بلاکچینپروژه‌هامقالات بیت کوین

Rootstock چیست؟

Rootstock یا RSK اولین پلتفرم قرارداد هوشمند متن باز است که به استخراج کنندگان از طریق استخراج ادغامی پاداش می دهد و اجازه می دهد تا آن ها نیز بطور موثر در انقلاب قرارداد های هوشمند مشارکت کنند.

هدف RSK افزایش ارزش و کارآیی اکوسیستم بیتکوین از طریق ایجاد امکان ساخت قراردهای هوشمند و پرداخت های آنی و مقیاس پذیری بیشتر است.

این پروژه بنا دارد تا اصول زیر را دنبال کند:

هم سو با بیتکوین

با توجه به اعتماد این گروه و علاقه آن ها به جامعه بیتکوین، سعی در ادامه راه افراد پیشرو در بیتکوین دارند. وبسایت این پروژه می نویسد که RSK نیازهای تکنیکال را تامین می کند تا بتوان از تمام توان و پتانسیل بیتکوین به نحو احسن استفاده کرد و بتوانند به رشد آن کمک کنند.

از آنجایی که RSK کوینی نمی سازد و کوین های از پیش استخراج شده هم ندارد، در نتیجه با بیتکوین رقابت نمی کند. این پلتفرم از بیتکوین بعنوان ارز محلی خود استفاده می کند. یک ۲Way Peg بین بلاکچین بیتکوین و بلاکچین RSK، ارتباط ثابت بین این دو را تضمین می کند. (هر ۱ عدد SBTC معادل با ۱ عدد  BTC است)

۲Way Peg

۲Way Peg روشی ست که معمولا به تبدیل BTC به SBTC یا برعکس اطلاق می شود. زمانی که BTC به SBTC تبدیل می شود، در واقع هیچ ارزی بین بلاکچین ها “منتقل” نمی شود. هیج تراکنشی این کار را انجام نمی دهد. این بدین خاطر است که بیتکوین نمی تواند صحت حساب را در یک بلاکچین دیگر تایید کند. زمانی که کاربری می خواهد که BTC را به SBTC تبدیل کند، مقداری BTC در بلاکچین بیتکوین “قفل” می شود و به همان مقدار، SBTC در بلاکچین RSK آزاد می شود (از حالت قفل بودن خارج می شود). زمانی هم که SBTC بخواهد به BTC تبدیل شود، SBTC دوباره در بلاکچین RSK قفل شده و به همان مقدار، BTC در بلاکچین بیتکوین آزاد می شود. یک پروتکل امنیتی تضمین می کند که هیچگاه همان بیتکوین نتواند در هر دو بلاکچین بطور همزمان آزاد باشد.

امنیت

امنیت بلاکچین RSK از طریق استخراج ادغامی تامین می شود و به این معناست که RSK می تواند امنیتی مشابه با بیتکوین از نظر جلوگیری از دوبار خرج کردن و سایر موارد داشته باشد.

بلاکچین RSK از گواه اثبات کار که برپایه SHA256D است استفاده می کند. این موضوع باعث می شود تا استخراج کنندگان بیتکوین بتوانند همزمان و با همان سخت افزارهایی که دارند در هر دو زنجیره استخراج انجام دهند؛ بدون آنکه لطمه ای به کارایی استخراج بیتکوین وارد شود.

اما سوال اینجاست که چرا ممکن است استخراج کنندگان بیتکوین بخواهند روی زنجیره RSK استخراج کنند؟ عملکرد استخراج ادغامی به استخراج کنندگان بیتکوین اجازه می دهد تا بدون هیچ هزینه اضافه ای روی هر دو زنجیره استخراج کنند. این موضوع باعث می شود تا با توجه به کارمزدها، درآمد بیشتری داشته باشند و بتوانند در کسب و کار قرارداد هوشمند نیز مشارکت کنند.

مقیاس پذیری

RSK در وضعیت فعلی خود می تواند بسیار بیشتر از بیتکوین مقیاس پذیر باشد. RSK می تواند به اندازه ۱۰۰ تراکنش در ثانیه (معادل با سطح فعلی Paypal) را مدیریت کند.

هدف نهایی RSK در بحث تراکنش ها، رسیدن به ۲۰۰هزار تراکنش در ثانیه با استفاده از فناوری Lumino خود است که یک لایه دومی ست که یر روی انتشار بعدی RSK مستقر خواهد شد.

پرداخت های آنی

از زمان بوجود آمدن بیتکوین رقابت بر سر سریع تر تایید شدن تراکنش ها وجود داشته است. پرداخت های آنی و سریع می تواند باعث ایجاد موارد استفاده جدیدی مثل خرید از خرده فروشی ها و یا انجام تراکنش در بازی های آنلاین بشود. استفاده RSK از پارامترها و پروتکل های تئوری جدید (مثل DECOR+GHOST) اجازه می دهد تا بطور میانگین هر ۱۰ ثانیه یک بار یک بلاک ساخته شود.

 دیدگاه هایی که در این مقاله ارائه شده اند، متعلق به نویسنده می باشند و لزوماً مربوط به Coiniran نمی باشد و نباید به آن نسبت داده شود. 

https://coiniran.com/?p=6367
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را با کوین ایران به اشتراک بگذارید!x