ایستگاه خبر

بروزرسانی Taproot سرانجام توسط ماینرها تایید شد

بروزرسانی تاریخی و مهم Taproot سرانجام توسط ماینرهای بیت‌کوین تایید شد، Taproot رویدادی مهم در اکوسیستم بیت‌کوین بوده و با طرح بهبود SegWit یا هاوینگ برابری می‌کند. Taproot که برجسته‌ترین بروزرسانی بیت‌کوین از سال ۲۰۱۷ تاکنون قلمداد می‌گردد سرانجام برای اجرا در نوامبر سال جاری تایید شده است.

انتظارها برای Taproot به پایان رسید!

ماهیت غیرمتمرکز بیت‌کوین بروزرسانی‌های این شبکه را ملزم به عبور از فرآیند تاییدیه کرده و تصمیم‌گیری را در انحصار توسعه‌دهندگان قرار نمی‌دهد. این موضوع درباره‌ی Taproot نیز صدق کرده و عرضه‌ی آن نیازمند اجماع ماینرها برای اعلام پشتیبانی خود از آن است. Taproot سرانجام موفق شد به حدنصاب تعیین شده لازم برای این پشتیبانی که ۹۰ درصد از بلاک‌های استخراج شده بود دست یابد.

بروزرسانی Taproot سرانجام توسط ماینرها تایید شد

دوره‌ی دشواری در بلاک‌چین به مدت زمان بین دو تنظیم سختی شبکه اطلاق می‌گردد. شبکه‌ی بیت‌کوین از طریق ایجاد تعادل بین قدرت محاسباتی ماینرها و سختی پردازش الگوریتم‌های محاسباتی توسط آنها به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

اصل بنیادی بلاک‌چین بیت‌کوین خواهان معادلات دشواری است که حل کردن هریک از آنها توسط ماینرها به ۱۰ دقیقه زمان نیاز داشته باشد. با این وجود ورود یا خروج ناگهانی برخی از ماینرها شبکه را دستخوش عدم تعادل می‌کنند. ورود ماینرهایی با قدرت محاسباتی بالاتر فرآیند پردازش الگوریتم‌ها را تسریع کرده و در مقابل خروج یک یا چند ماینر موجب ازدحام شبکه و افزایش سختی آن خواهند شد.

با افزایش قدرت محاسباتی ماینرها، سختی شبکه‌ نیز به‌طور خودکار با انجام پروسه‌ی تنظیم بیشتر می‌شود. در یک سناریوی معکوس با خروج قدرت محاسباتی سختی شبکه نیز کاهش خواهد یافت، همان‌گونه که ممنوعیت استخراج در چین باعث افت ۱۶ درصدی سختی شبکه گشت. پروسه‌ی تنظیم مجدد هر دو هفته یک‌بار و یا با فاصله‌ی هر ۲۰۱۶ بلاک رخ می‌دهد.

در این میان Taproot نیز توانست با یک رای‌گیری سریع دو هفته‌ای که به Speedy Trial معروف است از سوی ماینرها تایید گردد.

بروزرسانی Taproot سرانجام توسط ماینرها تایید شد

چرا Taproot مهم است؟

Taproot به‌عنوان یک سافت فورک می‌تواند تراکنش‌‌های امن و سریع‌تری را برای شبکه‌ی بیت‌کوین به ارمغان آورد. سرعت بالای تراکنش‌ها برای بلاک‌چین بسیار مهم است، زیرا از بار پردازشی تراکنش‌ها کاسته و کارمزد آنها را اندکی کم می‌کند.

Taproot با امضاهای Schnorr ارتباط تنگاتنگی دارد، Schnorr نوعی امضای دیجیتال است که به‌عنوان جایگزین ساده‌تر و ایمن امضای ECDSA درنظر گرفته می‌شود. با فعال شدن امضای Schnorr یک شاه‌کلید برای تایید چندین تراکنش ایجاد می‌گردد که با ادغام چندین امضای متفاوت می‌تواند در کاهش فضا و داده‌های تولید شده توسط تراکنش‌ها موثر واقع گردد.

استقبال جامعه‌ی بیت‌کوین از Taproot تنها به‌خاطر قابلیت‌های فنی و بهبود شبکه‌ی آن نیست، بلکه در توانایی آن برای ایجاد یک روند صعودی در میان سرمایه‌گذاران است.

پیشنهاد مطالعه: وضعیت حال حاضر بازار بیت کوین: رشد قیمت یا کاهش قیمت؟ – تحلیل آن‌چین

Source

https://coiniran.com/?p=46052
دکمه بازگشت به بالا