پروژه‌هامقالات بلاکچین

SINOVATE: خلق و ایجاد نوآوری در دنیای بلاک‌‌چین و رمز ارزها

به گزارش کوین ایران به نقل از Medium، شرکت SINOVATE یک شرکت فناوری مشارکتی است که اخیراً ارز دیجیتال همتا به همتای (P2P) خود با عنوان SIN را معرفی کرده است. تیم SINOVATE از طریق خلق محصولات بلاک‌چینی مدرن و منحصربه‌فرد، سرویس‌ها و راه‌حل‌هایی مانند گره‌های بی نهایت (Infinity Nodes)، در تلاش است تا همزمان با تشویق عضویت در جامعه SINOVATE، مسیر پذیرش گسترده رمز ارز خود را نیز هموار نماید. SINOVATE راه‌حل غیر متمرکز مد نظر خود را با بهره‌برداری از فناوری‌ها و مفاهیم موجود و رویکردهای نوآورانه پیاده‌سازی کرده است. این فناوری ویژگی‌هایی را ایجاد کرده که به کاربران امکان می‌دهد تا فناوری جدید را در محیطی امن پذیرا باشند. گذار از SUQA به SINOVATE با توجه به اشکالات جزئی شناسایی شده در کیف پول Mainnet کمی با تأخیر همراه شد. در حال حاضر این مشکلات به طور کامل مرتفع شده و تمامی عملکردهای این شبکه در دسترس است. هارد فورک انجام شده بر روی شبکه SINOVATE در اول ماه ژوئن، طیف گسترده‌ای از پیشرفت‌ها و ویژگی‌های جدید را در دسترس عموم قرار داد.

راهنمای مطالعه نمایش

بیشتر بخوانید: ALAX وعده داده است که سرعت و کار‌آمدی فروش بازی‌های تلفن همراه را با استفاده از فناوری بلاک‌چین ارتقا خواهد داد

ویژگی‌های جدید الگوریتم X25X در هارد فورک SINOVATE

در به‌روزرسانی جدید، SIN جایگزین کوین SUQA شده است. SIN الگوریتم گواه اثبات کار جدید X25X را با مکانیسم امنیتی منحصربه‌فرد Komodo با عنوان گواه اثبات کار تأخیری (Delayed Proof of Work-dPoW) ترکیب کرده است. X25X هم با استخراج از طریق CPU و هم با استخراج از طریق GPU سازگار بوده و مقاومت در برابر روش‌های ASIC، FPGA و پردازش کوانتومی را تضمین کرده است. همچنین SWIFFTX نیز به زنجیره این الگوریتم افزوده شده که استفاده از Ram را به ازای Nonce به کار رفته در دستگاه‌های FPGA افزایش می‌دهد. این ویژگی، حفظ غیرمتمرکزسازی را برای همیشه تضمین می‌نماید. dPoW به منظور حفظ امنیت بلاک‌چین SINOVATE در برابر حمله ۵۱ درصد، یک لایه امنیتی اضافه‌تر ارائه می‌دهد. dPoW برای تأمین امنیت در فرآیندی هوشمندانه به نام تأیید صحت (Notarization) از نرخ هش شبکه بیت کوین استفاده می‌کند. dPoW از ماه جولای سال جاری در شبکه SINOVATE مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

1

تعریف گره و گره اصلی در شبکه SINOVATE

گره (Node) یک بخش حیاتی از یک تصویر بزرگ است و می‌تواند به عنوان یک کیف پول محاسباتی توصیف شود که برای اطمینان از یکپارچگی شبکه کار می‌کند. در مورد شبکه SINOVATE، شبکه بیانگر رمز ارزی است که به خوبی نگهداری می‌شود.

رمز ارزها معمولاً در یک سیستم غیرمتمرکز و بر خلاف بانک‌های متمرکز توسط کاربران آن دست به دست شده و پراکنده می‌شوند. گره‌ها به منظور عملیات کامل و توزیع مؤثر باید از مکان‌های جغرافیایی متعددی اجرا شوند تا همزمان با میزبانی نسخه‌های یکسان بلاک‌چین، بتوانند شبکه را نیز تقویت کرده و استحکام آن را حفظ نمایند.

گره اصلی یا Masternode نیز شباهت زیادی به یک گره معمولی دارد و شبکه رمز ارز را از طریق ایجاد کیف پول محاسباتی پشتیبانی می‌کند. نسخه‌های تکراری و همسان بلاک‌چین از طریق مالکین گره‌ها ایجاد می‌شوند که در ازای استفاده از منابع خود رمز ارز دریافت می‌کنند. در اصل Masternode ها به عنوان جایگزین سودآور در برابر به دست آوردن رمز ارز از طریق استخراج (Mining) ارائه شده‌اند.

