ایستگاه خبر

از مجسمه‌ی ساتوشی ناکاماتو در بوداپست رونمایی شد!

بوداپست پایتخت مجارستان میزبان رونمایی از مجسمه‌ی خالق ناشناس بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو، بود. این مجسمه‌ که به افتخار ساتوشی ناکاماتو ساخته شده است، فاقد خصوصیات بارز چهره بوده و در پارک فناوری بوداپست، جایی که پیش‌تر مجسمه‌ی استیو جابز فقید در آن ساخته شد، قرار گرفته است.

ترسیم خالق بیت‌کوین

ناشناس بودن ساتوشی ناکاماتو ترسیم چهره‌ی واقعی آن را بسیار دشوار نموده است. Andras Gyorfi، طراح این پروژه، ناکاماتو را یک شخصیت بسیار تاثیرگذار و به‌نوعی مقدس در جهان رمزنگاری توصیف کرد.

«به‌عقیده‌ی ما ساتوشی بنیان‌گذار صنعت رمزنگاری است. او سازنده‌ی بیت‌کوین و بلاک‌چین است، او قدرت مطلق بازار کریپتو است.»

از این‌رو برای طراحی مجسمه‌ی بنیان‌گذار بیت‌کوین از هویت ناشناس و اسرارآمیز آن استفاده کردیم. صورت آن را مسطح و فاقد هرگونه احساس طراحی کرده و آن را با شنلی پوشاندیم و درمحل قلب وی نیز لوگوی بیت‌کوین را حک کردیم.

این طراحِ مجسمه‌ساز اظهار داشت:

«ساختن ساتوشی چالش بزرگی برای ما بود، زیرا طراحی و حکاکی مجسمه‌ای از فردی که هیچ‌گونه اطلاعاتی از خصوصیات ظاهری وی نداریم طاقت‌فرساست.»

از ویژگی‌های قابل‌توجه این مجسمه سطح انعکاسی صورت آن است که به‌نوعی بیانگر مالکیت جمعی شبکه‌ی بیت‌کوین توسط تمام انسان‌هاست.

وی در ادامه‌ بیان داشت:

«امیدوارم که توانسته باشم از طریق طراحی این مجسمه به ایده‌ی بنیادین بیت‌کوین، که مالکیت همگانی و غیرانحصاری بودن آن است، اشاره کرده باشم.»

چرا ساتوشی ناکاماتو لایق داشتن چنین پیکره‌ای است؟

Gyorfi ایده‌ی اولیه‌ی طراحی این مجسمه را تحسین اختراع بیت‌کوین توسط ساتوشی می‌داند. به‌عقیده‌ی وی بیت‌کوین «یک پایگاه‌داده‌ی موثر، منصفانه و شفاف است که توانایی بهبود تمام مشکلات دنیا را دارد.»

آخرین حضور رسمی ساتوشی در فضای رمزنگاری به سال ۲۰۱۱ برمی‌گردد، زمانی که وی آخرین ایمیل خود را به توسعه‌دهندگان ارسال نمود و از مخفی ماندن هویت حقیقی‌اش اطمینان حاصل کرد. جامعه‌ی کاربری بیت‌کوین از آن زمان به‌شدت گسترش یافته و با جدیت تمام به پیشبرد پروتکل‌های بلاک‌چین و ادامه‌ی راه پرافتخار ساتوشی اهتمام ورزیده است.

Michael Saylor، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری MicroStrategy، نیز که از بزرگترین سرمایه‌گذاران و حاضرین حوزه‌ی بیت‌کوین است اغلب با ادبیات اساطیری درخصوص این دارایی برتر دنیای رمزنگاری صحبت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: ساتوشی ناکاموتو کیست ؟ هویت خالق بیت‌کوین

Source

https://coiniran.com/?p=47564
دکمه بازگشت به بالا