ایستگاه خبر

حکم عجیب دادگاهی در روسیه: سرقت بیت کوین جرم نیست؛ چون این ارز مجازی دارایی محسوب نمی‌شود

در تاریخ ۳۰ ژوئن، یکی از دادگاه‌های کیفری روسیه با اعلام اینکه بیت کوین به‌عنوان یک ارز مجازی، یک دارایی قانونی تلقی نمی‌شود، از پذیرش شکایت یک مالباخته مبنی بر اعاده‌ی بیت کوین‌های مسروقه‌ی خود امتناع کرد.

پرونده این ماجرا به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردد؛ زمانی که دو سارق با جعل هویت ماموران سرویس امنیت فدرال روسیه، فردی را ربوده و از او ۵ میلیون روبل پول نقد و ۹۹.۷ بیت کوین، اخاذی کردند. گفتنی است در نهایت با دستگیری این دو مجرم، هر یک به ۸ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

در این میان، شاکی از دادگاه درخواست کرده تا سارقان را ملزم به بازگرداندن وجوه مسروقه کند. دادگاه نیز تا حدودی با درخواست وی موافقت کرده و طی حکمی از سارقان خواسته ۵ میلیون روبل سرقت‌شده را به شاکی بازگردانند. آنچه در این گیر و دار موجب تعجب همگان شده این است که به‌رغم درخواست شاکی مبنی بر صدور حکمی برای اعاده‌ی بیت کوین‌هایش، دادگاه اعلام کرده که قادر به انجام این عمل نیست. بنابر ادعای دادگاه، ارزهای مجازی هنوز توسط قانون روسیه به رسمیت شناخته نشده‌اند؛ بنابراین نمی‌توان حکمی مبنی بر بازگرداندن بیت‌کوین‌های مسروقه به مالک آن‌ها صادر کرد.

گفتنی است شاکی قصد دارد بخت خود را برای محکوم کردن سارقان، در دادگاه مدنی امتحان کند. البته صرف‌نظر از موفقیت یا عدم توفیق احتمالی وی، تصمیم دادگاه کیفری روسیه مبنی بر عدم صدور حکم برای سرقت بیت کوین، بسیار جنجال‌برانگیز است؛ چرا که بر این انگاره صحه می‌گذارد که سرقت بیت کوین، جرم محسوب نمی‌شود.

Source

https://coiniran.com/?p=39867
دکمه بازگشت به بالا