نگرانی‌هایی در مورد شفافیت فعالیت‌های مالی این شرکت وجود داشته است.

ماه گذشته Bitfinex، شرکت مادر تتر، با ثبت دادخواست در دادگاه عالی نیویورک، سعی کرد CoinDesk را از دسترسی به مشخصات دارایی‌های تجاری خود منع کند. این شرکت در حال حاضر تحت بررسی چندین سازمان حقوقی، از جمله وزارت دادگستری ایالات متحده و دفتر تحقیقات فدرال است. در اوایل سال ۲۰۲۱، تتر ۱۸.۵ میلیون دلار جریمه پرداخت تا پرونده با دادستان کل نیویورک حل و فصل شود. در تحقیقات NYAG، مشخص شد که این شرکت فعالیت‌های غیرقانونی در نیویورک انجام می‌دهد. ذخایر تتر تاکنون حسابرسی نشده است.

 

 

پیشنهاد مطالعه: توکن های اوراق بهادار (Security Tokens) چیست

 

Source

https://coiniran.com/?p=47843
دکمه بازگشت به بالا