دیفای

پنج معیار ارزیابی و مدیریت ریسک در پروژه‌ های دیفای (Defi Metrics)

با توجه به گسترش روزافزون پروژه‌های مربوط به حوزه صنعت مالی غیرمتمرکز (Defi)‌، ارزیابی و شناسایی فرصت‌های به‌وجود آمده از اهمیت خاصی برخوردار است. در این حوزه روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد و به لحاظ ریسک‌های موجود در بازارهای سرمایه، از امنیت و ثبات نسبتاً بالاتری در مقایسه با روش‌های معامله‌گری بهره می‌برد.

البته ذکر این نکته ضروری است که جهت حفظ سرمایه و استفاده از این فرصت‌ها، بایستی از بازار کریپتوکارنسی و بلاکچین اتریوم شناخت خوبی را کسب کرده و از معیار‌های موردنظر که در این مقاله ذکر می‌شود به‌درستی جهت ارزیابی پروژه‌ها و پلتفرم‌های موجود در Defi استفاده کرد.

 1. راهنمای مطالعه نمایش

  Audit (بررسی کد نرم‌افزاری قراردادهای هوشمند)

در ابتدای امر، برای شروع کار در هر پلتفرمی توصیه می‌شود که نسبت به بررسی فنی قراردادهای هوشمند از طریق آدیت‌های انجام‌شده اطمینان حاصل نمود.

بنابراین بهتر است از پلتفرم‌هایی استفاده شود که حداقل دارای یک آدیت با گزارش رسمی بوده و در اختیار عموم گذاشته شده باشد. همچنین اگر پلتفرمی درباره‌ی به‌روزرسانی قرارداد هوشمند خود اطلاع‌رسانی کرده باشد، حتماً جانب احتیاط را درنظر گرفته و تا آدیت مجدد آن دست‌به‌عصا حرکت کنید.

بررسی قراردادهای هوشمند در حوزه Defi (Audit)  

آدیت (Audit) نرم‌افزارها فرآیندی است که در آن یک فرد یا تیم، کدهای ایجادی یک نرم‌افزار را مورد بررسی قرار می‌دهد. هدف از این بررسی، کشف هرگونه اشکال یا باگ (Bug)، شکاف‌های امنیتی یا نقض کنوانسیون‌های برنامه‌نویسی، قبل از عملیاتی شدن استفاده از نرم‌افزار است.

آدیت قراردادهای هوشمند نقش مهمی در ارزیابی خطرات فنی مرتبط با dApp (اپلیکیشن‌های غیر‌متمرکز) دارند ولی به دلیل اینکه فرم نسبتاً جدیدی از کد‌ها هستند، استانداردهای آدیت این کدها در قراردادهای هوشمند، مراحل ابتدایی خود رو سپری می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: اپلیکیشن‌ غیرمتمرکز یا Dapp چیست؟

در حال حاضر شرکت‌هایی مانند Chain Security ، Trail of Bits و Certik آدیت قراردادهای هوشمند را ارائه می‌دهند و استانداردهای خاصی را درمورد چگونگی انجام یک آدیت تهیه کرده‌اند. به همین دلیل، تا زمانی که استاندارد‌های آن فراگیر شوند، مشتریان برای ارزیابی کیفیت آدیت‌های خود باید به اعتبار این شرکت‌ها اعتماد کنند.

در ادامه جهت بررسی مطالب مربوطه با توجه به دیدگاه‌هایی که متخصصین این حوزه دارند، مباحثی را معرفی می‌کنیم:

آدیت قراردادهای هوشمند دقیقاً چه هستند؟

نوعی بررسی مستقل است که امنیت و درستی کدها را ارزیابی کرده و مزایایی را به همراه دارد. در ابتدا، کاربران یک نظر مستقل را درمورد رفتار این قراردادها پیدا می‌کنند که می‌تواند آن‌ها را از تهدیدات احتمالی آگاه کند.

مدیران پروژه می‌توانند بازخوردها را بگیرند و اقدامات لازم را برای کاهش خطرات امنیتی انجام دهند. به همین صورت، توسعه‌دهندگان از مشاوره‌های مهم امنیتی و گزارش‌های مربوطه استفاده می‌کنند. اما همه آدیت‌ها یکسان نیستند. ارزش یک آدیت، به فناوری استفاده‌شده برای انجام آن و تخصص تیم بستگی دارد.

آیا درجه‌هایی از تایید در آدیت وجود دارد؟

یک آدیتِ محدود، بر سطح اطمینان از آن تاثیر می‌گذارد. معمولاً قبل از شروع آدیت، با مشتری محدوده‌های موردنظر در کد جهت بررسی را تعیین می‌کنند. گاهی به علت کمبود بودجه و زمان، برخی از پارامترها را در آدیت لحاظ نمی‌کنند. به همین دلیل در یک گزارش، پارامتر‌ها و سطح دسترسی در آدیت انجام‌شده را باید مشخص کنند.

به عنوان مثال کمپانی Trail of Bits همیشه موارد زیر را در گزارش‌های آدیت خود ذکر می‌کند:

 • خلاصه اجرا (Executive Summary): این بخش شامل یک مرور مختصر از آنچه که انجام شده و مراحل بعدی توصیه‌شده است. بایستی مشخص شود که چه مقدار کار برای پروژه پیش‌بینی می‌شود تا خطرات شناسایی‌شده برطرف گردد.
 • داشبورد پروژه (Project Dashboard): جدولی تهیه‌شده برای درک آسان‌تر، خلاصه‌ای از سطح تلاش در آدیت کدهای منبع و نکاتی که پیدا شده است. درواقع نوعی شاخص تصویری از آدیت را ارائه می‌دهند.
 • اهداف (Engagement Goals): در این بخش دامنه موردنظر در بررسی یک پروژه ارائه می‌شود؛ اینکه آیا به دنبال شناسایی خطرات موردتوجه بوده‌ایم؟
 • پوشش آدیت (Coverage): در این بخش توانایی ما در دستیابی به اهداف موردنظر با وجود محدودیت‌های پروژه آمده است. اطلاعات مربوط به قراردادها و تکنیک‌های خاصی که برای آدیت استفاده شده، اشاره می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: قرارداد هوشمند چیست؟ (Smart Contract)

مشکلات رایجی که در قراردادهای هوشمند موجب آسیب‌پذیری آن‌ها می‌شود؟

 • دسترسی نادرست: اعطای دسترسی به اشخاص غیرمجاز یا عدم دسترسی به افراد مجاز
 • عدم اجرای دستور اجرا در برنامه
 • فیلتر نامناسب در ورودی‌های کاربران نامعتبر
 • وجود خطا: نقص منطقی در کدهای قراردادهای هوشمند
 • خطاهای عددی: خطاهای مربوط به گردکردن اعداد و محاسبات نادرست
 • پروژه مربوطه ادعای انجام آدیت را می‌کند: بهترین حالت ممکن این هست که پروژه، گزارش آدیت خود را منتشر کند. گزارش بایستی حاوی روش آدیت انجام شده، یافته‌ها و نحوه پرداخت به آن‌ها باشد. این امر باعث شده تا کاربران اعتبار آدیت را بررسی کرده و نسبت به حرفه‌ای بودن آدیت اطمینان حاصل نمایند.
 1. Pools Data (اطلاعات مربوط به بسترهای نقدینگی)

اطلاعات مربوط به Pool

درصورتی‌که بسیاری از پلتفرم‌ها از Liquidity Mining جهت جذب نقدینگی بهره می‌برند، بررسی اطلاعاتی ازقبیل درصد سود سالیانه APY‌، مقدار دارایی قفل‌شده و مدت زمان فعالیت، بسیار حائز اهمیت است.

درصد سود APY بالا در بسترهای نقدینگی، قاعدتاً از ریسک سرمایه‌گذاری بالاتری نیز برخوردار هستند؛ زیرا احتمال نوسان کوین‌هایی که در آن سرمایه‌گذاری شده زیاد است.

مقدار بالای دارایی‌های قفل‌شده در بسترهای نقدینگی، نشان‌دهنده امنیت نسبتاً بالاتر آن‌هاست زیرا افراد بیشتری در آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند، علی‌الخصوص اگر زمان فعالیت آن Pool بیشتر باشد، امنیت بالاتری نیز پیدا می‌کند.

Liquidity Pool (بستر نقدینگی)

 • Liquidity Pool معمولا از دو یا چند دارایی تشکیل شده است، مانند USDT و Ethereum .
 • این نقدینگی توسط دارندگان دارایی‌ها تامین می‌شود.
 • یک سرمایه‌گذار می‌تواند یکی از دارایی‌های مربوطه را بفروشد و در ازای آن از دارایی دیگر برخوردار گردد. به عنوان مثال به این بستر، Ethereum فروخته و USDT تحویل می‌گیرد.
 • سرمایه‌گذاران هنگام مبادله دارایی‌ها در Liquidity Pool‌، کارمزد پرداخت می‌کنند.
 • تامین‌کنندگان نقدینگی در هزینه‌های پرداخت‌شده توسط سرمایه‌گذاران شریک هستند.
 • بسیاری از پلتفرم‌ها، توکن‌های خود را جهت ترغیب سرمایه‌گذاران در تامین نقدینگی به عنوان پاداش ارائه می‌دهند.

Liquidity Pool & Yield Farming

زمانی که یک کاربر، توکنی را به Liquidity Pool واریز می‌کند، پلتفرم هم متناسب با ارزش نقدینگی ارائه‌شده توسط کاربر، توکن LP اعطا می‌کند. بدین ترتیب صرافی مربوطه می‌داند که کاربر چه مقدار ارزش در pool واریز کرده است.

علاوه بر این، هنگامی که کاربر تصمیم به خارج‌کردن توکن‌ها از Pool و حذف نقدینگی کرد، توکن‌های LP از بین رفته (اصطلاحاً Burn شده) و توکن‌های اولیه‌ی کاربر به همراه پاداش پلتفرم بازگردانده می‌شود.

اما در زمانی که توکن‌های LP را در اختیار دارید، می‌توانید جهت دریافت سود بیشتر از Yield Farming استفاده کنید. در این حالت به نوعی محصولات مختلف در اکوسیستم Defi به هم متصل می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: منظور از yield farming در دیفای چیست؟ معرفی مهمترین پروتکل‌ها

در این شرایط کاربران می‌توانند در طول مدت فعالیت قرارداد هوشمند، از توکن‌های LP به مانند سایر توکن‌ها استفاده کنند. برای به حداکثر رساندن بازدهی، کاربر می‌تواند توکن LP را در یک بستر دیگر واریز کند تا بازدهی بیشتری به‌دست آورد. یک کاربر این عمل را می‌تواند درصورت لزوم با هر تعداد پلتفرم و هر تعداد توکن LP تکرار کند، به شرطی‌که پلتفرم مربوطه توکن مدنظر را قبول کند.

 1. رزومه هر پلتفرم

Twitter

در بررسی هر پلتفرم حتماً اکانت توییتر مجموعه‌ی موردنظر را چک کرده و از فعالیت‌های اخیر آن‌ها و تعداد دنبال‌کننده، اطلاعات کسب کنید. همچنین برای کسب آخرین اخبار و ازجمله قراردادهای همکاری بین پروژه‌های مختلف، شبکه اجتماعی توییتر در اولویت است.

Discord

بسیاری از پروژه‌های حاضر در دیفای، سعی به ایجاد جامعه کاربری خود بر بستر Discord دارند. در این وب‌سایت، کاربران می‌توانند باهم در ارتباط بوده و از نظرات یکدیگر بهره ببرند. درضمن قادرند با نفرات مسئول پروژه ارتباط برقرار کرده و از راه‌حل‌های آنان استفاده کنند.

همچنین مباحث مربوط به آموزش قسمت‌های مختلف پروژه، دسترسی به کیف‌پول و ارتباط با اعضای فعال در جامعه کاربری از مهمترین مزایای این شبکه اجتماعی است.

Medium

درحال‌حاضر تمامی پروژه‌های مرتبط با حوزه دیفای، مقالات آموزشی و معرفی را در مدیوم پست می‌کنند و به نوعی این پلتفرم تبدیل به یکی از مهمترین منابع جهت دسترسی رسمی به اهداف، برنامه‌ها و مباحث آموزشی پروژه‌ها است.

رزومه مدیران و مسئولان پروژه

پروژه‌هایی که اسامی و تصویر مدیران خود را به‌طور عمومی در سایت به نمایش می‌گذارند، از امنیت بالاتری برخوردار هستند. ذکر این نکته ضروری است که حتماً بایستی اطلاعات و رزومه افراد مربوطه را در توییتر، Linkedin و … چک کنید و با عکس‌های آن‌ها انطباق دهید.

 1. Value Creation (ارزش ایجادی پلتفرم)

یکی از مهمترین شاخصه‌های مدنظر جهت سرمایه‌گذاری و یا استفاده از یک پلتفرم، بررسی ارزش‌های ایجادی است؛ زیرا پروژه‌هایی در این حوزه موفق هستند که از ایده‌های موجود استفاده کرده و نوآوری‌های خاص خود را به آن اضافه کنند. مثال‌های زیر نمونه‌های بارزی از ایجاد ارزش در این حوزه هستند.

Uniswap و فورک مطرح آن Sushiswap

در ابتدای راه دیفای، پلتفرم Uniswap که نوعی صرافی غیرمتمرکز (Dex) محسوب می‌شود، از ایده بسترهای نقدینگی و AMM (Automated Money Maker) بهره برده و توانست به اولین انتخاب جامعه کاربران فعال در حوزه دیفای جهت خرید کوین و توکن‌های مختلف تبدیل شود. مدتی بعد در این حوزه، فورک این پلتفرم یعنی Sushiswap مطرح شد که شاید بسیاری از افراد فعال این حوزه، از روش و نوع رقابت ذاتی آن استقبال نکردند ولی این پلتفرم با ترکیب مباحث Farming و Swap توانسته در حال حاضر به یکی از مطرح‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز دیفای تبدیل شود.

پیشنهاد مطالعه: آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap) + ویدیو

پلتفرم‌های Lending

در این زمینه بهتر است از پلتفرم Maker شروع کنیم. این پلتفرم با ایده ایجاد Decentralized Stablecoin با نام Dai توانست در ژانویه سال ۲۰۲۱، حدود ۱۷ درصد از ظرفیت بازار حوزه دیفای را از آن خود کند. نکته جالب این پلتفرم پشتیبانی Dai با استفاده از اتریوم است و از این طریق نسبت به جذب سرمایه کاربران برای در اختیار قراردادن آن‌ها به وام‌گیرندگان موفق عمل کرد. ایده و مکانیزم پلتفرم Maker یکی از نوآوری‌های خاص و جالب در حوزه دیفای است.

در ادامه از پلتفرم Aave مثال می‌زنیم که با ایجاد تغییراتی نوین توانسته به پلتفرم‌های مطرح این حوزه تبدیل شود. Aave درقبال دریافت سرمایه‌های کاربران، توکن‌های Aave خود را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال با واریز رمزارز Link به پلتفرم، مقداری متناسب با آن توکن Aave Link دریافت می‌کنید که در پلتفرم‌های مختلف قابل استفاده است. از دیگر نوآوری‌های این پلتفرم، مقوله FlashLoan است که درواقع با یک تراکنش می‌توانید مبلغی وام از پلتفرم دریافت کرده و لحظاتی بعد با اتمام همان تراکنش، مبلغ وام را برگردانید. از Flashloan می‌توان در آربیتراژ از صرافی‌ها و همچنین جهت کاهش کارمزد شبکه اتریوم با انجام چند عملیات در یک تراکنش بهره برد.

پیشنهاد مطالعه: معرفی پروتکل آوه (Aave)

Leverage Trading و dydx

پلتفرم dydx با استفاده از ترکیب ایده Lending و Leverage Trading در بستر خود توانسته رویکردی کاملاً مناسب برای معامله‌گران در حوزه دیفای به‌صورت کاملاً غیرمتمرکز ارائه دهد.

 1. ابزارهای مدیریتی و کاهش ریسک در Defi (Practical Tools & Risk Management)

با Etherscan به کاوش اطلاعات در بلاک چین اتریوم بپردازید

این وب‌سایت که کاوشگر بلاک چین اتریوم محسوب می‌شود، ابزاری مفید برای بررسی تراکنش‌ها و وضعیت بلاک چین اتریوم است. از آن می‌توان برای جستجو و بررسی هر معامله و تراکنش ثبتی در بلاک‌چین بهره برد. بیشتر بلاک‌چین‌ها نیز کاوشگر خود را دارند. بدین منظور، گاهی اوقات توصیه می‌شود که آدرس اتریومی کیف‌پول خود را در کاوشگر Etherscan وارد کرده و اطلاعات مربوط به کیف‌پول خود را بررسی کنید. دقت کنید که در روزهای اخیر چه تراکنش‌هایی انجام داده‌اید، آدرس‌های مقصد را چک کنید و درصورت وجود مواردی مشکوک ازقبیل تراکنش‌های غیرعادی و یا خارج از اطلاع خود، نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

جهت دسترسی به آخرین تغییرات قیمت و اطلاعات به‌روز کوین‌ها از Coingecko استفاده کنید

ابزاری بسیار مفید جهت دسترسی به اطلاعات رسمی و مرجع کوین‌های مختلف، تغییرات قیمت و ظرفیت بازار که بسیار در حوزه دیفای کاربردی محسوب می‌شود. همچنین جهت اطلاع از جدیدترین بسترهای نقدینگی و Farming Pools‌، به همراه درصد سود سالیانه، تعداد آدیت‌های مرتبط با آن پلتفرم و مقدار نقدینگی قفل‌شده می‌توان از Coingecko بهره برد.

جهت دسترسی به جامع‌ترین اطلاعات مربوط به بسترهای نقدینگی (Pool) در بلاک چین‌های مختلف، از پلتفرم LiquidityFolio استفاده کنید

این پلتفرم اطلاعات جامعی را در حوزه بسترهای نقدینگی ارائه می‌دهد. همچنین با وارد نمودن آدرس کیف‌پول می‌توانید از حضور خود در poolهای مختلف اطمینان حاصل کنید.

پلتفرم Zapper سعی بر سهولت در انجام مدیریت پورتفولیو در حوزه Defi دارد

ابزاری جهت مدیریت پورتفولیو در Defi که جهت مشاهده تمامی دارایی‌های خود در داشبورد، سعی بر ارائه خدمات بر بستر دیفای دارد. همچنین این پلتفرم با ارائه نسبتاً خوبی از مهمترین بسترهای نقدینگی و قابل Farm‌، با فیلترهای مناسب سعی بر راحتی مدیریت کاربران حوزه دیفای دارد.

جهت انجام تمام عملیات‌های مهم به واسطه یک رابط کاربری خوب در Defi‌، از پلتفرم Zerion بهره بگیرید

ابزاری برای مدیریت تمامی عملیات‌های مهم در حوزه دیفای است. با استفاده از این پلتفرم می‌توانید پورتفولیو خود را به‌صورت نموداری ملاحظه کنید که کاربردی است و در نمایش دارایی‌های پورتفولیو، جامع‌تر عمل می‌کند. حتی دارایی‌های NFT را نیز رصد می‌کند. از مزایای مهم این پلتفرم، رابط کاربری خوب آن است. این پلتفرم نیز از بخش‌های مختلفی مانند Exchange‌، Borrow و جستجوی بسترهای نقدینگی مهم و Yield Farming تشکیل شده است. از دیگر مزایای این پلتفرم‌ها، قراردادهای همکاری آن‌ها با صرافی‌های غیرمتمرکز و سهولت در انجام بسیاری از معاملات است. به عنوان مثال در Airdrop پلتفرم ۱Inch که ۶۰۰ توکن خود را به کاربرانش اهدا کرد، در روزهای ابتدایی به دلیل فشار بالای استفاده کاربران جهت Claim و درخواست انتقال توکن‌ به کیف‌پول خود با مشکل مواجه شده بود. اما کاربرانی که حساب توییتر ۱Inch را چک کرده و از همکاری این پلتفرم با Zerion اطلاع پیدا کردند، به راحتی توانستند توکن‌های Airdrop را به کیف‌پول خود از طریق Zerion انتقال دهند.

