ایستگاه خبر

راهکار انعطاف‌پذیری سولانا لبز پس از قطعی موقت ابزار ضرب NFT آن

پس از قطعی غیرقابل برگشت چند روز پیش که ربات‌ها بر روی ابزار ضرب توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) Candy Machine ساخته‌شده بر روی سولانا (Solana) ازدحام کردند، توسعه‌دهندگان اصلی این پروتکل مجموعه‌ای از اقدامات انعطاف‌پذیری جدید را راه‌اندازی کردند که برای پیاده‌سازی در شبکه اصلی برنامه‌ریزی شده است.

قطعی که تقریباً در ساعت ۲۰:۳۰ UTC در ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) رخ داد، باعث شد مین‌نت (Mainnet) بتای سولانا دچار توقف موقت در تولید بلوک خود شود. این وقفه تقریباً هفت ساعت ادامه داشت و تعداد زیادی از تراکنش‌های ورودی شبکه را با بیش از ۶ میلیون TPS (تراکنش در ثانیه) از کار انداخت و ظرفیت گره‌های جداگانه را فلج کردد.

شایعات مبنی بر انتشار یک حمله داس (DoS) توسط آزمایشگاه سولانا رد شد. آن‌ها سپس ادعا کردند تجزیه و تحلیل پس از رویداد نشان می‌دهد چگونه ربات‌ها برنامه‌ریزی شده‌اند تا در ابزار ضرب توکن Candy Machine را بیش از حد بارگذاری کنند و بتوانند آن را در اختیار خود بگیرند یا NFT‌های جدید به دست آورند.

این قطعی به سرعت باعث شد که قیمت‌های SOL دلار در سراسر جهان تقریباً ۱۳ درصد کاهش یابد. به همین دلیل، آزمایشگاه سولانا تصمیم گرفته است جزئیات و راهکارهایی را در مورد اینکه چگونه چنین مورد مشابهی از بی‌ثباتی شبکه را می‌توان در نسخه‌های بعدی پروتکل کاهش داد، روشن کند.

طبق گفته آزمایشگاه‌های سولانا، توسعه‌دهندگان آن‌ها در حال حاضر در حال ساخت یک پروتکل قابلیت همکاری مبتنی بر QUIC هستند. QUIC یک پروتکل شبکه لایه انتقال همه‌منظوره است که توسط جیم راسکیند گوگل در سال ۲۰۱۲ ساخته شد. در حال حاضر، شبکه اصلی سولانا بر روی یک پروتکل مبتنی بر UDP (پروتکل Datagram کاربر) لایه‌بندی شده که مستعد تهدید و سوء استفاده است. پروتکل قابلیت همکاری جدید گزینه‌های بیشتری را برای انطباق و بهینه‌سازی دریافت داده‌ها برای شبکه اصلی سولانا مهیا می‌کند، و تراکنش‌ها را نیز در طول زمان مؤثرتر می‌کند.

در کنار این توسعه جدید، یک پارامتر کیفیت خدمات (QoS) نیز وجود دارد که توسط سولانا لبز توسعه می‌یابد، پارامتری که کاربران را بر اساس ارزش توکن‌های سهام آن‌ها اولویت‌بندی می‌کند. با این پارامتر جدید، قاعده فعلی مبنی بر خدمت اولیه برای تراکنش‌های در-صف دیگر اجرا نخواهد شد. طبق گفته سولانا لبز، اولویت‌بندی هزینه‌ها نیز در حال انجام است، و اجرای کامل آن برای انتشار در نسخه ۱.۱۱ شبکه اصلی سولانا برنامه‌ریزی شده است.

با افزایش محبوبیت و پذیرش کریپتو، شبکه‌هایی مانند سولانا باید به توسعه و اجرای اقدامات جدید انعطاف‌پذیری برای اطمینان از ثبات سیستم‌های خود ادامه دهند. قطعی اخیر، که شبکه Mainnet بتای سولانا را با توقف موقت تولید بلوک مواجه کرد، تا حدودی سولانا لبز را مجبور کرده تا ویژگی‌هایی را که هنوز در حال توسعه هستند، به منظور محافظت از یکپارچگی پروتکل‌ها و حفظ اعتماد کاربران و سرمایه‌گذاران سولانا، رونمایی کند.

 

پیشنهاد مطالعه: امن‌ترین کیف پول های NFT در سال ۲۰۲۲

 

Source

https://coiniran.com/?p=50999
دکمه بازگشت به بالا