مفهوم گره اصلی یا Masternode به واسطه اضافه کردن انگیزه به hodl کوین‌های پشتیبانی شده به طور گسترده به عنوان روشی مفید برای پشتیبانی از شبکه توسعه داده می‌شود ولی همواره با پیامدهای ناخواسته‌ای مانند تورم بالا و انتشار زیاد روبه‌رو است.

گره‌های بی نهایت (Infinity Node): تکامل گره‌های اصلی (Masternode)

گره‌های بی‌نهایت، ابتکار جدیدی در حوزه رمز ارزها محسوب می‌شوند. این پروتکل‌های گواه اثبات سرویس (Proof-of-Service) نوآورانه از طریق ایجاد امکان به کارگیری مزایای مربوط به سیستم پاداش منحصربه‌فرد برای مالکین گره‌ها می‌توانند ویژگی قفل زمانی (Time-Lock) فعلی را بهبود بخشند.

گره‌های بی‌نهایت دارای ظرفیت‌های متفاوتی هستند با این حال، این گره‌ها حداکثر ظرفیت مورد نیاز برای میزبانی جامع از بیشترین گره‌ها نسبت به رمز ارزهای دیگر را دارا می‌باشند. همچنین گره‌های کامل (Full Node) تضمین‌های مورد نیاز به منظور اطمینان از امنیت و یکپارچگی تجربه شبکه در تمامی زمان‌ها را برای بلاک‌چینِ بسیار مقیاس‌پذیر SINOVATE فراهم می‌نمایند.

2

SINOVATE بسیار مفتخر است که چنین فناوری پیشگامانه‌ای را معرفی کرده است. این فناوری به SINOVATE اجازه می‌دهد تا درآمد سالانه غیرفعالی (Passive) داشته و همزمان با آن، تورم را نیز کاهش دهد. گره‌های بی‌نهایت، شکل تکامل یافته‌ای از گره‌های اصلی هستند که به انقلابی در سیستم‌های اعطای بهره مالی منجر خواهند شد. معمولاً گره‌های اصلی مورد استفاده در رمز ارزهای مبتنی بر گواه اثبات سهام (PoS) و حتی گواه اثبات کار در تعیین موانع پیش روی تورم و انتشار بالا شکست می‌خورند که این امر در نهایت به کاهش ارزش منجر می‌شوند.

کوین‌های SINOVATE به منظور کنترل این فاکتور‌ گره‌هایی می‌سازند که بلافاصله سوزانده می‌شوند. سیستم گره بی نهایت، کوین‌ها را به طور کامل از بلاک‌چین SINOVATE حذف می‌کند و به شکل سخاوتمندانه‌ای به مالکین آن‌ها پاداش می‌دهد؛ به عنوان مثال، این شبکه نرخ بهره سالانه حدود ۲۲ درصد را تضمین می‌نماید ولی برای این اتفاق باید ۵۹۴ میلیون SIN در داخل گره‌های بی‌نهایت قفل شوند. همچنین این عمل باعث می‌شود تا کمبود قابل توجهی در زمینه تعداد کوین‌های SIN ایجاد شود.

گره‌های بی‌نهایت در سه ردیف در دسترس هستند که با عناوین Little SIN (شامل ۱۰۰۰۰۰ SINOVATE)، Mid SIN (شامل ۵۰۰۰۰۰ SINOVATE برای ۵ درصد جایزه اضافی) و Big SIN (شامل ۱۰۰۰۰۰۰ SINOVATE برای یک جایزه قابل توجه ۱۰ درصدی) شناخته می‌شوند. گره‌ها باید ۱۰۰۰۰ SINOVATE به عنوان وثیقه داشته باشند تا اجازه عملیات به آن‌ها داده شود. این تعداد کوین در طول دوره عمر ۱۲ ماهه گره‌ها در داخل کیف پول آن قفل می‌شود. بعد از طی این دوره مقدار وثیقه آزاد می‌شود و گره‌های بی‌نهایت پس از آن نمی‌توانند عملیات انجام داده و پاداشی تولید کنند.

امکانات و موارد استفاده

گره‌های بی‌نهایت از طریق ویژگی FlashSend امکان انتقال فوری کوین‌های SIN را فراهم می‌کنند. در زمان نوشتن این مطلب، شبکه SINOVATE امکان انجام ۵۳۳ تراکنش در هر ثانیه (tps) را فراهم می‌نمود. این تعداد تراکنش باعث می‌شود تا مقیاس‌پذیری این شبکه ۷۵ برابر بیشتر از شبکه بیت‌کوین باشد. با توجه به پیاده‌سازی هارد فورک جدید تراکنش‌های کل شبکه سوزانده می‌شوند که به کاهش تورم و تعداد کوین‌های منتشر شده منجر می‌شود. به طور معمول، تراکنش‌های استاندارد SIN نیازمند ۶ تأیید می‌باشند. یک بلوک استاندارد ۱ مگابایتی می‌تواند حداکثر حاوی ۴۰۰۰ تراکنش باشد. با هر بلوکی که در ۲ دقیقه تولید می‌شود و با توجه به اینکه ظرفیت SIN شانزده برابر این مقدار است، خواهیم داشت:

(تراکنش در هر ثانیه) ۵۳۳.۳۳ = ۱۲۰ / ۱۶*۴۰۰۰

FlashSend با مدت زمان کمتر از ۳ ثانیه برای انجام هر تراکنش اگر سریع‌ترین تراکنش دنیای رمز ارزها نباشد قطعاً یکی از سریع‌ترین‌ها محسوب می‌شود. این سرعت بالا به واسطه کاهش تأییدها به پایین‌ترین سطح نیز حمایت می‎شود. کاهش تأییدها به دلیل وجود سپر محافظتی ناشی از dPoW امکان‌پذیر است. با توجه به ماهیت سریع انتقال، یکپارچه‌سازی موردهای کاربردی دیگر مانند پرداخت‌های خرد (Micro) و موبایل نیز به طور کامل امکان‌پذیر است.

3

 

کاربران با بهره‌گیری از ویژگی ShadowSend می‌توانند کوین‌های SINOVATE خود را به صورت گمنام ارسال کنند. ShadowSend از طریق مخفی کردن منشاء منابع مالی کاربران، امکان دستیابی به حریم خصوصی واقعی را فراهم می‌نماید. برای ذخیره‌سازی SIN‌ها از ورودی‌های مختلف استفاده می‌شود که اجازه می‌دهد با کوین‌ها به صورت گسسته و جدا از هم رفتار شود. ShadowSend از روش نوآورانه‌ای برای ترکیب ورودی‌ها در ۵ دور استفاده می‌کند بدون اینکه کوین‌ها از کیف پول خارج شوند. عدم خروج کوین‌ها به معنی تضمین حفظ کنترل کاربر بر روی کوین‌ها است. عملکرد واقعی FlashSend و ShadowSend بعد از هارد فورک اخیر به صورت کامل در دسترس کاربران قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: فناوری بلاک چین، بزرگ ترین پدیده بعدی در خدمت انرژی های تجدیدپذیر

4

علاوه بر این، گره‌های بی‌نهایت شامل سیستم پیشرفته حاکمیت الکترونیکی (E-Governance) می‌باشد که برای قرار دادن قدرت در دست کاربران این گره‌ها طراحی شده است و برای این کار از چرخش غیرمتمرکز آراء استفاده می‌کند. آراء حق حاکمیت در چرخش (Revolving Sovereignty Votes-RSV) جایگزین سیستم رأی‌گیری سنتی خواهد شد. مدت زمان اعتبار RSV به طول عمر دوازده ماهه گره‌ها وابسته خواهد بود. ویژگی آراء حق حاکمیت در چرخش از هارد فورک بعدی در دسترس کاربران خواهد بود که در اواخر سال ۲۰۱۹ انجام می‌شود.

5

شبکه‌سازی خصوصی – ذخیره‌سازی داده غیرقابل بازگشت

ذخیره‌سازی داده غیرقابل بازگشت (Incorruptible Data Storage-IDS) یک مکانیسم شبکه‌سازی خصوصی انقلابی است که برای ارسال ناشناس فایل‌های رمزنگاری شده در بین کاربران طراحی شده است. امنیت کاربر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد که از طریق حفظ (Preservation) و انعطاف‌پذیری (Resilience) بلاک‌چین‌های بیت کوین، Komodo و SINOVATE در اختیار کاربران قرار گرفته است. هزینه‌های تراکنش در چرخه عرضه سوزانده خواهند شد و از طریق اندازه فایل تعیین می‌گردند. در ابتدا، محدودیت اندازه برای هر فایل برابر ۱.۵ مگابایت است. هدف نهایی دستیابی به انتقال و ذخیره‌سازی نامحدود داده غیرمتمرکز است که در یک فرآیند ۵ مرحله‌ای پیاده‌سازی خواهد شد. ذخیره‌سازی داده غیرقابل بازگشت مزایای منحصربه‌فرد زیر را ارائه خواهد داد:

  • افزایش امنیت اطلاعات شخصی نگهداری شده توسط صنایع و مؤسسات مختلف شامل رکوردهای مالی، دارویی، بیمه‌ای و دولتی
  • بازگشت کنترل داده به دستان کاربر و گیرندگان و حذف هزینه‌های اضافی ذخیره داده
  • حذف نگرانی‌های مربوط به ذخیره‌سازی داده در نهادهای ثالث مانند فیسبوک، گوگل و یاهو
  • کاهش خطر هک و اختلالاتی مانند قطع برق در پایگاه‌های داده متمرکز و عدم دسترسی به آن‌ها

تأیید صحت اسناد SINOVATE

بلاک‌چین به عنوان یک دفتر کل عمومی عمل می‌کند و مانند یک دفتر کل فیزیکی یا پایگاه داده منفرد برای ثبت تراکنش‌های شبکه به وسیله لاگ (Log) داده غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود اینکه فناوری بلاک‌چین در اصل به عنوان مکانیسم هزینه جایگزین برای ارزهای سنتی ایجاد شده بود، موردهای کاربردی متعددی برای آن در حوزه‌های مختلفی مانند مدیریت هویت، صرافی‌های مالی، مدیریت رکوردهای سلامت و آموزش ایجاد شده است.

بلاک‌چین به عنوان یک فناوری مدرن در کنار تمام مزایای خود تهدیداتی مانند اقدامات کلاه‌بردارانه نیز به همراه داشته است که از آن جمله می‌توان به ایجاد اسناد جعلی اشاره کرد. تمیز دادن اسناد واقعی و اسناد ساختگی و جعلی به یک وظیفه سنگین برای عموم افراد، بازرگانان، ارائه‌دهندگان سرویس و … تبدیل شده است.

SINOVATE با ویژگی تأیید صحت اسناد SINOVATE (SINOVATE Document Verification-SDV) برای مقابله با این تهدید اقدام کرده است. SDV از فناوری بلاک‌چین برای بررسی صحت دیجیتالی اسناد شامل گواهی تولد، پاسپورت و جزئیات بیمه استفاده خواهد کرد. تأیید صحت اسناد SINOVATE در تعامل مستقیم با ذخیره‌سازی داده غیرقابل بازگشت (IDS) کار خواهد کرد و سیستمی امن و قابل اعتماد در اختیار کاربران قرار خواهد داد. یکپارچه‌سازی IDS و SDV از سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ آغاز خواهد شد.

6

سوزاندن SINها

گره‌های بی‌نهایت و کوین‌های قفل شده در داخل آن‌ها بر خلاف گره‌های اصلی (Masternode) سنتی از چرخه عرضه SIN حذف خواهند شد با این وجود همچنان به پشتیبانی، تأمین امنیت و اعتبارسنجی شبکه ادامه خواهند داد. این فرآیند بدین معنی است که کاربرانی که عملیات گره بی‌نهایت را در اختیار دارند به طور مداوم و در تمامی سال انگیزه و پاداش‌های خود برای Hodling را جمع‌آوری خواهند کرد. در پایان سالی که گره‌های بی‌نهایت در طول آن قفل شده بودند این گره برای همیشه سوزانده خواهند شد.

پاداش‌ها همانند گره‌های اصلی مرسوم از طریق روش امضای حلقه توزیع نخواهند شد و به جای آن به استفاده از روش میانگین محاسبه می‌شوند. الگوریتم X25X نیز برای هر بلوک منفرد تعداد ۳۰ گره برتر پوشش‌دهنده ردیف هر گره بی‌نهایت را پیدا می‌کند. یک گره SIN بزرگ (Big)، متوسط (Mid) و کوچک (Little) باید در این لیست وجود داشته باشند تا فرآیند اعطای پاداش آغاز شود. به عنوان مثال، اگر یک گره بی‌نهایت SIN از نوع متوسط پیدا نشود پاداش‌های مربوط به آن بلوک بدون اینکه در میان گره‌ها توزیع شوند سوزانده خواهند شد.

بیشتر بخوانید: بررسی پلتفرم ها و رمز ارز های مبتنی بر بلاک چین و مقایسه ی ویژگی هایشان

کارکرد گره بی‌نهایت

نحوه کارکرد گره بی‌نهایت به شرح زیر است.

