ایستگاه خبر

روسیه تا سال 2023 ممکن است یک CBDC هدفمند صادر کند!

بانک روسیه در جدیدترین گزارش خود اظهار داشت که یک نسخه از روبل دیجیتال را به عنوان ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در آغاز سال 2023 عرضه خواهد کرد.

جدیدترین به‌روزرسانی‌های بانک روسیه درخصوص CBDCها

بانک روسیه در تازه‌ترین به‌روزرسانی سیاست‌های پولی خود یادآور شد که ارز دیجیتال بانک مرکزی یا همان CBDC با رویکرد هدفمندی صادر خواهد شد. به عبارت دیگر این روبل‌های دیجیتال تنها برای مصرف در محصولات یا خدمات مشخصی طراحی و قابل استفاده خواهند بود.

این نهاد خاطرنشان کرد که هدفمندی موجب بهبود هزینه‌های بخش عمومی خواهد شد. در بیانیۀ رسمی منتشر شده از دو بخش هزینه‌های تامین خدمات رفاهی و قراردادهای دولتی به‌ عنوان مهم‌ترین ذی‌نفعان این فناوری یاد شده است.

در گزارش مذکور همچنین یک جدول زمانی برای اجرای این CBDC ارائه شده است که براساس آن آزمایشات مربوط به تراکنش‌های ارز فیات و تسویه‌حساب‌های قراردادهای هوشمند با روبل دیجیتال همزمان با آغاز سال 2023 (دی 1401) برنامه‌ریزی شده است. انتظار می‌رود که شرکت‌های اعتباری نیز در سال آینده به این سیستم ملحق شده تا دولت بتواند حق‌الزحمه‌های مربوطه را با روبل دیجیتال دریافت و پرداخت کند. روسیه برای این محصول بانکی جدید خود یک حالت آفلاین نیز طراحی کرده است که از سال 2025 (1403) اجرایی شده و به ادغام موسسات مالی خارج از سیستم بانکی یاری خواهد رساند.

این خبر درحالی منتشر شده است که آقای پوتین تصمیم به ممنوعیت استفاده از رمز ارزها در خاک این کشور گرفته است. در پایان باید یادآور شد که روبل دیجیتال برای تسویه حساب‌های برون مرزی و به دنبال تحریم روسیه از سیستم بانکی سوییفت (SWIFT) استفاده نخواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: تحلیل آنچین هفتگی ارزهای دیجیتال (۱۹ مرداد) – تغییرات ساختار بازار مشتقات و پروژه مرج شبکه اتریوم

Source

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا