ایستگاه خبر

شش رمزارزی که باید بشناسید

در قرن بیست و یکم پول دیگر به اسکناس و کارت های اعتباری محدود نمی شود. در حقیقت برخی از آن ها واقعا جهانی هستند و توسط مردم کنترل می شوند؛ به عبارتی متعلق به هیچ دولتی نیستند و تحت کنترل هیچ نهاد مرکزی نمی باشند. با ما همراه باشید با شش رمزارزی که باید بشناسید (به جز بیت کوین)

شاید شما نام و موارد استفاده بیت کوین را از چندین سال قبل شنیده باشید؛ اما اکنون بسیاری از رمزارز های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. بیت کوین تنها ۴۴ درصد از حجم کل بازار ارز های رمزنگاری شده را تشکیل می دهد، لذا بهتر است اطلاعاتی در مورد سایر ارز های رایج داشته باشید. با کوین ایران همراه باشید تا در ادامه رمزارز اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش را با هم به اختصار، بررسی کنیم.

اتریوم (Ethereum)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
۰۱.media

اتریوم که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد در حقیقت یک زیر ساخت نرم افزاری غیر متمرکز است که قرارداد های هوشمند و برنامه های توزیع شده (DApps) را بدون هیچ خرابی، تقلب، کنترل و یا دخالت شخص ثالث ساخته و اجرا می کند. اتریوم برخلاف اکثر رمزارز ها به جای رقابت با بیت کوین (Bitcoin)، سعی کرد آن را تکمیل کند.

در حالی که شبکه بلاکچین بیت کوین مالکیت ارز خودش را مدیریت می کند، اتریوم امکان اجرا شدن برنامه های کاربردی کاربران را در شبکه بلاکچین خود فراهم می کند. کاربران این شبکه می توانند برنامه هایی مطمئن جهت معرفی سرویس خود و کسب منابع مالی مورد نظر را توسعه بدهند.

همچنین آن ها می توانند رمزارز دلخواه خود را نیز تولید کنند. برنامه ها برای اجرا شدن بر این بستر، نیاز دارند که از ارز مخصوص این شبکه یعنی اتر (Ether) استفاده کنند. اگه برنامه ها را ماشین در نظر بگیریم. این ماشین ها برای حرکت در بستر اتریوم نیاز به سوخت دارند که این سوخت اتر است. در سال ۲۰۱۴ پیش فروش اتر صورت گرفت که با استقبال غافلگیر کننده ای از سوی علاقه مندان روبرو شد. می توانید اطلاعات تکمیلی در مورد این ارز را در مقالات کوین ایران مطالعه فرمایید.

لایتکوین (Litecoin)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
۰۱.media

در سال ۲۰۱۱ توسط فارغ التحصیل دانشگاه MIT و مهندس سابق گوگل، چارلی لی (Charlie Lee) ساخته و عرضه شد.اگر بیت کوین طلا باشد، لایتکوین نقره است. کارکرد لایتکوین دقیقا مانند همتای خود بیت کوین می باشد با این تفاوت که ۸۴ میلیون لایتکوین تولید خواهد شد؛ در حالی که تنها ۲۱ میلیون بیت کوین خواهیم داشت.

همچنین لایتکوین راحت تر استخراج می شود و بدلیل تولید شدن سریع تر بلاک ها، تراکنش ها در آن سریع تر تایید می شوند. کیف پول جهت نگه داری لایتکوین را می توانید از وب سایت رسمی آن دانلود کنید. این ارز برای کسانی که می خواهند در مدت زمانی کوتاه مبالغ اندکی را جابجا کنند مناسب است. در اواخر سال ۲۰۱۷ خالق لایت کوین، تمامی دارایی لایتکوین خود را فروخت!

ریپل (Ripple)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
hackernoon

در حالی که سایر ارز های رمزنگاری شده از بانک ها دوری می کردند، ریپل آن ها را به آغوش کشید. در حقیقت این ارز برای بهبود عملکرد بانک ها در کاهش هزینه و افزایش سرعت در مبادلات بین المللی ساخته شده است. در مدل سنتی معاملات و تراکنش های فرا مرزی نیاز به چندین واسطه بین بانک های مبدا و مقصد است که این عامل سبب افزایش زمان انجام تراکنش و بالا رفتن هزینه آن می شود.

ریپل این فرآیند را بدون واسطه و سریع تر انجام خواهد داد. فرض کنید یک مشتری در بانکی در انگلیس قصد ارسال پول به حساب فردی در یکی از بانک های چین را دارد. بلافاصله ریپل با هر دو بانک ارتباط می گیرد و صحت اطلاعات را می سنجد و سپس در چند دقیقه تراکنش را انجام می دهد. ریپل نیاز به استخراج ندارد چرا که از الگوریتم اجماع منحصر به فرد خود استفاده می کند. برای مطالعه بیشتر می توانید از این لینک استفاده کنید.

دش (Dash)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
uk.webfg.com

در سال ۲۰۱۴ توسط Evan Duffield معرفی شد. درآن زمان نامش Dark Coin بود که بعد ها در مارس ۲۰۱۵ تغییر نام داده و تبدیل به Digital Cash شد و برای آن نشان اختصاری DASH در نظر گرفته شد. این ارز نسخه محرمانه تر بیت کوین است، چرا که ناشناسی بهتری را برای کاربرانش فراهم می کند و با توجه به شبکه بلاکچین این ارز، تراکنش ها غیر قابل پیگرد هستند. دش با استقبال زیادی در عرضه اولیه خود روبرو شد. علی رغم تغییر نام، تکنولوژی و نحوه ی کارکرد آن تغییر پیدا نکرد.

این ارز برای خرید های روزمره بسیار مناسب است و می توانید آن را به عنوان جایگزینی برای PayPal در نظر بگیرید. بسیاری از کسب و کار ها این ارز را به عنوان یک روش پرداخت قبول می کنند. به طور مثال در تابستان گذشته این رمزارز توسط شرکت Apple مورد پذیرش قرار گرفت. شما نیز می توانید کسب و کار خود را به این لیست اضافه کنید.

زی کش (Zcash)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
۰۱.media

یکی از مهم ترین ارز های رمزنگاری که باید بشناسید Zcash یا zero cash است. اولین ارز که تمام اطلاعات کاربرانش را در شبکه بلاکچین عمومی به صورت محرمانه نگهداری می کند. در ابتدا زی کش یک نسخه بهبود یافته جهت حفظ حریم شخصی و گمنامی برای بیت کوین بود. این ارز همانند بیت کوین دارای شبکه بلاکچین عمومی است اما امکانات رمزگذاری بیشتری را برای کاربرانش فراهم می کند تا بتوانند اطلاعات مربوط به فرستنده، گیرنده و مبلغ جا به جا شده را از دید سایرین پنهان کنند.

ویژگی حفظ حریم شخصی این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا اطلاعات خود را تنها در اختیار کاربری که می خواهند قرار دهند. به نوعی از طریق افشای انتخابی اطلاعات منتشر می شوند. در صورت وضع شدن مالیات بر دارایی های ارز های رمزنگاری شده می تواند کمک به سزایی به کاربران برساند. زی کش در سال ۲۰۱۶ به بازار عرضه شد، لذا ممکن است هنوز در ابتدای راه باشد اما با همین ویژگی های فعلی علاوه بر کاربرد های متداول سایر رمزارز ها ، انتخابی مناسب برای انجام کار های غیر قانونی نیز می باشد. راهنمای استخراج Zcash

مونرو (Monero)

شش رمزارز (به جز بیت کوین) که باید بشناسید (اتریوم ، لایتکوین ، ریپل ، مونرو ، زی کش و دش)
۰۱.media

مونرو یکی دیگر از ارز ها برای کسانی است که نگران حریم خصوصی و انتشار اطلاعاتشان هستند. این ارز به منظور تخصیص کامل کنترل کاربران بر روی پول خود طراحی شده است. به نوعی شما بانک خود خواهید بود. تراکنش ها و معاملات به صورت انتخابی قابلیت شفاف سازی دارند به این معنی که شما تصمیم می گیرید که چه کسانی می توانند ببیند پول شما کجا استفاده می شود.

بحران هایی که بانک ها و دولت ها با آن روبرو هستند، دارایی های شما را تحت تاثیر قرار نمی دهند. در نهایت باید ذکر کنیم که مونرو مانند سایر ارز های رمزنگاری شده به صورت غیر متمرکز است و توسط جامعه ای قوی از توسعه دهندگان ساخته شده است. اطلاعات تکمیلی در مورد رمزارز monero و نحوه استخراج آن را می توانید در کوین ایران مطالعه کنید.

https://coiniran.com/?p=19791
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x