ایستگاه خبر

استارک‌نت با شبکه آزمایشی کاکاروت به سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم نزدیکتر می‌شود

استارک‌نت (Starknet) راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ بی‌نیاز از دانش، با راه‌اندازی شبکه آزمایشی جدید Kakarot در آینده به سازگاری کامل با ماشین مجازی اتریوم (EVM) نزدیک‌تر می‌شود.

تیم Kakarot همچنین اعلام کرده است که نیکولاس بکا بنیانگذار لجر، استارک‌ویر و ویتالیک بوترین بنیانگذار اتریوم از آن‌ها حمایت کرده است.

نزدیک شدن استارک‌نت به سازگاری کامل با EVM

الیاس تازارتس، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران کاکاروت اظهار داشت که استارک‌نت در حالی که یک مجموعه دانش پیشرو در اکوسیستم اتریوم است، فاقد سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) است. در نتیجه، مانع قابل توجهی برای ورود وجود دارد. استارک‌نت برای کمک به مقیاس‌بندی برنامه‌های غیرمتمرکز، تراکنش‌ها و محاسبات روی اتریوم با استفاده از زبان مادری خود، Cairo، در میان توسعه‌دهندگان محبوبیت پیدا کرده است. به گفته توسعه دهندگان استرارک‌نت، Cairo توسعه، بررسی و نگهداری کدهای جدید را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. با این حال، عدم سازگاری استارک‌نت با اتریوم می‌تواند برخی از توسعه‌دهندگان را منصرف کند.

بزرگترین تأثیری که کاکاروت می‌تواند داشته باشد این است که استارک‌نت با EVM را سازگار کند. کاکاروت در حال حاضر مانند یک سالیدیتی یا هر موتور زبانی است. در نهایت، شما قادر خواهید بود آن موتور را در استارک‌نت قرار دهید تا آن را با EVM سازگار کنید.

تازارتس فاش کرد که ایده zkEVM برای اولین بار در طی یک کنفرانس Starkware که در ژوئیه ۲۰۲۲ برگزار شد مطرح شد. تا اکتبر، این تیم توانستند به مدت یک هفته دور هم جمع شوند و کار بر روی zkEVM جدید را آغاز کنند. تا دسامبر، کدگذاری پروژه کامل شد و تیم آماده ایجاد یک لایه اجرایی کاملاً کاربردی بود. تازارتس همچنین فاش کرد که بوترین به لطف اشتیاق خود برای رویکرد zkEVM چندگانه برای ساخت اکوسیستم اتریوم روی کاکاروت سرمایه‌گذاری کرد.

برای ویتالیک، هرچه zkEVM ها بیشتر باشد، بهتر است، زیرا تا زمانی که تنوع گسترده‌ای از معماری و رویکردهای متنوع داشته باشید.

ماشین مجازی سفارشی

به گفته تازارتس، در حال حاضر استارک‌نت ماشین مجازی قرارداد هوشمند سفارشی خود به نام Cairo VM را اجرا می‌کند که می‌تواند از Cairo استفاده کند. این بدان معنی است که استارک‌نت با سازگاری مستقیم EVM خارج از جعبه ارائه نمی‌شود، که می‌تواند مانع مهمی در حرکت به جلو باشد.

برخی از تیم‌ها واقعاً باید بتوانند از سالیدیتی استفاده کنند. به عنوان مثال، اگر شخصی یک صرافی غیرمتمرکز یا یک AMM برای اکوسیستم اتریوم نوشت و اکنون ۶۰۰۰۰ خط کد که قبلاً بررسی شده‌اند، آماده کار است، اما این فقط در زنجیره‌های EVM.

اگر توسعه‌دهندگان می‌خواستند از استارک‌نت استفاده کنند، باید یک تیم توسعه‌دهنده جدید استخدام کنند، کد را بنویسند و ممیزی کنند و دو پایه کد را حفظ کنند. تازارتس این فرایند را بسیار هزینه‌بر توصیف کرد.

کاکاروت ZkEVM پشتیبان را ایمن می‌کند

تیم zkEVM کاکاروت همچنین در ۲ ژوئن اعلام کرد که دور اولیه بودجه خود را بسته است. سرمایه‌گذاران در دور اولیه شامل بنیانگذار لجر و معاون نوآوری نیکلاس باکا، شرکت مقیاس‌پذیر بلاکچین استارکور، بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین، و چندین نفر دیگر هستند. کاکاروت از شواهد STARK برای تراکنش‌ها و بلوک‌های قابل اثبات استفاده می‌کند و امنیت و شفافیت را تضمین می‌کند. از طریق این اسناد اعتبار، کاکاروت می‌تواند از امنیت اتریوم استفاده کند و در عین حال هزینه‌های پایینی نیز ارائه دهد.

پیشنهاد مطالعه: ماشین مجازی اتریوم یا EVM چیست؟

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=63322
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x