ایستگاه خبر

SEC :Op Ed رمزارزها را زیر نظر دارد، پس مراقب باشید اما هیجانی عمل نکنید

SEC :Op Ed رمزارزها را زیر نظر دارد، پس مراقب باشید اما هیجانی عمل نکنید!

اخیراً در صنعت رمزارز گرایشی خیره کننده پدیدار شده است. از ژوئیه ۲۰۱۷، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC)، دائما مشغول مداخله در این فضا بوده و به اقدامات مختلفی بر علیه چندین شرکت ارائه دهنده کوین های نوپا (ICO ها) و یا سایر فعالیت های مرتبط با رمزارز پرداخته است. در این راستا SEC یک شرکت آنلاین به نام DAO را مورد تحقیق و بررسی قرار داد و اعلام کرد، مبحث اوراق بهادار مربوط به ICO این شرکت، مشمول مقررات حاکم بر اوراق بهادار دولت فدرال می باشد. این کمیسیون، به دلیل نگرانی ها در مورد صِحت اطلاعات همگانی گزارش شده ، مبادلات چهار شرکت دیگر مرتبط با رمزارزها را نیز به حالت تعلیق درآورده است. این شیوه عملکرد SEC دراین صنعت چه معنایی دارد؟ با نگاهی دقیق تر به اقدامات SEC پاسخ این است: باید هوشیار باشیم اما بیش از حد نگران نشویم.

میراث DAO

به طور کلی قوانین اوراق بهادار فدرال، نیازمند ابزارهای “تاًمین امنیت” منطبق با قوانین SEC، در جهت حفاظت از سرمایه گذاران و حُصول اطمینان از دسترسی عمومی به اطلاعات کلیدی مورد نیاز برای تصمیم گیری آگاهانه در سرمایه گذاری می باشند. این کمیسیون در ۲۵ ژوئیه ۲۰۱۷ اقدام به انتشار یک گزارش پژوهشی در مورد DAO نموده و در آن نتیجه گیری کرد که چون توکن های DAO در ICO خودش تحت عنوان “قراردادهای سرمایه گذاری” به فروش رسیده اند، بنابراین اوراق بهاداری محسوب می گردند که حتما باید ثبت شوند.
(DAO (Decentralized Autonomous Organization بیش از یک میلیارد از توکن های خود را در مبادله با رمزارز اِتر به فروش رسانید. این درآمدها پس از بررسی و تایید مدیرانی که توسط مؤسسین DAO برگزیده و انتخاب شده بودند، برای تأمین مالی پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند. صاحبان توکن DAO قادر به انتخاب پروژه ها برای سرمایه گذاری بودند و سود حاصله نیز میان آنها توزیع می شد.
آزمون Howey که دیوان عالی آن را مدرک قرار داده است، می گوید چیزی یک قرارداد سرمایه گذاری است که در آن (۱) یک سرمایه گذاری پولی (۲) در یک تشکیلات اقتصادی مشترک (۳) و با یک انتظار معقول از سود حاصل از تلاش های مدیریتی دیگران باشد. با استناد به این، SEC توکن های DAO را اوراق بهادار می داند، چرا که:
۱٫ خرید توکن های DAO در تبادل با اِتر تشکیل یک “سرمایه گذاری پولی” بود.
۲٫ یک “تشکل اقتصادی مشترک” ایجاد کرد، زیرا اِترِ به دست آمده در تامین مالی پروژه هایی با هدف اصلی کسب سود، بکار گرفته شده و حاصل آن در میان دارندگان توکن DAO توزیع می شد؛
۳٫ صاحبان توکن DAO انتظار داشتند این منافع از طریق تلاش های مؤسسین و مدیران DAO ایجاد شود، و نظارت و بررسی پروژه های بالقوه نیز توسط آنها صورت پذیرد. با وجود اینکه صاحبان توکن می توانستند در مورد نوع پروژه اعلام نظر کنند، در اصل همچنان به دیگران متکی بودند، زیرا تنها پس از انتخاب و سازماندهی پروژه ها می توانستند رای دهند.

هرچند که این یافته ها تنها بر DAO واقع شد، SEC اشاره کرد که قصد دارد ” تأکید کند که قوانین حاکم بر اوراق بهادار فدرال ایالات متحده می تواند در مورد فعالیت های گوناگون از جمله، فناوری دفترکل غیر متمرکز، بسته به وقایع و شرایط ویژه، بدون توجه به شکل سازمان و یا تکنولوژی مورد استفاده برای اجرای یک پیشنهاد یا فروش ویژه نیز اعمال شود.” بدون تردید این اظهارات حاکی از ادامه تحقیقات و اقدامات اجرایی پیرامون ICO ها می باشد.

تعلیق داد و ستد

قوانین فدرال در صورت نیاز به محافظت از سرمایه گذاران یا منافع عمومی، SEC را مجاز به تعلیق فوری داد و ستد سهام یک شرکت تا ۱۰ روز کاری کرده است. در یک هشدار سرمایه گذاری تازه، SEC توضیح داد که ممکن است این تعلیق ها ناشی از یک “فقدان اطلاعات جاری، دقیق و کافی در مورد شرکت، سوالات پیرامون صِحت اطلاعات موجود و در دسترس عموم در ارتباط با وضعیت عملیاتی و شرایط مالی آن و یا پرسش هایی در مورد تجارت و مبادله سهام” باشد. این کمیسیون بطور ویژه در مورد کلاه برداری شرکت ها در زمینه رمزارز “به واسطه اعلام عمومی ICO در جهت تأثیرگذاری بر قیمت سهام عادی شرکت خود” نگران می باشد. SEC به صورت مشخص در مورد دو نشانه خطر که ممکن است تقلب هایی وابسته و مرتبط با ICO باشند هشدار داد:

(۱) ادعاهایی بدون توضیح در مورد سازگاری ICO آنها با قوانین SEC، و یا (۲) ادعای افزایش سرمایه که از طریق یک ICO و یا کسب و کار مرتبط با آن در شرایط مبهم و یا با استفاده از اصطلاحات فنی و حقوقی نا مفهومِ این صِنف، تشریح شده باشد.

SEC در آگوست ۲۰۱۷، به دلیل نگرانی های مرتبط با اظهارات افکار عمومی پیرامون رمزارز و ICO ها، دستور تعلیق ۱۰ روزه سهام چهار شرکت را صادر نمود. ابتدا در سوم آگوست، پیش از سؤال در مورد صحت اظهارات منتشر شده در برخی ازجَراید در رابطه با فعالیت های Strategic Global Investments در زمینه ICO ها، اقدام به تعلیق مبادلات سهام آن کرد. حال این که به طور کلی در هریک از نقل قول های منتشر شده در مطبوعات تصریح شده بود که این شرکت در حال برنامه ریزی برای حمایت از “ICO های سازگار با SEC” می باشد.

در ادامه در ۹ آگوست، SEC به علت سؤالاتی راجع به صِحت اظهارات عمومی گوناگون پیرامون برنامه های تجاری خاص وICO ، اقدام به صدور یک ممنوعیت معاملاتی موقت برای سهام گروه CIAO ( که اخیراً به NuMelo Technology تغییر نام داده) نمود. نقل قول های مطبوعات، از جمله آنهایی که ۱۶ مارس، ۱۵ ژوئن و ۶ ژوئیه منتشر شدند حاوی اظهارات مبهمی مبنی بر این بودند که CIAO اقدام به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در پروژه های ارتباطات از راه دور در بازارهای نوظهور، و تسهیل در ارائه خدمات مالی به کشورهای در حال توسعه از طریق فناوری بلاکچین، از جمله از طریق یک ICO کرده است.
در ۲۳ آگوست، SEC مبادلات سهام First Bitcoin Capital Corp که به عنوان شرکتی در ایجاد ارزهای دیجیتالی و سایر فناوری های بلاکچین مشغول به کار می باشد را، به دلیل همان نگرانی های مربوط به صِحت و کفایت اطلاعات موجود و در دسترس عموم قرار گرفته درباره این شرکت، از جمله ارزش دارایی ها و ساختار سرمایه آن در میان سایر مسائل و موارد دیگر به حالت تعلیق درآورد.