پیشنهاد مطالعه: توکن غیر قابل تعویض (NFT) چیست؟

پلتفرم Yield Farming Tools‌ ابزارهایی کاربردی و منابع اطلاعاتی مهمی را مرتبط با حوزه Defi ارائه می‌دهد

ابزاری کاربردی تشکیل‌شده از قسمت‌های کمکی مختلف ازجمله محاسبه درصد Impermanent Loss‌، میزان Collateral‌ و … . از مزایای این پلتفرم آشنایی با مهمترین مباحث به‌روز در حوزه دیفای است که در قسمت Resources قابل دسترسی است. همچنین در بخش Tools آن می‌توان از ابزار محاسبه Impermanent Loss استفاده و از آخرین قیمت‌های کارمزد شبکه اتریوم (Gas Fee) مطلع شد. این پلتفرم نیز قابلیت جستجوی بسترهای نقدینگی را دارد، با این تفاوت که فیلترهای بسیار خوب و متمایزی را جهت جستجو ارائه می‌دهد. فیلترهایی از قبیل درصد سود سالیانه، مقدار ریسک قرارداد هوشمند و Impermanent Loss‌، پلتفرم‌های مختلف ارائه‌دهنده دیفای، نوع Collateral و توکن‌های موجود در Pools و پاداش‌های دریافتی جهت مشارکت در Poolهای مختلف که بسیار کاربردی محسوب می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: هزینه گس اتریوم: یک توضیح ساده

از طریق بات تلگرام @GaspriceTrackerBot‌، با تنظیم آلارم در زمان‌های مناسب، تراکنش را انجام دهید

این بات کاربردی جهت ارائه اطلاعات به‌روز از هزینه کارمزد تراکنش‌ها در بلاکچین اتریوم است. این بات همچنین قابلیت تنظیم هشدار در مواقع پایین بودن Gas Fee را نیز داراست.

قبل از انجام هر تراکنش در شبکه اتریوم، جهت انتخاب هزینه کارمزد متناسب با اولویت زمانی، به وبسایت org مراجعه کنید

این وبسایت که توسط یکی از مهمترین Mining poolهای بلاکچین اتریوم یعنی Sparkpool پشتیبانی می‌شود، به نوعی دقیق‌ترین مقدار gas feeهای لحظه‌ای را در چهار سرعت زمانی انجام تراکنش ارائه می‌دهد. از دیگر مزایای این وبسایت، ارائه یک نمودار کاربردیِ مقدار gas fee در ازای تعداد تراکنش‌های مذکور است که با بررسی آن می‌توان نسبت به پیش‌بینی و لود شبکه اتریوم اقدام نمود.

پیشنهاد مطالعه: استخر استخراج (mining pool) چیست و چطور کار می‌کند؟

برای اطلاع از درجه ریسک قراردادهای هوشمند و بهره‌بردن از ابزارهای کمکی، از info استفاده کنید

بدون شک از مهمترین پلتفرم‌های مدیریت دیفای محسوب می‌شود. این پلتفرم با قابلیت جستجوی بسترهای نقدینگی و Vault پلتفرم‌های مختلف جهت سرمایه‌گذاری است. از ویژگی‌های مهم Defiyield‌، اطلاع از آدیت انجام‌شده و درجه ریسک قراردادهای هوشمند پلتفرم‌های مختلف در حوزه دیفای است. همچنین محاسبه‌گر Impermanet Loss را که به نوعی دقیق‌ترین و بهترین رابط‌کاربری این نوع محاسبه‌گرها را دارا است ارائه می‌دهد. از دیگر مزایای این پلتفرم می‌توان به لغو تراکنش‌های نهایی‌نشده‌ی اتریوم (Cancel Ethereum Transaction) و Gas Cost Tracker اشاره کرد.

