آخرین اخبار ارزهای دیجیتالایستگاه خبر

پلتفرم قرارداد هوشمند کلاک‌ورک فعالیت‌های خود را متوقف خواهد کرد

کلاک‌ورک (Clockwork) پروتکل اتوماسیون قراردادهای هوشمند مبتنی بر سولانا، قرار است تا پایان اکتبر تعطیل شود. مؤسس آن، نیک گارفیلد، آن را به عنوان یک «محدودیت تجاری مثبت» توصیف کرده است که به نحوی بر تصمیم مصمم بسته شدن این پروتکل در اکوسیستم سولانا تأکید دارد.

بسته شدن قریب الوقوع کلاک‌ورک تنها رویداد اکوسیستم سولانا نیست. در اوایل سال جاری، پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) Friktion و Everlend Finance نیز فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند. شایان ذکر است، کاردینال، یکی دیگر از پروتکل‌های توکن غیرقابل تعویض (NFT) مبتنی بر سولانا، نیز در اواخر ژوئن با اشاره به شرایط اقتصادی، علیرغم جمع‌آوری سرمایه 4,4 میلیون دلاری در حدود یک سال قبل، اعلام کرد فعالیت‌هایش در اواخر ژوئن متوقف می‌شود.

گارفیلد در یک سری پست در تاریخ 27 اگوست در X (توئیتر سابق) نوشت توسعه فعال کلاک‌ورک متوقف می‌شود و نودهای پروتکل در هر دو شبکه devnet و mainnet از 31 اکتبر غیرفعال خواهند شد.

کلاک‌ورک برای تسهیل تراکنش‌های برنامه‌ریزی‌شده در شبکه سولانا و خودکارسازی اجرای برنامه‌ها از طریق قراردادهای هوشمند که توسط رویدادهای خاص ایجاد می‌شوند، طراحی شده است. گارفیلد با وجود اتمام فعالیت‌های این پروتکل تأیید کرد که کد کلاک‌ورک به صورت منبع باز و رایگان در دسترس خواهد ماند. او توسعه‌دهندگان علاقه‌مند را تشویق کرد تا پروتکل را در صورت تمایل به ادامه توسعه، «فورک و راه‌اندازی کنند».

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

 

 

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا