ایستگاه خبر

رمز ارز ها سوریه را به یک ایالت آنارشیست قدرتمند تبدیل خواهد کرد؟

یک ناحیه مسکونی ۴ میلیون نفری در شمال سوریه به کمک اولین توسعه دهندگان بیت کوین به دنبال راهی برای غلبه بر تحریم با استفاده از رمز ارز هستند.

یک ناحیه مسکونی ۴ میلیون نفری در شمال سوریه به دنبال راهی برای غلبه بر تحریم ها با استفاده از رمز ارز هستند. Rojava (مناطق کردنشین سوریه) که به عنوان فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه نیز شناخته می شود، شش سال گذشته را درگیر جنگ بوده است. در حال حاضر تحت یک صلح شکننده، این منطقه مشمول تحریم اقتصادی همه جانبه ی ترکیه، ایران، سوریه و عراق می باشد. در این میان حامیان دولت به تازگی بر روی استقلال پولی تاکید می کنند.

Erselan Serdem رهبر برنامه های توسعه تکنولوژیک Rojava به Coindesk گفت: ارز اصلی لیر سوریه است اما، اعتقاد رو به رشد مردم این منطقه این است که رمز ارز ها می توانند جایگزین بهتری باشند. وی افزود: در کنار سیستم خود گردان، برنامه هایی برای بکار گیری آکادمی تکنولوژی های جدید با تاکید بر رمزنگاری و رمز ارز ها داریم.

رمز ارز ها سوریه را به یک ایالت آنارشیست قدرتمند تبدیل خواهد کرد؟
syria will use crypto to power an anarchist state/ Source

امیر تاکی، یکی از اولین توسعه دهندگان بیت کوین، برای کمک به ایجاد تغییر در کنار Rojava جنگیده است. تاکی نیز در حال پایه گذاری یک آکادمی تکنولوژی اروپایی در بارسلوناست. وی گفت: «Rojava یک پروژه انقلابی است که می خواهد یک جامعه آنارشیستی جدید با حکمرانی قانون، جامعه و فرهنگ بسازد.»

بیشتر بخوانید: گزارش بلاک چین در مورد مزایا و معایب کوین های پایدار (Stablecoin)

آکادمی های جدید دنباله رویِ فلسفه نظریه پرداز سیاسی کُرد، Abdullah Ocalan هستند. کسی که نوعی از حکومت به نام «کنفدراسیون دموکراتیک» را ترویج می کند. Serdem گفت: بلاک چین و رمز ارز ها برای دفاع از دموکراسی، دفاع از حقوق زنان و محیط زیست بسیار حیاتی هستند. او ادامه داد: «برای استفاده کمتر از آب، استفاده عادلانه از زمین و استفاده از شبکه های اجتماعی نیاز به تکنولوژی هایی شبیه بلاک چین داریم. ما بلاک چین را به عنوان بخشی از شبکه مورد استفاده مردم می بینیم.» در عین حال که توافق روی یک رمز ارز  برای تبادل در تمام منطقه یک پروژه بلند پروازانه می باشد، وی معتقد است که تجربه Rojava در جنگ توانایی سازماندهی اثر بخش و ایجاد یک مثال خوب برای جهان را به آنها داده است. Serdem ادامه داد: «ما باید عمیقا در مورد سیستم جدید آتی و اینکه مردم چطور می توانند بدون متمرکز سازی منابع را به صورت دموکراتیک مدیریت کنند، فکر کنیم. این سیستم را جامعه غیر متمرکز نامیده ایم.»

بیشتر بخوانید: گام بلند اتریوم (Ethereum) برای عادلانه تر شدن صنعت استخراج

زیرساخت های جدید

امیر تاکی که دو سال در طول جنگ در این کشور به سر برده است می گوید: جایگزین کردن رمز ارز ها مشکل است چرا که تمام اقتصاد Rojava بر پایه اسکناس است. او می گوید زیر ساخت های بزرگی برای پردازش پول رایج توسعه پیدا کرده اند که این مراکز در سراسر کشور تنها مشغول حسابداری هستند. ترکیب این وضعیت با تورم بالا به این معنیست که مردم محلی پول زیادی برای مبادله اوراق بهادار نیاز دارند.

رمز ارز ها سوریه را به یک ایالت آنارشیست قدرتمند تبدیل خواهد کرد؟
syria will use crypto to power an anarchist state/ Source

تحریم های اقتصادی کشور های همسایه نیز باعث می شود ارسال پول به خارج از منطقه کارمزد بالاتری در بر گیرد. تاکی گفت: «هزینه تراکنش با استانبول در حال حاضر ۱۰ درصد است. ما معتقدیم با استفاده از رمز ارز ها می توانیم این هزینه را به ۲ درصد در مبادلات با تمام جهان کاهش دهیم و فقط محدود به تراکنش با استانبول نباشیم.» وی افزود اولین گام از تجهیزات مورد نیاز برای تبادل پول محلی با بیت کوین کیف پول نرم افزاریست که هم اکنون به زبان محلی ترجمه شده است. به علاوه، زیرساخت های پرداخت همچون شبکه لایتنینگ بیت کوین یا یک شبکه پرداخت سفارشی می تواند یک بازار تجاری سریع، امن و ارزان بسازد.

