ایستگاه خبر

رشد خیره‌کننده رغبت به رمز ارزها در قاره سیاه

آفریقا طی سال‌های اخیر شاهد اقبال گسترده‌ ساکنین خود از رمز ارزها بوده است. این یک حرکت غیرمنتظره نیست. لطفا این را در نظر بگیرید که هزینه‌هایی که به ارائه دهندگان خدمات حواله برای ارسال پول به آفریقا پرداخت می‌شود، به طور متوسط نزدیک به ۹ درصد است. این رقم بالاترین نرخ در جهان و سه برابر هدف توسعه پایدار برای هزینه‌های حواله است. در همین حال، با استناد به نتایج یک مطالعه، کشورهای جنوب صحرای آفریقا حداقل ۴۸ میلیارد دلار حواله دریافت کرده‌اند. این یعنی نزدیک به ۴.۵ میلیارد دلار کارمزد برای نقل و انتقال پول!

دارایی‌های دیجیتالی برای نجات

محدودیت‌های بانکی بر حواله‌ها در کنار تورم، اصلی ترین کاتالیزور برای مردم محلی به منظور حرکت به سمت رمز ارزهاست. شرکت تجزیه و تحلیل دیجیتال اطلاعات Chainalysis، اخیراً گزارشی را برای روشن شدن بیشتر اندازه این حرکت منتشر کرده است.

با استناد به نتایج این گزارش، حجم بازار رمز ارزها در آفریقا بین جولای ۲۰۲۰ تا ژوئن ۲۰۲۱ بیش از ۱۲۰۰ درصد افزایش یافته است. با تشریح بیشتر آن، کشورهای آفریقایی در این مدت ۱۰۵.۶ میلیارد دلار رمز ارز دریافت کرده است. منشأ دریافت این حجم از رمز ارز عمدتا کنیا، نیجریه، آفریقای جنوبی و تانزانیا است. با این حال، این گزارش اشاره می‌کند:

آفریقا دارای کوچکترین اقتصاد رمز ارز برای هر منطقه است.

علاوه بر این، حجم نقل و انتقالات خرده فروشی از کل معاملات رمز ارزها در آفریقا بیشتر از هر منطقه دیگری در جهان بوده است. در مقایسه با میانگین جهانی ۵.۵ درصد، تقریباً ۷ درصد مبادلات رمز ارزی در آفریقا مربوط به مبادلات خرد بوده است.

حال، بیایید برخی از عوامل موثر در این امر را در تشریح کنیم. همانطور که در گزارش ذکر شد، محبوبیت سیستم عامل‌های P2P می‌تواند یکی از عوامل اصلی باشد.

پلتفرم های P2P به ویژه در آفریقا در مقایسه با سایر مناطق از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند و بسیاری از کاربران رمز ارزها در آفریقا نه تنها برای مبادلات رمز ارزی خود، بلکه برای حواله های نقدی و حتی معاملات تجاری نیز از پلتفرم‌های P2P استفاده می‌کنند.

بازار بزرگترین پلتفرم‌های P2P رمز ارزی جهان، LocalBitcoins و Paxful از نظر حجم معاملات ۱.۲ درصد از کل معاملات رمز ارزی انجام شده در آفریقا را تشکیل می‌دهد، این یک رکورد از سال ۲۰۱۶ محسوب می‌شود.
آرتور شاپک، بنیانگذار Paxful علاقه زیاد به این پلت‌فرم در آفریقا را تأیید می‌کند. او می‌گوید:

در بسیاری از بازارهای مرزی در آفریقا، مردم نمی‌توانند از حساب‌های بانکی خود پول به صرافی متمرکز ارسال کنند، بنابراین به بسترهای P2P اعتماد می‌کنند. کاربران رمز ارزها بیشتر در حال استفاده از رمز ارزها در امور مختلف خود هستند، بنابراین می‌توانند افراد بیشتری را وارد این اقتصاد کرده و به آن‌ها کمک کنند ببینند پرداخت رمز ارزی، ارزان‌تر و راحت‌تر است.

علاوه بر این، نیاز به مهار روند افزایشی هزینه‌های حواله نیز نقش مهمی در این بین ایفا می‌کند، این گزارش می‌افزاید:

بسیاری از کاربران آفریقایی برای معاملات تجاری بین‌المللی به رمز ارزها تکیه می‌کنند. این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا پس انداز خود را از هرگونه نوسان احتمالی در ارزش پول دولتی خود در امان نگه دارند.

 

پیشنهاد مطالعه: آن‌چین دیتا چیست؟ تحلیل بازار رمزارزها به کمک آن‌چین دیتا

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=47540
دکمه بازگشت به بالا