ایستگاه خبر

روبل دیجیتال روسیه به اپلیکیشن‌های بانکی آمد!

بانک VTB با توسعۀ یک اپلیکیشن آزمایشی جهت بازگشایی حساب و مبادلات روبل دیجیتال گوی سبقت را از سایر رقبای خود در روسیه ربود. روبل دیجیتال نسخۀ الکترونیکی ارز فیات روبل، واحد رسمی پولی روسیه، است.

در بیانیۀ مطبوعاتی این بانک آمده است که برخی از مشتریان می‌توانند در سال میلادی آینده تراکنش‌های آزمایشی روبل دیجیتال را با این اپلیکیشن‌ انجام دهند. Vadim Kulik، نایب رئیس هیئت‌مدیرۀ VTB، در این زمینه گفت:

«ما هم اکنون درحال آزمایش ایجاد کیف‌پول‌های جدید برای نهادها و اشخاص حقوقی هستیم؛ این فرآیند شامل ثبت‌نام، تنظیمات اولیۀ کیف‌پول و ایجاد یک کدِ QR برای تکمیل عملیات پرداخت است».

بانک VTB در رویداد نوآوری‌های مالی Finopolis-2022، توانایی این اپلیکیشن‌ را جهت خرید-فروش دارایی‌های دیجیتال، رمز ارزها و توکن‌ها با روبل دیجیتال نشان داد و افزود که این قابلیت‌ها در سال 2023 (1402) در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

این بانک همچنین قصد دارد تا در سال 2024 (1403) اپلیکشین خود را به ویژگی تبادل مجهز کند تا مشتریان بتوانند روبل دیجیتال را به سایر ارزهای رایج تبدیل کنند.

بانک مرکزی روسیه در اکتبر 2020 (مهر 1399) طرح اولیۀ ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) خود را ثبت کرد و در دسامبر 2021 (آذر 1400) تغییرات نهایی را بر آن اعمال کرد. این CBDC در ژانویۀ سال میلادی جاری (دی 1400) وارد فاز آزمایشی شد.

مقامات مالی روسیه در ماه می (اردیبهشت) اعلام کردند که قصد دارند از آوریل 2023 (فروردین 1402) آزمایش میدانی روبل دیجیتال را در تراکنش‌های واقعی مشتریان آغاز کنند. با این وجود پس از درگیری‌های نظامی بین روسیه و اوکراین به نظر می‌رسد روند اجرایی شدن این پروژه با شتاب بیشتری دنبال شود.

تقریبا 12 بانک و موسسۀ مالی به فاز آزمایشی این استیبل‌کوین پیوسته‌اند. روبل دیجیتال پس از پول نقد و سپرده‌‌های بانکی جایگاه سوم پولی را در روسیه در اختیار دارد و قادر است در پرداخت‌های آنلاین و آفلاین مورد استفاده واقع شود.

پیشنهاد مطالعه: استخراج ابری بیت‌کوین یا کلود ماینینگ چیست و چگونه کار می‌کند؟

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا