ایستگاه خبر

تلاش تتر برای شفافیت بیشتر

تتر گفته است که پشتوانه‌ی مالی ۳۵ میلیارد دلاری دارد اما مشخص نکرده که این پشتوانه‌ در چه قالبی است.

دیروز شرکت توزیع کننده‌ی تتر گزارش سه ماهه خود را منتشر کرد که گویا قرار بوده نشان دهنده‌ی میزان سرمایه‌ی پشت هر کوین منتشر شده توسط این شرکت باشد.

این اولین بار در چند سال اخیر است که تتر چنین گزارشی را صادر می‌کند، اما این گزارش نتوانسته منتقدین را قانع کند.

با توجه به این گزارش، که شامل گزارش خود تتر و نکاتی از سوی اداره‌ای حسابداری کوچک به نام Moore Cayman واقع در Cayman Island است، در تاریخ ۲۸ فوریه، تتر ۳۵.۳ میلیارد دلار تحت عنوان دارایی و ۳۵.۲ میلیارد دلار تحت عنوان اختیارات داشته است.

۳۵.۱ میلیارد دلار از این اختیارات که مربوط به توسعه و توزیع کوین‌های دیجیتال بوده است؛ گفته می‌شود که در آن زمان در حال پشتیبانی از تتر در حال گردش بوده است.

این حرکت به منظور نشان دادن شفافیت حرکات مالی این شرکت به دلیل اتهامات و گزارشات منفی است که این شرکت در چند سال گذشته دریافت کرده است.

دادستانی ایالتی نیویورک اخیرا با وضع جریمه‌ای ۱۸.۵ میلیون دلاری به مناقشه‌ای طولانی میان این مرکز و تتر پایان داد و این گزارشات سه ماهه نیز بخشی از این توافق‌نامه است.

این گزارش چیز زیادی را مشخص نمی‌کند اما دلیل نمی‌شود که چیزهای بیشتری برای گفتن نباشد.

فقط در ۲۸ فوریه؟

با توجه به گزارش، تتر در ۲۸ فوریه ۳۵.۳ میلیارد دلار داشته است که ۳۵ میلیارد تتر در گردش را پشتیبانی می‌کرده است، اما قبل از ۲۸ فوریه این مبلغ چقدر بوده است؟

با توجه به بخشی از تحقیقات دادستانی بر روی تتر، این مرکز تشخیص داده است که به روز رسانی شفافیت اخیرا منتشر شده توسط تتر، گمراه‌کننده بوده است.

یادداشتی که شامل نامه‌ای از سوی بانک نیز می‌شود، نشان می‌دهد که خیلی از این سرمایه‌ها در آن روز در بانک موجود نبوده‌اند.

تا قبل از این تاریخ نیز با توجه به دادستانی، مشخص نیست که تتر چقدر سرمایه‌ داشته است.

از آنجایی که این گزارش تنها به یک روز خاص اشاره می‌کند، ما نمی‌دانیم که دقیقا چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

پینشهاد مطالعه: بهترین نرم‌افزارهای استخراج بیت کوین در سال ۲۰۲۱

تنها یک حسابرسی دقیق که فراتر از این گزارشات باشد، می‌تواند تصویری واضح‌تر از دارایی‌ها تتر و فعالیت‌های این شرکت در مدتی طولانی‌تر را ارائه می‌کند.

این دارایی‌ها شامل چیست؟

یادداشت Moore Cayman می‌گوید که مجموع دارایی‌های حال حاضر تتر در روز ۲۸ فوریه معادل ۳۵۲۷۶۳۲۷۱۵۶ دلار است.

اما در این یادداشت آمده است که دارایی‌های شرکت برای توزیع ارزهای‌ دیجیتال توسط این شرکت به اندازه‌ای است که انتشار توکن دیجیتال را پشتیبانی کند.

این یادداشت سوالات زیادی را به وجود می‌آورد: اگر بخشی از ۳۵ میلیارد دلار در قالب دارایی دیجیتال است، این دارایی‌ها چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند؟

دارایی‌های دیجیتال و رمزارزها نوسان زیادی دارند و یک ریزش کوچک می‌تواند ارزش دارایی‌های دیجیتال تحت اختیار تتر را تحت تاثیر قرار دهد.

Rohan Gray پرفسور قانون در دانشگاه ویلیامت می‌گوید: مشخص نیست که چه نوع دارایی در اختیار آن‌هاست، همچنین مشخص نیست که این دارایی‌ها در بانک‌های رسمی هستند، یا در اختیار وزارت دارایی آمریکا هستند، آیا این میزان نقدینگی طبق تعریف استاندارد نقدینگی کسب شده یا خیر.

پس گفتن اینکه شما دارایی دارید با اینکه مشخص کنید چقدر دارایی نقد و چقدر دارایی غیر نقد دارید،‌ بسیار متفاوت است.

او همچنین اضافه کرده است: ما از چیزی به طور دقیق اطلاع نداریم، ممکن است آن‌ها تنها ۲۵ دلار در بانک داشته باشند و مابقی این سرمایه به صورت بیت کوین باشد.

حال سرنوشت گزارشات آینده چه می‌شود؟

شرکت تتر موظف است که به عنوان بخشی از توافق میان دادستانی نیویورک و این شرکت، هر سه ماه گزارشی مبنی بر تشریح دارایی‌های خود منتشر کند.

در این گزارشات، تتر باید دسته‌بندی دارایی‌های پشوانه‌ی تتر (مانند پول نقد، قرض، دارایی‌های فیزیکی مثل شمش طلا) را با اعلام درصد هر بخش، منتشر کند.

گزارش دیروز شامل هیچ یک از این اطلاعات نبود.

اما این گزارشات سه ماهه که برای دادستانی فرستاده می‌شوند ممکن است بتوانند تصویر واضح‌تری نسبت به این که تتر دقیقا چگونه پولی که برای پشتیبانی از توکن‌های دیجیتال خود لازم دارد، را سرمایه‌گذاری کرده است.

از فوریه تاکنون، تتر ۶ میلیارد توکن جدید منتشر کرده است که در گزارش جدید باید به آن‌ها نیز اشاره کند.

source

https://coiniran.com/?p=44886
دکمه بازگشت به بالا