در نهایت در ۲۴ آگوست، کمیسیون یاد شده دستور تعلیق American Security Resources Corp ( که بعد بهBitcoin Crypto Currency Exchange Corp تغییر نام داد) را به دلیل بیانیه های منتشر شده در مطبوعات “در رابطه با انتقال کسب و کار شرکت به بازارهای رمزارز و پذیرش و سازگاری اولیه با فناوری بلاکچین و سایر موارد” صادر کرد. در اخبار منتشر شده از ۱ آگوست تا ۸ آگوست، ناگهان و به شکل مبهمی اعلام کردند که این شرکت “وارد بازارهای پر رونق رمزارز شد،” و یک برنامه کاربردی رمزارز تلفن همراه را توسعه داده و شرکتی را به دست آورده که” سیستمی مبتنی بر گوشی هوشمند برای پرداخت و انتقال پول ” را ایجاد کرده است.
دستورات تعلیقی که SEC صادر می کند، مشخص کننده زبان، شیوه و یا واقعیت های اعمال آن نمی باشد، اما به نظر می رسد هریک از این شرکت های معلق شده، وارد قلمرو پرچم قرمزمشخص شده توسط SEC شده اند. احتمالاً محدودیت ها در این زمینه ادامه خواهد یافت و به سمت جلوگیری از تقلب و نیز افزایش شفافیت اطلاعات برای سرمایه گذاران در زمینه فناوری های جدید و یا “به خوبی شناخته نشده” هدایت خواهد شد.

توصیه هایی برای صنعت رمزارز

این آشفتگی SEC درمورد این صنعت باید به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد، زیرا این تنها آغاز است. همچنان نظارت بر کسب و کارهایی که درگیر رمزارزها می باشند، ادامه خواهد داد. بنابراین شرکت هایی که علاقه مند به مشارکت در ICO ها می باشند باید به دقت در این رابطه تعمق کرده و به دنبال یک مشاوره حقوقی در مورد امکان تشابه مشخصات توکن های خود با اوراق بهادار باشند. و همچنین باید هنگام تهیه صورت وضعیت عمومی در ارتباط با فعالیت رمزارز یا دارایی خود اقدام با مشاوران، رایزنی و مشورت نمایند.

با این وجود، هر شخص فعال در این حوزه بر اساس این حوادث و با پیش بینی سرآغازِ پایان این صنعت، واکنشی بیش از حد خواهد داشت. همانطور که کسب و کارهای بیشتری درگیر فعالیت های مرتبط با رمزارز می شوند، تعداد بیشتری از مردم توکن ها را خواهند خرید، و به سرمایه گذاری در شرکت های نوآور در درون فضای رمزارز که در ضمن تحریک کننده غرایز حفاظت کننده قانون گذار می باشند، خواهند پرداخت.در حالی که SEC، در جایی که تهدید سرمایه گذاران را مشاهده می کند، چنگ و دندان نشان می دهد، به هیچ وجه تعرض نسبت به این صنعت را به صورت تمام و کمال اجرا نکرده است. در واقع کمیسیون کاملاً مراقب بود که نگوییم رمزارز قطعاً مشمول اوراق بهادار نمی شود؛ تنها هشدار داد که آیا یک توکن، اوراق بهادار است یا خیر، واین مسئله بستگی به “موقعیت و شرایط” هر مورد دارد.

“در نهایت باید بدانیم تحت نظر قرار گرفتن صنعت رمزارز توسط SEC، بیان گر موفق بودن این صنعت و نه نشانه ای از مرگ و پایان آن می باشد.”

 

Op-Ed: یک مقاله معمولا مستند است که به شکل معمول توسط روزنامه یا مجله منتشر می شود که نویسنده آن معمولا منتسب به محل اتشار و تحریریه نمی باشد و صرفا نوشته او نظرات شخصی او محسوب می گردد.

Red-Flag: یک پرچم قرمز به عنوان نماد انقلاب سوسیالیستی بود که رفته رفته تبدیل به نمادی برای هرگونه هشدار خطر یا هر گونه خطر احتمالی تبدیل شد.

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود.Source

https://coiniran.com/?p=8481
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x