ایستگاه خبر

راه‌اندازی اولین ETF متمرکز بر بلاکچین در روسیه

شرکت مدیریت دارایی Sber، بازوی سرمایه‌گذاری بزرگترین بانک روسیه از راه‌اندازی اولین صندوق مبادله‌ای بلاکچین در این کشور خبر داد.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی Sber در روز پنجشنبه، ETF متمرکز بر بلاکچین، به نام «Sberbank – Blockchain Economy»، شاخصی را که به همان نام ثبت‌ شده توسط شرکت تابعه مدیریت دارایی بانک SberCIB، همراهی می‌کند.

این صندوق سبد متنوعی از شرکت‌های بزرگ بلاکچین، از جمله Coinbase، Galaxy Digital، Digindex و دیگران را برای سرمایه‌گذاری در اختیار روس‌ها قرار می‌دهد. همچنین عملکرد شرکت‌های استخراج کریپتو و شرکت‌هایی را که خدمات مشاوره‌ای در صنعت بلاکچین ارائه می‌کنند، رصد می‌کند.

طبق این اطلاعیه، ETF Sber اولین محصول در کشور خواهد بود که به سرمایه‌گذاران امکان می‌دهد در بخش بلاکچین «بدون مشکلات مرتبط با توسعه مستقیم، خرید، ذخیره‌سازی و فروش دارایی‌های دیجیتال» سرمایه‌گذاری کنند.

سرمایه‌گذاری مستقیم در دارایی‌های کریپتو با ریسک‌های بالایی همراه است، و تعامل با آن‌ها به تنهایی دشوار است. بنابراین، ما پیشنهاد می‌کنیم که نه در دارایی‌های کریپتو، بلکه در شرکت‌هایی که بر توسعه فناوری‌های بلاکچین متمرکز هستند، سرمایه‌گذاری کنید.

پیشتر، مقامات روسی در موضع خود علیه رمز ارزها با این استدلال که این طبقه دارایی می‌تواند برای تأمین مالی تروریسم و ​​پولشویی استفاده شود، اظهار نظر کرده‌ بودند. در ماه دسامبر، بانک مرکزی این کشور دستورالعملی را صادر کرد که بر اساس آن صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از سرمایه‌گذاری مستقیم در ارزهای دیجیتال منع شدند.

با این حال، ETF Sberbank تحت محدودیت‌های بانک روسیه قرار نمی‌گیرد، زیرا مستقیماً در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نمی‌کند، بلکه فقط در سهام شرکت‌های بزرگ مرتبط با بلاکچین سرمایه‌گذاری می‌کند. معامله در بورس روسیه تحت عنوان SBBE با هزینه شروع هر سهم ۱۰ روبل (۰.۱۳ دلار) آغاز خواهد شد.

به طور کلی، ETF های متمرکز بر رمز ارز، توجه سرمایه‌گذاران سازمانی را در سطح جهانی جلب کرده‌اند. کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده سه ETF آتی بیت کوین را تأیید کرده است، اما تمامی درخواست‌ها برای ETF های بیت کوین نقطه‌ای یا فیزیکی تا کنون رد شده است. با این حال، کشورهای دیگر موضع بهتری نسبت به محصولات مبادله‌ای  که مستقیماً در بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنند، داشته‌اند. به عنوان مثال، کانادا چندین محصول از جمله ETF بیت کوین Fidelity را در ماه دسامبر تأیید کرده است.

 

پیشنهاد مطالعه: نحوه عملکرد صندوق های سرمایه گذاری بورس

 

 

Source

https://coiniran.com/?p=49070
دکمه بازگشت به بالا