ایستگاه خبر

ساتوشی ناکاموتو خود اولین مبدع روش استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی برای استخرج بیت کوین است

یکی از توسعه‌دهندگان آغازین بیت کوین که در سال ۲۰۱۰ با ساتوشی ناکاموتو همکاری داشته، گفته است که خالق بیت کوین برای دفاع از شبکه‌ی این رمزارز، پیش از هر فرد دیگری اقدام به ساخت پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج کرده بود.

لازلو هانیچ که برای انجام اولین تراکنش واقعی بیت کوین، نامش بر زبان‌ها افتاده بود، پیش‌تر به‌دلیل اختراع پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج نیز شناخته می‌شد. با این حال، وی به‌تازگی طی مصاحبه‌ای با وب‌سایت کوین‌تلگراف اذعان داشته است که ناکاموتو نه‌تنها پیش از وی، پردازنده‌ی گرافیکی ویژه‌ی استخراج را اختراع کرده بلکه چندین الگوریتم ویژه‌ را نیز برای محافظت از شبکه‌ی بیت کوین توسعه داده است.

بنابر گفته‌های هانیچ، یکی از اولین ایمیل‌هایی که وی از ناکاموتو دریافت کرده، پاسخی به یکی از پست‌های وی در مورد ماینر GPU بوده است. آن‌طور که پیداست ناکاموتو در واکنش به این اتفاق نوشته است:

سلام، می‌توانی روند استخراج با پردازنده‌ی گرافیکی را کندتر کنی؟ ببین برای من اهمیتی ندارد که مردم چقدر بیت کوین به دست آورده و ذخیره می‌کنند و حتی متمرکز شدن آن هم برایم مهم نیست. اما اکنون که در ابتدای راه قرار داریم، جذابیت بزرگ بیت کوین این است که هر کسی بتواند حتی با لپ‌تاپ خود نرم‌افزار بیت کوین را دانلود کرده و با آن اقدام به استخراج کند.

هانیچ بر این باور است که ناکاموتو به‌درستی می‌دانست که دیر یا زود، استخراج بیت کوین به صنعتی بزرگ بدل خواهد شد؛ اما می‌خواست وقوع این اتفاق به تاخیر بیفتد تا روند گسترش پذیرش بیت کوین، متوقف نشود. گفتنی است وقتی هانیچ در پاسخ به ناکاموتو از او به‌دلیل کار پنهانی روی پروژه‌ی ساخت سخت‌افزار ویژه‌ی استخراج، عذرخواهی کرده، ناکاموتو از وی خواسته است تا بگذارد این گفت‌وگو از روی فروم بیت‌کوین تاک حذف شود.

سرخیو دمیان لرنر که تحقیقات مفصلی در زمینه‌ی شناسایی بلوک‌های استخراج شده توسط ناکاموتو انجام داده، می‌گوید کاملا محتمل است که ناکاموتو از پردازنده‌ی گرافیکی برای استخراج بیت کوین استفاده کرده باشد یا دست‌کم این فرضیه با یافته‌های تحقیقاتی وی در تضاد نیست.

Source

https://coiniran.com/?p=39171
دکمه بازگشت به بالا