ایستگاه خبر

بازار سهام با توافق سنا و کاخ سفید بر سر لایحه‌ی محرک ۲ تریلیون دلاری، احیا می‌شود

چهارشنبه، وقتی سنا و کاخ سفید بر سر لایحه‌ی محرک ویروس کرونا به توافق مشترک رسیدند، بازار سهام و داوجونز به‌سرعت تسکین یافتند. بنا بر گزارش Coinspeaker میانگین سهام صنعتی داو جونز بیش از ۱۱ درصد جهش داشت و NASDAQ بیش از ۷ درصد افزایش در ارزش سهام را تجربه نمود.

طبق این توافق، ۲ تریلیون دلار برای مقابله با اثرات ویران‌کننده‌ی ویروس کرونا به زندگی مردم و دنیای کسب‌و‌کار تزریق خواهد شد. هرچند که پیش‌نویس نهایی لایحه برای عموم منتشر نشده است،‌ اما نسخه‌ی قبلی نشان می‌داد که هر فرد باید ۱۲۰۰ دلار دریافت کند، همچنین ۲۴۰۰ دلار برای زوج‌ها و ۵۰۰ دلار به ازای هر فرزند. به علاوه، ۳۵۰ میلیارد دلار به کسب‌و‌کار‌های کوچک تعلق خواهد گرفت تا به آن‌ها در پرداخت حقوق کمک کند و از اخراج کارمندان جلوگیری شود. ۱۵۰ میلیارد دلار هم به ایالت‌هایی که به شدت از این ویروس آسیب دیده‌اند، داده خواهد شد.

رییس جمهور ایالات متحده امیدوار است که این بسته به شهروندان آسیب‌دیده کمک کند و از طرفی بتواند از بازار سهام این کشور در برابر سقوط بیشتر محافظت کند. وی گفت:

“در حال تلاش برای تصویب لایحه‌ی بزرگترین بسته‌ کمک مالی در تاریخ آمریکا هستیم.”

اگر چه تسکین فعلی برای شرکت‌ها به خوبی با این کمک مالی برآورده می‌شود، اما معلوم نیست آیا دولت پس از پایان این بیماری، سهمی از کیک شرکت‌ها را طلب خواهد کرد یا خیر؟

وقتی بحث درباره‌ی ویروس کورونا است، عدم‌اطمینان بسیار است. اگر تعداد مبتلایان و شمار کشته‌شدگان روز‌به‌روز افزایش یابد، امکان دارد سایه‌ی تاریکی بر آینده‌ی بازار‌های مالی مستدام باشد. از طرف دیگر، اگر روند شیوع ویروس در آینده‌ای نزدیک قطع شود و واکسن یا درمانی برای این بیماری کشف شود، این بسته‌ی حمایتی می‌تواند با ایفای نقش یک قهرمان، بازار‌های مالی را از یک سقوط نجات دهد که آن را وخیم‌تر از سقوط ۲۰۰۸ و یازده سپتامبر به حساب می‌آورند.

https://coiniran.com/?p=37816
دکمه بازگشت به بالا