ایستگاه خبر

راه‌حل Stratum V2 و عدم تمرکز بیت کوین

راه‌حل Stratum V2 یک پروژه است که  هدف آن ارائه یک راه منعطف‌تر و شفاف‌تر برای ایجاد ارتباط با استخرهای استخراج به استخراج‌گران خرد با تعداد کمی دستگاه است.

در هسته‌ی مأموریت بیت کوین، همواره میل به عدم تمرکز در چندین لایه وجود داشته است. کلمه‌ی غیرمتمرکز دچار ازدیاد معنایی شده است و بحث‌های فراوانی درباره‌‌ی آن وجود دارد.

عدم تمرکز از ابعاد مختلفی چون فنی، جغرافیایی، اقتصادی و حتی فرهنگی در طبقه‌های مختلفی قرار می‌گیرد. همچنین عوامل مختلف مثل توسعه‌دهندگان و صرافی‌های فرد به فرد و کارگزاری‌‌های بازارهای ثانویه از جمله‌ی ذینفعان آن هستند.

عدم تمرکز و بخش استخراج

یکی از بخش‌هایی که همواره در فضای رمز ارز و به ویژه بیت کوین مورد توجه بوده، صنعت استخراج است. فرآیند استخراج عامل حیاتی کارکرد و امنیت شبکه بیت کوین و مکانیزم اجماع اثبات کار در این شبکه است.

از تمرکز استخرهای استخراج در چین تا آزادی عمل استخراج‌گران برای انتخاب استخر خود، میزان عدم تمرکز در بخش استخراج بیت کوین یک معیار بسیار مهم در امنیت بیت کوین و در کل آینده‌ی این دارایی محبوب به حساب می‌آید.

اگر استخراج‌گران که در یک استخر گرد هم می‌آیند بتوانند برنامه‌هایی مثل سانسور برخی از بلوک‌ها را پیاده‌سازی کنند، باید داشتن یک فناوری شفاف و ضد دست‌کاری و مورد پذیرش عموم را فراموش کنیم. در این صورت یک رژیم «پشت‌ پرده حقایق» مواجه خواهیم بود که از سران استخر‌های استخراج متمرکز تشکیل شده است. این رژیم می‌تواند به هر جهتی رانده شود، چه با نیروی انگیزه‌های شخصی مثل طمع یا قدرت‌طلبی و چه با اعمال زور به وسیله‌ی قانون‌گذاران کشورها در راستای منافعی غیر از منافع کل شبکه.

برای جلوگیری از وقوع چنین پیامد‌هایی، استخر Slush Pool از پیاده‌سازی راه‌حل پروژه‌ی Stratum V2 پشتیبانی می‌کند. این استخر از سال ۲۰۱۰ تاکنون، در مجموع ۱.۲ میلیون بیت کوین را استخراج کرده است و بزرگ‌ترین استخر استخراج بیت کوین غیرچینی است.

پروتکل پیشین آن‌ها، پروژه‌ی متن-باز Stratum V1، هم‌اکنون توسط بسیاری از استخرهای استخراج دنیا استفاده می‌شود. شرکت مادر این استخر، شرکت Braiins، ارائه‌دهنده خدمات سخت‌افزار استخراج است و با خدمات پشتیبانی خود، در سراسر این زنجیره‌ی ارزش به استخراج‌گران کمک می‌کند.

راه‌حل Stratum V2

این پروژه به استخراج‌گران خرد در یک استخر استخراج اجازه می‌دهد تا بتوانند بلوک انتخابی خود را به جای بلوک مشخص شده توسط استخر، استخراج کنند. این در حالی است که همچنان می‌توانند از یک روش پایدارتر برای ادغام پاداش‌ها استفاده کنند که با آن نوسانات را پوشش می‌دهند. به جای پارادایم فعلی استخر در تخصیص بلوک‌های ناتمام به استخراج‌گران خرد، حالا استخراج‌گر می‌تواند بلوک منتخب خود را استخراج کند و به استخر بازگرداند.

راه‌حل Stratum V2 همچنین مجموعه‌ای از به روزرسانی‌های فنی، از جمله قابلیت تغییر به فرمت JSON برای برقراری ارتباط به باینری و احراز هویت رمزنگاری شده را فراهم می‌کند. اولی برای یکپارچه‌سازی ارتباطات با هدف کاهش تعامل‌های اضافی بین استخرها و استخراج‌گران منفرد است. قابلیت دوم نیز به شما امکان می‌دهد از حملات مرد وسطی (مثل سرقت توان هش توسط تأمین‌کننده خدمات اینترنت) جلوگیری کنید.

این راه‌حل کمک می‌کند به جای داشتن سازمان‌های بزرگ که بخش زیادی از توان هش را دارند، گروه‌‌های اجماع در مکانیزم اثبات کار به شکل عمده‌ای از واحد‌های استخراج خرد تشکیل شوند. به جای فکر کردن به مشکل ادغام توان هش در استخر‌های استراج وسیع، می‌توان به توزیع شدن قدرت هش بین افراد چه به صورت جغرافیایی و چه به صورت اجتماعی و فرهنگی اندیشید.

اغلب افراد آگاه در این زمینه، از تمرکز استخرهای استخراج در کشور چین به عنوان یکی از عوامل کمبود عدم تمرکز در شبکه‌ی بیت کوین یاد می‌کنند. دوباره یادآوری کنیم که عدم تمرکز فقط یک کلمه‌ی ساده است. اما عدم تمرکز به چه سمتی؟‌ تاکنون چه کسی قدرت توزیع‌شده را از یک بنیان متمرکز به ارث برده است؟

به مانند بسیاری موارد دیگر، برای بیت کوین نیز یک نیاز فرهنگی برای ساختن یک طرح که از ایجاد هر گونه قالب متمرکز جلوگیری کند، حالا منجر به یک راه‌حل فنی شده است. راه‌حلی که یک استاندارد بهتر را برای حرکت دلخواهانه و دسته‌جمعی استخراج‌گران به سوی یک اجماع غیرمتمرکز و ضد سانسور و دست‌کاری ارائه داده است.

|| بیشتر بخوانیم: آشنایی با کوفیکس (CoFiX)، نسل جدیدی از AMM ها

Source

https://coiniran.com/?p=43416
دکمه بازگشت به بالا