ایستگاه خبر

چرا بزرگترین فروشگاه بازی های رایانه ای دیگر بیتکوین نمی پذیرد؟

Steam همواره یکی از بارزترین مثال ها برای کاربرد بیتکوین در خرید و فروش های آنلاین به شمار می رفت و درصد بالایی از فروش بازی ها و محصولات دیگر خود را با بیتکوین انجام می داد. این فروشگاه اعلام کرده که از این پس، بیتکوین نمی پذیرد.

فروشگاه Steam که توسط شرکت چندرسانه ای Valve مدیریت می شود، همواره در بکارگیری جدیدترین تکنولوژی های روز زبان زد خاص و عام بوده است. Steam یکی از اولین فروشگاه های به نام اینترنتی بود که از پرداخت های بیتکوین در بستر خود استفاده کرد. Steam همواره یکی از بارزترین مثال ها برای کاربرد بیتکوین در خرید و فروش های آنلاین به شمار می رفت و درصد بالایی از فروش بازی ها و محصولات دیگر خود را با بیتکوین انجام می داد.

چرا بزرگترین فروشگاه بازی های رایانه ای (steam) دیگر بیتکوین نمی پذیرد؟

توقف پشتیبانی از بیتکوین در Steam به عنوان  بزرگ ترین فروشگاه بازی های رایانه ای

ولی این فروشگاه نیز در واکنش به مشکلات اخیر شبکه بیتکوین و در اقدامی نه چندان غیرمنتظره با انتشار مطلبی در وبلاگ خود، عدم پشتیبانی مجموعه خود از بیتکوین را اعلام کرد. کارمزدهای بسیار بالای تراکنش های بیتکوین در مدت اخیر ، زمان طولانی تایید شدن و نوسانات شدید قیمت، از جمله دلایلی بودند که Steam را از پشتیبانی بیتکوین در پرداخت های خود منصرف کردند.

بنابر ادعای شرکت Valve، پشتیبانی از بیتکوین در خرید بازی ها و محصولات این فروشگاه، دردسرهای زیادی را برای تیم فروش و پشتبیانی این شرکت ایجاد کرده است.  شرکت Valve در پست اخیر خود به این موضوع اشاره کرد که مهم ترین دلیل آنها برای پشتیبانی از بیتکوین ، کارمزد بسیار پایین و همچنین سرعت بالای تراکنش های آن بود.

این شرکت در وبلاگ خود نوشت : “زمانی که ما پشتیبانی از بیتکوین را آغاز کردیم، کارمزد تراکنش ها تنها $۰.۲۰  دلار بود، ولی در مدت اخیر، این کارمزدها حتی تا ۲۰ دلار نیز افزایش پیدا کرده اند که در برخی موارد هزینه کارمزد از قیمت اصلی محصول انتخاب شده نیز بیشتر می شود!”

چرا بزرگترین فروشگاه بازی های رایانه ای (steam) دیگر بیتکوین نمی پذیرد؟

 علاوه بر این، به دلیل تاخیر زیاد در تایید تراکنش ها و نوسان قیمت بیتکوین ممکن است از لحظه پرداخت با بیتکوین و ثبت خرید تا لحظه تایید تراکنش، قیمت بیتکوین کاهش یافته و خریداران مجبور به پرداخت مابه التفاوت این تراکنش شوند که نه تنها ضرری مالی گریبانگیر آنها خواهد شد، بلکه برای تراکنش دوم نیز باید کارمزد گزاف دیگری بپردازند!

امکان تجدید نظر وجود دارد؟

“از سوی دیگر ممکن است است از لحظه پرداخت با بیتکوین و ثبت خرید تا لحظه تایید تراکنش، قیمت بیتکوین افزایش شدیدی پیدا کند و این بار شرکت ما مجبور می شود که ما به التفاوت این دو قیمت را دوباره به کیف پول خریداران برگرداند. مشکل اینجاست که ما حاضر نیستیم مبلغ گزاف دیگری را به عنوان کارمزد تراکنش مابه التفاوت بپردازیم و کارمزد این تراکنش نیز باید توسط خریداران انجام شود”.

امسال موارد  بسیاری را  از هر دو سناریوی بالا شاهد بودیم. حتی در برخی موارد کاربران راضی می شدند تا ما به التفاوت به وجود آمده را پرداخت کنند، ولی حتی در انجام تراکنش دوم نیز به دلیل نوسانات قیمت بیتکوین مجبور به پرداخت مبلغ دیگری به عنوان مابه التفاوت تراکنش می شدند (خرید یک بازی منجر به ۳ تراکنش بیتکوین ، آن هم با کارمزد های بالا می شد)”

البته بعد از ذکر تمامی این مشکلات و اعلام عدم پشتیبانی خود از بیتکوین ، شرکت Valve در ادامه اشاره کرد که ممکن است در صورت برطرف شدن مشکلات بیتکوین و پایدار شدن قیمت و کارمزد تراکنش ها، در تصمیم خود تجدید نظر کرده و دوباره از این رمزارز در خریدهای خود پشتیبانی کند؛ ولی در حال حاضر به هیچ وجه آن را پشتیبانی نمی کند.

همین هفته پیش بود که قیمت بیتکوین با رشد ۹۳۳ درصدی از ابتدای سال ۲۰۱۷، مرز ۱۰۰۰۰ دلار را نیز رد کرد و مدتی پس از آن به ۱۷۰۰۰ دلار نیز رسید. در طی سال اخیر،  بسیاری از کشورها مانند چین، کره جنوبی و روسیه مسئله رمزارزها را شدیدا جدی گرفته و یا به قانون گذاری آن پرداخته و یا صراحتا استفاده از آنها را ممنوع کرده اند.

https://coiniran.com/?p=16833
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x