در حال حاضر تحقیقات روی روش هایی همچون عدم اتکا به اینترنت، مثل انتقال رمز ارز از طریق شبکه رادیویی و اسکناس  های کاغذی رمزنگاری شده، در حال انجام است. تاکی اضافه کرد: «همه ی افراد تلفن همراه ندارند، بنابراین تحقیقات روی اسکناس های رمزنگاری شده مهم به نظر می رسد.»

بیشتر بخوانید: انشعاب (Fork)؛ مفهوم کلیدی و مهم تکنولوژی بلاک چین به زبان ساده

با اینکه هنوز کارهایی برای پذیرش رمز ارز ها در منطقه باقی مانده است، تاکی و Serdem تاکید کردند که این گام ها برای استقلال Rojava از همسایگانش الزامی هستند.

Serdem  گفت: «ما دوست نداریم به پول دولت سوریه که همان پول محلی است وابسته باشیم. ما می خواهیم با رمز ارز خودمان تجارت کنیم.» وی تاکید کرد که بایستی تجزیه و تحلیلی اساسی پیش از بکارگیری رمز ارز انجام شود که مستلزم سرشماری جمعیت، بررسی جغرافیایی و منابع طبیعی همچون نفت، آب و نور خورشید است.

فراتر از پول

پی ریزی جامعه جدید Rojava یک سیستم مشارکتی است که با انجام توابع مختلف داخل جامعه انجام می شود. برای مثال، تعاونی هایی با نقش های مراقبت بهداشتی، کشاورزی، رسانه و هنر شامل داوطلبان اصل قوی عدم اجبار هستند. تاکی گفت، کمیته تکنولوژیکی به ایجاد رمز ارز محلی کمک می کند تا این تعاونی ها بتوانند همانطوری که با ابزار های مالی می توان تامین سرمایه کرد، تجارت کنند. وی افزود: «تعاونی ها می توانند با یکدیگر بر اساس ارزی که به یک سبد کالا وابسته شده یا ارزی با شناوری آزاد تجارت کنند.»

رمز ارز ها سوریه را به یک ایالت آنارشیست قدرتمند تبدیل خواهد کرد؟
syria will use crypto to power an anarchist state/ Source

به علاوه، کمیته تکنولوژیکی برنامه هایی برای استفاده از بلاک چین برای کاربرد هایی در مسایل مالی دارد. برای مثال، Serdem گفت که می توان بلاک چین را به عنوان یک زیر ساخت حکومتی جدید توسعه داد که امکان عدم تمرکز، کنترل دموکراتیک و شفافیت بالا را می دهد. Serdem ادامه داد: «با تکنولوژی هایی شبیه بلاک چین می توانیم سیستمی شبیه به یک شبکه میان تمام بخش هایی که در آینده می سازیم، ایجاد کنیم. بر پایه بلاک چین می توانیم فرایند مدیریت شخصی ایجاد و تمام نقش ها و وظایف را میان افراد جامعه تقسیم کنیم.»

بدین ترتیب، کمیته تکنولوژی با اَشکال جدیدی از حکمرانی دیجیتال، آرمان های Rojava ی دموکراتیک را آزمایش خواهد کرد. برای مثال، مردم با استفاده از تکنولوژی بلاک چین می توانند قدرت تحکم را از موسسات بگیرند، از قرارداد های هوشمند برای روابط رسمی استفاده کنند و عملیات را با شفافیت نظاره گر باشند. Serdem بیان کرد که Rojava فرصت خوبی برای عملیاتی کردن این ایده هاست.

بیشتر بخوانید: هایپر لجر (Hyperledger) چیست؟

هکر های انقلابی امیدوارند با استفاده از بلاک چین، Rojava  تبدیل به یکی از مثال های جامعه دموکراتیک در خاورمیانه و جهان شود. مهمتر اینکه، Serdem تاکید کرد که چنین تغییری با استفاده از خشونت به وقوع نخواهد پیوست و این کار برای نشان دادن به جهانیان است که سیستم های دیگری هم برای اداره جهان وجود دارند – که حفاظت از محیط زیست، خودمختاری و خودگردان بودن را همزمان به ما می دهد. به نظر Serdem این سیر تکاملی با به روز کردن سیستم های قدیمی با تکنولوژی های جدید به قدرت جنبش بستگی دارد؛ دستاوردی که انقلاب های پیشین از آن محروم بوده اند.

همچنین، این پروژه به دنبال جذب متحدانی از سراسر جهان است. Serdem آنها را «هکر های انقلابی» می نامد که می توانند برای کمک به تحقق پروژه آستین همت بالا بزنند. او در ادامه گفت: «می دانیم که افراد متخصص و با دیدگاه فلسفی بسیاری وجود دارند که به خوبی می دانند سیستم فعلی حاکم در هیچ کجای جهان کارایی ندارد.»

تاکی تلاش هایی برای جذب برنامه نویسان آرمان گرای جوان که به ایده غیر متمرکز سازی و تغییر اجتماعی در عمل علاقه مندند، در اروپا انجام داده است. به گفته Serdem، Rojava آخرین فرصت برای انقلاب، تغییر نظام قدیم جهانی، پایان دادن به استثمار سرمایه داری و شکل جدید برده داری است.

Serdem به CoinDesk گفت:

«ما باید Rojava را به عنوان نمونه بسازیم. Rojava می تواند اولین گام باشد تا مردم ببینند که چگونه می توانیم کاپیتان سرزمین خود باشیم؛ منطقه ای که در سلطه ی یک سیستم کهنه است.»

توجه!

دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.

Source & image

https://coiniran.com/?p=24984
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x