با پلتفرم Defisaver از ابزارهای کاربردی مدیریت در حوزه وام‌دهی بهره ببرید

یکی از مهمترین ابزارهای حوزه مدیریت وام‌دهی در Defi است. به واسطه این پلتفرم می‌توان با آسودگی خاطر بالا از Collateral خود در قبال وام‌هایی که از پلتفرم‌های مختلف دریافت کرده‌ایم، به صورت خودکار محافظت کنیم. همچنین با انجام تنها یک تراکنش، بازپرداخت وام‌ خود را انجام دهیم که در هزینه تراکنش‌ها نیز صرفه‌جویی می‌شود. از دیگر قابلیت‌های بسیار کاربردی این پلتفرم، تبدیل‌ وثیقه‌ها و Collateralها به یکدیگر و یا Positionهای خود از یک پلتفرم وام‌دهی به دیگر پلتفرم‌ها تنها با انجام یک تراکنش است. همچنین با راه‌اندازی Smartwallet در این پلتفرم، یک CDP از پلتفرم Maker برای کاربر ایجاد می‌شود. پس از ایجاد Smart wallet نیز می‌توانید از قابلیت LoanShifter بهره ببرید. در نهایت DefiSaver هزینه‌ تراکنش‌ها را به‌طور قابل ملاحظه‌ای در مباحث Lending و Borrowing کاهش می‌دهد و مدیریت دارایی‌ها و وثیقه‌ها را بسیار ساده‌تر می‌کند.

جهت بهره‌بردن از خدمات نوین حوزه دیفای و lending‌، از پلتفرم Instadapp استفاده کنید

این پلتفرم نیز در حوزه مدیریت وام‌دهی و اتخاذ استراتژی‌های مختلف، بسیار موثر واقع شده است. Instadapp با رویکرد ارائه خدمات نوین در این حوزه شناخته شده است. به عنوان مثال در آخرین آپدیت خدمات خود، استفاده از توکن‌های LP پلتفرم Uniswap در استراتژی‌های leveraging و ارائه وثیقه، بسیار جالب و نوآورانه عمل می‌کند. از این روش جدید، کاربران حرفه‌ای حوزه دیفای، توانسته‌اند درآمد خود را به‌واسطه کارمزد بسترهای نقدینگی پلتفرم‌های از نوع AMM‌، افزایش دهند.

پیشنهاد مطالعه: بازده وام‌دهی دیفای در مقایسه با بازده سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی‌های سنتی

تراکنش‌های ترکیبی در حوزه Defi را با استفاده از Furucombo در یک تراکنش انجام دهید

پلتفرم نامبرده به نوعی برای کاربران آشنا با حوزه Defi ساخته شده است که سعی بر سهولت در انجام تراکنش‌های ترکیبی پیچیده دارد. به وسیله فوروکومبو می‌توان پروتکل‌های نسبتاً پیچیده در Defi را به‌صورت ترکیبی در یک تراکنش انجام داد. همچنین در بخش Explore آن نیز می‌توان از ترکیب‌های نمونه مختلف ایده گرفته و در انجام بهینه تراکنش‌های خود استفاده کنید.

جهت کاوش و دسترسی سریع و طبقه‌بندی‌شده به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) از dappradar استفاده کنید

با توجه به گسترش روزافزون اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز در بلاک چین‌های مختلف، دسترسی طبقه‌بندی‌شده و جستجو براساس فیلترهای کاربردی، از اهمیت خاصی برخوردار است. این پلتفرم به نوعی درگاه ارتباطی بین توسعه‌دهندگان بلاک چین و کاربران حوزه بلاک چین محسوب می‌شود. از دیگر امکانات این پلتفرم، ارائه گزارش‌های آماری، مدیریت پورتفولیو و اطلاعات به‌روز از بازار NFT است.

نویسنده مقاله: فرنوش نیک‌بخش (لینک مقاله در Coinpedia)

https://coiniran.com/?p=45339
دکمه بازگشت به بالا