ایستگاه خبر

Synthetix اکنون توسط سه سازمان خودگردان غیرمتمرکز اداره می‌شود

سینتتیکس Synthetix که سومین بستر DeFi به لحاظ حجم دارایی‌های قفل شده به حساب می‌آید، حالا توسط سازمان‌‌های تحت مالکیت جامعه یا DAO ها اداره می‌شود.

بنیاد Synthetix که از زمان راه‌اندازی پروژه در سال ۲۰۱۸ تا حد زیادی تعیین مسیر بستر‌های دارایی‌های مصنوعی نقش داشته، به گزارش خبرگزاری Decrypt، تدریجا فعالیت خود را متوقف می‌کند و سه سازمان خودگردان غیرمتمرکز جای آن را تصاحب می‌کنند. ProtocolDAO، grantsDAO و synthetixDAO این سه سازمان هستند.

بستر Synthetix در حال حاضرتقریبا ۴۶۰ میلیون دلار دارایی را در قالب قرارداد‌های هوشمند خود نگه‌داری می‌کند، که بنا بر آمار DeFi Pulse این رقم از سال گذشته تا کنون ۲۰ برابر شده است. توکن این بستر، SNX نیز در همین بازه زمانی ۱۰ برابر شده و به قیمت ۳.۲ دلار رسیده است.

این تغییر در شیوه اداره این بستر روز دوشنبه طی یک پست در وبلاگ این بنیاد اعلام شد که در آن عنوان شده است:

“این تغییرات نشان دهنده تغییر فاز در حکم‌رانی Synthetix است. در حالی که مدتی است این بستر از طریق یک اجماع سخت، اداره و حکم‌رانی می‌شود، این تغییر به شکل قابل توجهی قدرت بیشتری را در دستان دارندگان توکن قرار می‌دهد.”

DAO ها

ProtocolDAO با استفاده از یک الگوریتم امضای چندگانه که نیاز موافقت ۴ نفر از ۸ امضاکننده بر به روزرسانی پروتوکل دارد، قرارداد‌‌های هوشمند این بستر را کنترل می‌کند. امضا کنندگان این توانایی را دارند که قرارداد‌ها را در سطح سیستم و در سطح توکن‌های مصنوعی شخصی، متوقف نمایند تا در صورت وقوع یک حادثه بتوانند از امنیت وجوه اطمینان حاصل کنند. همچنین برخی پشتوانه‌ها تعبیه شده‌اند مثل این که دارندگان توکن می‌توانند رأی بدهند تا تصمیم امضا کنندگان را رد و باطل نمایند.

SynthetixDAO، ساختاری که در حال حاضر وجود دارد، قرار است که برای رشد شبکه، تأمین سرمایه کند. در حالی قبل از این خود بنیاد Synthetix دریافت کننده اصلی سرمایه‌های تأمین شده بود، اما حالا هر موجودیتی که در Synthetix مشارکت دارد می‌تواند برای تأمین سرمایه درخواست دهد. انتظار می‌رود بنیاد Synthetix که بیش از ۶ درصد توکن‌های SNX را در اختیار دارد، این توکن‌ها را به SynthetixDAO منتقل کند.

GrantsDAO یک الگوریتم امضای چندگانه ۴ از ۵ است که امضا کنندگان آن درباره تأمین سرمایه کالا‌های عمومی تصمیم می‌گیرند. پیشنهاده کمک هزینه می‌تواند توسط هر کسی در جامعه یا انجمن ارائه شود. همچنین دارندگان توکن می‌توانند برای جایگزینی امضا کنندگان رأی دهند.

عدم تمرکز در سایه

در حالی که سازما‌ن‌های خودگردان مستقل به معنای مشارکت جامعه در حکم‌رانی هستند، اما ممکن است در نهایت در دستان یک گروه کوچک که امضاهای چندگانه را کنترل می‌کنند، قرار گیرد. همچنین اعضای تیم هسته، سهام بیشتری را با توکن‌های SNX نگه‌داری می‌کنند که موجب تمرکز قدرت در پروتوکل می‌شود. در یک گزارش از پژوهش بایننس که ۹ جولای منتشر شد، پیش‌بینی شده که دارایی‌های SNX تیم Synthetix از ۱۰ درصد به ۱۸ درصد در ۲۰۲۳ افزایش یابد.

البته این منصفانه است که اعضای اولیه تیم و آن‌‌هایی که در رشد پروژه مشارکت داشته‌اند، سهام به نسبت زیادی بگیرند. در غیر این صورت، بدون وجود انگیزه‌های مناسب، سیستم به درستی عمل نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید: دیفای یا صنعت مالی غیرمتمرکز، راه کارها و چالش ها

https://coiniran.com/?p=40335
دکمه بازگشت به بالا