  • نرخ انگیزه یا پاداش دریافتی به تعداد [کوین] قفل شده در گره‌های بی‌نهایت وابسته است.
  • در صورتی که گره محدویت‌های تعیین شده را رعایت نکند از چرخه کنار گذاشته خواهد شد.
  • زمانی که زنجیره عرضه به تعداد ۶۴۵ میلیون منهای ۲۰ میلیون از Development Wallet دست یابد (این تعداد به خاطر شفافیت و انصاف در گره‌های بی‌نهایت قفل نخواهند شد) حداکثر تعداد کوین‌های SINقفل شده در گره‌های بی‌نهایت برابر ۵۹۴ میلیون خواهد بود. در مورد این مثال، زنجیره عرضه موجود برابر ۳۱ میلیون خواهد بود که در دادوستد و به‌کارگیری SINOVATE مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنین اگر حداکثر تعداد مورد انتظار در یک بازه زمانی کوتاه‌تر برآورده شود حداکثر مقدار مورد نظر برای زنجیره عرضه به ۳۰ برابر کاهش خواهد یافت.
  • همه گره‌های بی‌‌نهایت از نظر تئوری دارای طول عمر ۱۲ ماهه هستند و پس از آن از لیست گره‌ها حذف خواهند شد.
  • دارندگان گره بی‌نهایت پس از قفل اولیه کوین‌های خود، بهره سالانه کافی با حداقل انتشار در عرضه کوین دریافت خواهند کرد.
  • پرداخت گره به صورت روزانه و برای مدت یک سال طول عمر آن دریافت می‌شود که امکان دسترسی ۲۴/۷ به گره را تضمین می‌نماید.

گواه اثبات سوختن

گره‌های بی‌نهایت مکانیسم گواه اثبات سوختن (Proof of Burn-POB) را نیز پیاده‌سازی کرده‌اند. این مکانیسم بر اساس تعریف آن اعتبار شبکه بلاک‌چین را از طریق اطمینان از اتفاق نظر تمام گره‌های شرکت‌کننده تأمین می‌کند. در مورد SINOVATE، گواه اثبات سوختن از طریق مجبور کردن بازیگران بدخواه به تفکر دوباره قبل از تلاش برای اقدامات مخرب، موجب ایجاد امنیت بیشتر برای شبکه می‌شود. تفکر دوباره به این دلیل است که کوین‌های SIN باید به یک آدرس غیرقابل خرج کردن ارسال شوند تا فرآیند سوختن آغاز شود.

همان‌طور که قبلاً نیز توضیح داده شد گره‌های بی‌نهایت دارای طول عمر دوازده ماهه هستند و باید در طول این مدت، فعال باقی بمانند تا امکان دستیابی به ثبات شبکه پایدار فراهم شود. گواه اثبات سوختن این ثبات را برای موردهای کاربردی بیشتر مانند IDS نیز فراهم می‌کند؛ چرا‌که کاهش زنجیره عرضه موجب کاهش چشم‌گیر فشار بر روی سرمایه‌گذاران خواهد شد و ارزش دارایی تحت تملک آن‌ها را افزایش خواهد داد. این امر یک محیط سودمند برای تمامی مشارکت‌کنندگان ایجاد خواهد کرد.

توزیع پاداش و بازگشت سرمایه گره‌های SINOVATE

گره‌های SIN می‌توانند از طریق ماینینگ و دادوستد کوین‌های SINOVATE به دست آیند. SINOVATE بر مبنای غیرمتمرکزسازی و فرصت‌های منصفانه برای تمامی همه پایه‌گذاری شده است. گره‌های بی‌نهایت به ترتیب زیر توزیع شده و پاداش‌ها در بین آن‌ها پخش خواهد شد.

7

۲۰ میلیون SIN در Development Wallet حفظ خواهند شد تحت هیچ شرایطی برای به دست آوردن گره‌های بی‌نهایت مورد استفاده قرار نخواهند گرفت.

8

نرخ بازگشت سرمایه و کاهش زنجیره عرضه به مقدار [کوین‌های] قفل شده در گره وابسته است که در شکل زیر نشان داده شده است.

9

 

بیشتر بخوانید: اکونومیست بررسی می‌کند: چرا ونزوئلایی ها این همه بیت کوین استخراج می کنند؟

 

توجه!
مطالب منتشر شده صرفاً برای اهداف خبری و آموزشی ارائه می‌شوند و نباید به عنوان مشاوره تجاری از طرف کوین ایران و نویسندگانش مورد استفاده قرار گیرند.
Source & Image

 

https://coiniran.com/?p=30109
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x