ایستگاه خبر

کلاهبرداری پروژه Squid Game از سرمایه‌‌گذاران

توکن Squid Game پروژه‌ای که بر روی زنجیره هوشمند بایننس ایجاد شده و از یک سریال موفق نتفلیکس با همین نام الهام گرفته شده بود، با سقوط شدید قیمتی مواجه شد. تیم اصلی پروژه با حذف تقریباً تمام نقدینگی خود از استخرهای صرافی‌های غیرمتمرکز باعث این سقوط شدید شدند.

این پروژه که تنها یک هفته از عمر آن می‌گذرد، با استفاده از محبوبیت سریال Squid Game مورد توجه کاربران قرار گرفت. بنیانگذاران این پروژه که هویت آن‌ها مشخص نیست، توکنی به نام SQUID را در زنجیره هوشمند بایننس راه‌اندازی کردند. این توکن برای خرید در بازارهای غیرمتمرکز PancakeSwap و DODO در دسترس بود. در کمتر از یک هفته بیش از ۳۰۰۰۰۰ درصد افزایش یافت، اما چندین نشانه حاکی از آن بود که ممکن است یک پروژه کلاهبرداری باشد.

توکن Squid Game مانند اعضای دیگر خانواده «میم کوین‌ها» دوران اوج را سپری کرد، و حالا با سقوط مواجه شده است. اگرچه این پروژه هیچ ارتباط رسمی با سریال نتفلیکس نداشت، اما به دلیل مضمون آن، توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرد، که احتمالاً به‌‌عنوان یک کاتالیزور برای افزایش قیمت توکن عمل کرد.

بر اساس داده‌های CoinMarketCap، اسکوئید (SQUID) در ۲۶ اکتبر با قیمت ۰.۰۱۲ دلار معامله شد و امروز برای مدت کوتاهی به بالاترین حد خود یعنی ۲۸۵۶ دلار رسید.

افزایش شدید قیمت SQUID می‌تواند به خاطر طراحی «مکانیسم ضد دامپ» پروژه که به قرارداد هوشمند توکن SQUID متصل بود، نیز مرتبط باشد. این مکانیسم به سرمایه‌گذاران امکان خرید توکن را می‌داد اما از فروش آن‌‌ها جلوگیری می‌کرد.

اوایل امروز، تیم عرضه در گردش توکن‌های SQUID را از طریق PancakeSwap و DODO فروخت که این کار منجر به کاهش بیش از ۹۹.۹۹ درصدی قیمت این توکن شد. به دنبال این حادثه، وبسایت رسمی پروژه از کار افتاد، و توییتر حساب آن‌ها را به دلیل «فعالیت غیرمعمول» محدود کرد.

در یک به‌روزرسانی تلگرامی، این تیم مدعی شد که شخصی در تلاش برای هک کردن حساب توییتر و همچنین قرارداد هوشمند توکن آن‌ها بوده است. بعدتر این حساب خروج خود را از این پروژه اعلام کرد:

تیم Squid Game Dev نمی‌خواهد پروژه را ادامه دهد، زیرا کلاهبرداران ما را افسرده و در استرس غرق کرده اند.

ناظران در جامعه کریپتو به این نتیجه رسیده‌اند که این تیم سرمایه‌گذاران را فریب داده تا توکن را بخرند و سپس با فروش آن در بازار آزاد، تمام نقدینگی را از بین ببرند. این تیم از فروش خود حدود ۱۲ میلیون دلار به دست آورده است.

این حادثه نشان می‌‌دهد که چگونه تبلیغات بدون احتیاط یا دقت لازم می‌تواند کاربران را به سرمایه‌گذاری در پروژه‌های رمز ارزی مشکوک سوق دهد. این پروژه خاص از موفقیت Squid Game برای فریب دادن سرمایه‌گذاران استفاده کرد. بسیاری «مکانیسم ضد دامپ» آن درحالی که حتی در وایت پیپر آن آمده بود را نادیده گرفته شد.

کوین Squid Game به لیست طولانی دیگر کلاهبرداری‌ها در زنجیره هوشمند بایننس و سایر بلاکچین‎‌ها می‌پیوندد. کوین‌هایی نظیر TurtleDex ،Luna Yield و PolyWhale تنها نمونه‌هایی از پروژه‌های کریپتویی هستند که کاربران آن‌ها در ماه‌های اخیر به سرنوشت مشابه دچار شده‌اند.

 

پیشنهاد مطالعه:روش های رایج کلاهبرداری (اسکم) در حوزه رمزارز و بلاکچین، بخش اول

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=48144
دکمه بازگشت به بالا